Home / Diğer Konular / Bangladeş Gezi Rehberi

Bangladeş Gezi Rehberi


Bangladeş Hakkında

Bangladeş, Güney Asya’da bulunan bir halk cumhuriyeti devletidir. Nüfusu 156 milyondur ve dünya ülkeleriyle kıyaslandığında oldukça büyük bir nüfusa sahiptir. Ülkenin başkenti Dakka’dır ve en gelişmiş şehri bu Dakka şehridir. Kalabalık bir nüfusa sahip olmasına rağmen fakir bir ülkedir. Bengalce dilini kullanırlar ve para birimleri Taka’dır. 1 Bangladeş takası 0.45 kuruş Türk lirasına denk gelmektedir. Türk parası Bangladeş’de daha değerlidir. Bangladeş tropikal bir iklime sahiptir özellikle yaz aylarında yoğun muson yağmurları görülür. 

 Bangladeş Vizesi ve Uçak Biletleri

Bangladeş umama mahsus pasaportu bulunan yani bordo renkli bir pasaporta sahip olan Türk vatandaşlarından Bangladeş vizesi isteyen bir Asya ülkesidir. Fakat bunun yanı sıra hususi yani yeşil pasaportlu, hizmet yani gri pasaportlu ve diplomatik yani siyah pasaportlu ziyaretçilerinden 90 günü aşmayacakları şekilde vize istememektedir. Kısaca sadece bordo renkli pasaporta sahip olan vatandaşlar Bangladeş vizesi almak zorundadırlar. İstanbul’dan Bangladeş’in başkenti Dakka’ya uçak biletleri ortalama olarak 1500 TL civarındadır. Bu fiyat tek yön ve ekonomi sınıfı biletleri için geçerlidir. Bangladeş’de ülke içi ulaşım içinse güvenlik açısından yine hava yollarının tercih edilmesi önerilmektedir. Örneğin Bangladeş’de Dakka şehrinden Jessore şehrine ortalama olarak 140 TL’ye ulaşabiliyorsunuz. Bangladeş uçak bileti yılın her ayında kolaylıkla bulunabilmekte fakat genel olarak bu uçuşlar aktarmalı şekilde olmaktadır. 

 Bangladeş’de Mutlaka Görülmesi Gereken Yerler

           Bangladeş gezilecek yerler genelde ülkenin başkenti Dakka’da bulunmaktadır. 1.Lalbagh Kalesi: Dakka’da kesinlikle görülmesi gereken bir yerdedir. UNESCO’nun listesinde yer alır.2.Tajhat Sarayı: Rangpur şehrindedir. Saray artık müze olarak kullanılmaktadır.3.Dhanmondi Gölü: Burası da Dakka şehrindedir. Gölde kayıklara da binerek daha güzel anlar yaşayabilirsiniz.4.Cox Bazar Bölgesi: Kesintisiz dünyanın en uzun deniz plajıdır. Tatil için en çok tercih edilen bölgelerin başında gelir.5.Ramna Parkı: Dakka’da şehrin gürültüsünden uzaklaşabilinecek en güzel alandır. 

 Bangladeş Yemekleri

           Bangladeş yemekleri Hint kültüründen etkilenmiştir bu yüzden bolca bol baharatlı yemeklerden oluşur. Genelde sebze türlerini çok tercih etseler de nehirlerden tutulan balıklarında mutfakta oldukça büyük bir yeri var. Aloo bhartha adında patates püresi gibi olan yiyecekleri ziyaret edenlerin en beğendiği ulusal yiyeceklerden biridir.

Hakkında: Meric Demir

En sevilen editor

Ayrıca Buna Göz Atabilirsiniz.

Disk Fren Nasıl Çalışır

Disk Fren Nasıl Çalışır? Araçların en çok gerekli olan özelliklerinden biri de fren sistemleridir. Bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir