Home / Diğer Konular / Baş Ağrısı Nedenleri

Baş Ağrısı Nedenleri

baş ağrısıBaş ağrısı büyükten küçüğe herkesin rahatsız olduğu bir konudur. Sebebi bilinmeyen, nedenleri belirsiz bu ağrılar herkesin canını sıkmakta ve çeşitli çözüm yolları aranmaktadır. Bu tip ağrıları çeşitli hastalıkların tetiklemesinin yanı sıra günümüzün hastalığı stres en büyük nedenlerinden biridir. Stresin yanında baş ağrısı mide bulantısı ve kusma da oluşturabilir. Baş ağrısı halsizlik aynı zamanda baş dönmesi de yapabilir. Yazımızda sizler için bu ağrıların nedenleri olarak bildiğimiz bazı maddelerden sizlere bahsedeceğiz.

Baş Ağrısı Sebepleri

Hepimizi rahatsız eden, uyku bile uyumamıza engel olan bu ağrıların sebepleri herkesçe merak edilir. Sebepler bilindikten sonra çözüm yolları aranmaya başlanır. Kimi insanlar bu tip ağrıları yüzünden başlarını neredeyse duvara vuracak duruma gelirler. Hele ki migren hastaları çok şiddetli baş ağrıları çekerler. Baş ağrısı sinüzit ile de doğru orantılıdır. Bu tip ağrıların günümüzdeki en büyük nedenlerinden biri strestir. Stres birçok hastalığın sebebi olduğu gibi şiddetli ağrıların da nedeni olabilir. Hormonların bir anda alt üst olması, ani duygu değişimleri, yaşanılan stres en büyük sebepler arasındadır. Yorgunluk, uykusuzluk da bu ağrıların nedenleri arasındadır. Ağrı gözlerinizden başlıyor, başınıza doğru gidiyorsa gözlerinizdeki görme bozuklukları da ağrılarınızın sebepleri olabilir. Bunun için bir göz doktoruna görünmenizde fayda vardır. Grip, nezle gibi soğuk algınlıkları da ağrı sebepleriniz arasındadır.

Baş Ağrısı Neden Oluşur?

baş ağrısı sebepleriBu ağrılar neden oluşur diye düşünürseniz, migren de çok şiddetli baş ağrıları çekmek anlamına da gelir. Özellikle migren ağrıları mide bulantısı yapar. Ayrıca ışığa karşı duyarlılık da migren sonucu oluşur. Migreniniz varsa mutlaka doktora başvurmalısınız. Sinüzit gibi solunum yollarının, burun kanallarının tıkanması sonucu da ağrılar görülür. Yüksek tansiyon yani hipertansiyon hastaları da ağrılarla karşılaşabilir. Düşük tansiyon da ağrı sebebidir. Bu ağrılar sebebiyle gözler, şakaklar, yanak kemikleri, dişler yada kulak ağrıları bile görülebilir. Ayrıca beyindeki oksijen azalması da bu ağrıların nedenleri arasındadır. Beyinde oksijen varlığı azalınca yani uzun süre kapalı ortamda kalınıp oksijeni az olan ortamda vakit geçirince bu şiddetli ağrılar görülmeye başlar. Basınç yada hava değişimi de baş ağrıları sebepleri arasındadır. Başka bir şehre veya başka bir bölgeye seyahat edildiğinde de ağrılar görünebilir. Eğer karnınız aç ise açlık da ağrı sebebi olabilir. Yemek yediğinizde ağrılarınız geçebilir. Fazla kahve tüketimi de ağrı sebeplerindendir. Bu şiddetli ağrılara aynı zamanda boyun ağrıları da sebep olur. Boynunuzdaki ağrılar zamanla başınıza vurur. Soğukta kalmak, yamuk şekilde uyumak boyun ağrılarının sebeplerindendir. Yazımızda bahsettiğimiz tüm sebepler bu ağrıları oluşturabilir.

Hakkında: Meric Demir

En sevilen editor

Ayrıca Buna Göz Atabilirsiniz.

Disk Fren Nasıl Çalışır

Disk Fren Nasıl Çalışır? Araçların en çok gerekli olan özelliklerinden biri de fren sistemleridir. Bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir