Home / Diğer Konular / Ayva Çekirdeği Maskesi Tarifi

Ayva Çekirdeği Maskesi Tarifi

Evinizde bulunan malzemeler ile cilt bakımı yapabilirsibiz. Ayva çekirdeği maskesi ile cildinize doğru ve etkili bir bakım yapabileceksiniz. Az bilinir ama Ayva çekirdeği maskesi cilde çok faydalıdır. Pek çok kozmetik ürünü, güzelik, cilt bakımı ürünü içeriğinde hammadde olarak ayva çekirdeği kullanılmaktadır.5 farklı amaca yönelik 5 farklı ayva çekirdeği maskesi hazırladık. Sizde kendi ihtiyacınıza göre olan maskeyi seçiniz.Ayva ve Ayva Çekirdegi

Ayva Çekirdeği Maskesi Tarifi

Bu yazımızda derlediğimiz ayva çekirdeği maskesi tarifi ile cildinize çeşitli amaçlara yönelik cilt maskesi, cilt bakım kürü ve cilt losyonu hazırlayabileceksiniz. Belittiğimiz üzere Ayva çekirdeği cilt için kullanmanızı tavsiye ettiğimiz yararlı ve sağlıklı bir yöntemdir.

1) Kırışık ve Solgun Cilt için Ayva MasajıYapımı oldukça kolay bir masajdır. Ayva, ciltteki solgunluğu ve kırışıklığı alan meyve olması özelliğini kullanacağız. Ayvaları dilim dilim kesiniz. Devamında yüzünüze masaj yapar gibi sürünüz.Cildinize bu masajı yaparak cildinizdeki kırışıklıkları zamanla içerisinde kurtulacak ve cildiniz canlanacaktır.

2) Yağlı Cilt için Ayva Suyu MaskesiAyva yüzlerce yıldır cilt üzerindeki yağ oranını dengelemek için kullanılmaktadır. Ayva suyu ciltteki yağı temizleyebilecek bilinen en etkili üründür.Kullanımı;Yapmanız gereken ayvayı rendeleyin ve suyunu uygun bir kaseye alın. Ayva suyuna bir parça pamuğu batırarak cildinizi silin. Bu işlem sonrasında ciltteki yağ oranı dengelenecek ve cildiniz temizlenecektir. Aynı zamanda ayva suyu cilt üzerindeki çillerin rengini açmaya yarar. Eğer cildinizde çil varsa bu çilleri de geçirecektir.

3) Ayvalı Temizleme MaskesiYağlı ciltlere oldukça uygun olup, harika bir temizleyici maskedir. Cildinize uyguladığınız anda cildi ferahlatır ve tazelik verir.Malzemeler:

 • 1 adet ayva
 • 1 adet yumurta akı

Hazırlanışı:

 1. İlk önce uygun bir kase içerisinde ayvayı rendeleyin ve suyunu ayırın.
 2. Ayva suyunun içerisine 1 adet yumurtanın akını ekleyin ve karışımı yüzünüze sürün.
 3. Yüzünüzde 20 dakika beklettiğiniz maskeyi önce ılık sonra soğuk su ile temizleyin.

4) Yağlı Saçlar için Ayva MaskesiHaftada 1 kere uygulayabileceğiniz ve buzdolabında 3 aya kadar saklayabileceğiniz bu saç maskesi, saçlarınızın yağ oranını dengeleyecek ve saçlarınıza ışıltı katacaktır.Malzemeler:

 • 30 gram ayva tohumu
 • 1 bardak su

Hazırlanışı ve Uygulanışı:

 1. 1 bardak su içerisine 30 gram ayva tohumunu atın ve bu şekilde 1 saat boyunca bekletin.
 2. Bekleme süresi sonunda bu suyu kısık ateşte kaynatın.
 3. Kaynama sonrasında tohumları süzün ve saçlarınızı bu su ile yıkayın.
 4. Yıkadıktan sonra 30 dakika bekleyip, tekrar saçlarınızı arındırın.

5) Normal Saçlar İçin Ayva MaskesiBir diğer ayva maskesi ise saçlarınızda kullanabileceğiniz saç bakım maskesidir.Gereken Malzemeler;

 • 2.5 bardak temiz su.
 • 1 tane ayva.

Hazırlanıp Uygulanması;

 1. Başlangıçta 1 adet ayvanın içerisindeki çekirdekleri çıkartınız. Bu çekirdekleri küp şeklinde kesmelisiniz.
 2. Uygun bir kaba ayva çekirdeklerini koyup, üstüne 2 bardak su ilave edin ve kaynatın.
 3. Kaynama işlemi sonrasında ılık olana kadar bekleyin ve saç diplerinize friksiyon şeklinde masaj yaparak saçlarınıza yedirin.
 4. İşlem sonrasında 1 saat bekleyip ılık su ile saçlarınızı yıkayın.

Ayva çekirdeği maskesi ile yapılan tüm cilt bakım maskelerini sizlere anlattık. Ayva çekirdeği maskesi dışında diğer cilt bakım maskelerine gözatmak isterseniz bakım ve güzellik maskeleri başlığını ziyaret ederek istediğiniz maskeyi ve yapımını öğrenebilirsiniz.

Hakkında: Meric Demir

En sevilen editor

Ayrıca Buna Göz Atabilirsiniz.

Disk Fren Nasıl Çalışır

Disk Fren Nasıl Çalışır? Araçların en çok gerekli olan özelliklerinden biri de fren sistemleridir. Bu …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir