Home / Oyunlar / ASTRONEER Oyun Rehberi – RESİMLİ ANLATIM

ASTRONEER Oyun Rehberi – RESİMLİ ANLATIM

Yazı sürekli güncellenmekte ve faydalı bilgiler eklenmektedir. En güncel hali için takipte kalın. Detaylar için güncelleme takvimini okuyun(Yazının sonunda)

Astroneer oyunu hakkında Türkçe rehber niteliğinde olan bu yazıda Astroneer’in nasıl oynanacağı, bilmeniz gerekenleri ve crafting(zanaat,üretim yapma) gibi konularda bilgi verilecektir.

Astroneer Aralık 2016’da çıkan ve  NO man’s Sky oyunu faciası ardından bu oyununun başaramadığını başarma vaadi ile piyasaya çıkmış uzay teması hayatta kalma oyunudur.

Astroneer bir astronotun bir yıldız sistemin de hayatta kalmasını ve gezegenleri araştırma ve yaşamsal faaliyetlerini yerine getirme çabasını bizlere gösteren bir oyun. Oyunda çok güzel manzaralarla karşılaşa biliyorsunuz. Mekiğinizle indiğiniz bir gezegende etrafta buldunuz hammadeleri kullanarak ve işleyerek yeni birimler kurup kendine bir küçük köy inşa ediyorsunuz. Yaptığınız araştırmalar size gün geçtikçe yeni teknolojiler ve araçlar geliştirmenize olanak sağlıyor. Bunları tamamlarken aynı zamanda uzay mekiği yapıp sistemdeki diğer gezegenlere de giderek farklı ilklim ve arazi koşullarına göre oyun stratejinizi değiştirmek zorunda kalabiliyorsunuz.

1. Adım Başlangıç

Oyunda 4 farklı astronot mevcut şu an için ama ilerde bu sayının artması da olası. İstediğinizi seçtikten sonra sağ ve sol işaretinin ortasındaki yukarı ok ve uzay mekiği şeklindeki butona tıklayarak başlayabilirsiniz.

Oyuna giriş sırasında mekik uzayda süzülürken oldukça hoş bir izlenim sunmakta. Dilerseniz farenin sağ tuşu yardımıyla uzaya kısaca bir göz atmanız mümkün

2. Gezegene İniş

İndiğiniz gezegende sadece siz ve iniş kapsünülüz ile oyuna başlayacaksınız. Bu kapsülden uzaklaştıkça sizi kapsüle bağlayan mavi rekte bir hortum ile bağlanmış olduğunuzu farkedeceksiiz. Bu hortum sizin oksijen kaynağınız olarak çalışmakta Yazının devamında oksijen taşıyan bu hortumları kaynak aktarıcı olarak ifade edeceğim. Belirli bir mesafeyi aştığınızda ile kaybolmakta. İşte bu esnada oksijen alamazsınız ana kapsülünden. Oyunun ileri aşamasında kaynak aktarıcı dan oksijen ve power(enerji) aynanda aktarabileceksiniz

Endişe etmeyin. Kaynak aktarıcı gezegenin istediğiniz bölgesine uzatabilirsiniz yazının devamıında nasıl yapılacağından da bahsedeceğiz.

3. Kaynak Toplama ve Tuş Kullanımı

Bu tuşlar ile ileri-geri-sağ-sol gibi hareket etmenizi sağlar. Oyun sektöründe standartlaşmış bir hareket tuşları olduğunu sizde farketmiş olmalısınız.

W tuşu ve sol shift tuşuna aynı anda basarsanız daha hızlı hareket edersiniz fakat oksijen tüketiminiz kısmen daha fazla olur.

Kaynak aktarıcı ile bağlantınız olmadığı takdirde hızlı hareketiniz sonucu oksijen seviyeniz kritik seviyeye gelebilir. Bu yüzden kullanmanız gerektiğinde kullanmanızı tavsiye ederiz.

Bu tuşa bastığınız takdirde astronotnuz zıplayacaktır. Özellikle e tuşu ile açtığınız çukurlardan çıkarken space(boşluk tuşuna basmanız halinde daha rahat çıkabilirsiniz.).

Bu tuşa basarak kamyon, araba, uzay mekiği gibi araçlara binip inebilirsiniz. Yapımı tamamlanmış aracın yanına gelip 1 defa basmanız yeterli olacaktır.

 

 

Bu tuşa basılı tutarak yerdeki kaynakların üzerine geldiğiniz takdirde envanterinize alarak kaynak toplayabilirsiniz.

 

 

Bu tuşa basılı tutarak farenin sol tuşu ile envanterden yere attığınız işlenmiş itemlerihızlıca üzerinize alabilirsiniz. Bu oldukça pratik bir yöntemdir ve zaman kaybederek envamtere açıp sürükleme zahmetinden kurtulurnuz. Uyarı: Eğer envanterde yer yoksa bu tuş işlevsizdir.

 

Bu tuş ile zemini toprak doldurabilirsiniz. Yapmanız gereken e tuşuna basıp daire şeklindeki seçiyi açmak ve alt tuşuna basılı tutarak farenin sol kısmına basılı tutmak. Bir kaç denemenin ardından kolaylıkla kullanmaya alışacaksınız.

 

Bu tuşa basılı tutarak Tether(Kaynak aktarım noktası) yerleştirerek kaynak atarıcıyı uzatabilir ve oksijen ve enerji taşınmasını sağlayabilirsiniz.

Yazı sürekli güncellenmekte ve faydalı bilgiler eklenmektedir. En güncel hali için takipte kalın. Detaylar için güncelleme takvimini okuyun(Yazının sonunda)

The Backpack (Sırt Çantası)

Backpack’i kaynaklarınızı koyabilir, kaynak taşıyabilir ve enerji üretme ve depolama da kullanabilirsiniz.

Anstroner’de en sevilen özelliklerden birisi olan Backpack sırt çantası ile topladığının kaynakları veya imal ettiğiniz eşyaları taşıyabilirsiniz. Yaya halde iken tuşuna basarsanız sırt çantasını açarak görüntüleyebilirsiniz. Üst kısımdaki mavi bar oksijen seviyenizi, orta kısımdaki sarılık Power(Enerji) seviyenizi gösterir.

Oksijen seviyeniz tethers(kaynak aktarıcı)’dan uzak kaldıkça, ana mekikten uzak kaldıkta, uzaş taşıtlarından uzak kaldıkça azalır bittiğinde can verirsiniz.

Enerji seviyeniz E tuşuna basarak kaynak topladığınızda, tethers(kaynak aktarıcı)’dan uzak kaldıkça azalır, bittiğinde can verirsiniz. Hiç bir şey yapmadan durursanız enerji seviyeniz yavaş da olsa kendi kendine artacaktır.

Backpack üzerinde 8+2 tane alan mevcutur.(+2 sağ üst ve sol üst köşelere dikkat edin.) Bu alanlara topladığınız kaynakları, imal ettiğiniz eşyaları koyabilirsiniz. Ayrıca +2 olarak bahsettiğimiz alana Small Solar Panel koyarsanız güneşli havada enerji üretebilirsiniz.

Eğer bir şekilde ölürseniz o sırada envanterinizde olan eşya ve kaynaklar kaybolmaz. Onları almanız için öldüğünüz yere gidip cesedinizin üzerine tıklayıp kendi envanterinize aktarmak olmalıdır.

10 Ocak:

Envanter kullanımı, oksijen ve enerji kullanımı eklendi.

9 Ocak:

Oyunda kullanılan tuşlar eklendi.

Hakkında: Meric Demir

En sevilen editor

Ayrıca Buna Göz Atabilirsiniz.

Brothers – A Tale of Two Sons %100 Türkçe Yama

Brothers – A Tale of Two Sons için hazırlanmış Türkçe yama dosyaları ve kurulum bilgileri …

One comment

  1. abi alt tusuyla zemini toprakla dolduramıyorum ”print a canister” diyor ne yapmalıyım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir