Home / Oyunlar / Batak Nasıl Oynanır (Eşli – İhaleli) Resimli Anlatım

Batak Nasıl Oynanır (Eşli – İhaleli) Resimli Anlatım

Batak 4 kişilik bir oyun olup 52 kağıtla oynanır.  Eşli, tekli ve gömmeli de oynanabilir.  Her kişiye 13 adet kağıt dağıtılır ve kağıdı dağıtan kişinin sağ yanında ki ile başlanılarak ihale başlar. Oyunun kısa özeti şudur ki; Şansınıza elinize gelen büyük kağıtları kullanıp yerdeki en çok kağıdı toplamak.

Kağıtlar ve Değerleri
Temel 1. Önce Kartların anlamlarını  Bilmiyorsak Öğrenelim;
Tekli Batak Nasıl Oynanır?
Bu oyunda adında belli olduğu üzre herkes kendine oynar. 13 kağıt dağıtılır ve kağıdı dağıtanın sağ yanındaki (bedavacı) ihaleye girer ve sırasıyla ihale eldeki kağıda göre arttırılır. ihale tekli batakta en az 5 den başlar ve kimse girmez ise 4 e bedavacıya kalır.  İhaleye giren kişi Elindeki En fazla renkte bulunan kağıdı KOZ olarak seçer ve diğer kartlarda yan olarak eklenir. İhaleyi alan kişi elindeki en çok kağıda göre (En çok alırına göre) ve yan kağıtlardan (örneğin As,papaz gibisinden) kağıtlara göre ihaleye girer..Oyun sonunda girdiği ihaleyi alamazsa batar. yaz-boz ‘a ihaleye girdiği sayıda (-) olarak yazılır ve oyun sonunda en çok sayıya ulaşan oyunu kazanır.

Eşli Batak Nasıl Oynanır?
Eşli batak tekliden biraz farklı.. Karşınıza oturan kişiyle ortaksınız ve elinize göre kağıda girdiğinizde ortağınızında size güzel el vereceğini düşünüp ihaleyi yüksek söyleyebilirsiniz. İhaleye girmeden önce ortağınızla hiç bir şekilde konuşamazsınız ve fikir alamazsınız. ayrıca ihale 8′den başlatılır.

Gömmeli Batak Nasıl Oynanır?
Gömmeli batak da diğerleriyle aynı mantıkla oynanır. 52 kağıtla oynanıp 16 şar kağıt dağıtılıp fazla kalan 4 kağıt kapalı bir şekilde yere gömülür. İhaleye girecek olan kişi yerdeki kağıtlarıda hesap ederek 4 işe yaramaz kağıdını yere gömer ve yerdeki kağıtları eline alır. Gömülen kağıtları diğer arkadaşları görmez ve Aldığı kağıtları göstererek eline alır.

Koz Maça Batak Nasıl Oynanır?
Bu batak ise normal eşsiz batağın aynısıdır..Sadece koz olarak elinizdeki “maça” dediğimiz siyah ok şeklindeki kağıtlara göre söylenir.
Şimdi resimdeki sırayla anlatmaya başlayalım..
Yukarıdan aşağıya doğru..İlk siyah renki kağıt sinekdir..İkinci siyah maça,üçüncü kırmızı Kupa ve en alttaki kağıt ise Karo‘dur.
Her kağıttan 13′er tanedir..Ve kağıtların derecesine göre alınır..En büyük kağıt A harfiyle gösterilen (1) yani Asdır..İkincisi ise sağ kısımdan sola doğru azalır..Yani AS-PAPAZ(K)-KIZ(Q)-VALE(J) ve 10-9-8-7-6-5-4-3-2 diye gitmektedir..
Oyunda belirlenen koz rengindeki sıralama haricinde tüm kağıtlardan önemlidir..Örneğin koz’un 2 si diğer renkteki bir kağıdın As’ından daha önemlidir..

Batak Oyunu İçin Taktikler?
Oyun başladığında Kozunuzun en büyükleri sizde ise öncelikle kozları bitirmeye çalışın. bu sayede Diğer oyuncularda oynadığınız farklı kağıtlar yoksa koz ile çakmasını önleyip sayıyı sizin almanızı sağlayacaktır.Elinizde Kozun (A) ası yok ise  10 lu oynayarak (Yerdeki kağıdı geçmek zorunludur.) (A) nın düşmesini sağlayabilirsiniz.
Oyundaki kağıtları sayabildiğiniz kadar sayın ve hangi kağıdın çıktığını hesaplayarak çekerlerinizi alın. Örneğin Maça’nın A ve K çekilmişse Sizin Q iş yapacaktır.

Eğer sağınızdaki ilk kağıdı attıysa ve en son kağıdı siz oynayacaksınız, elinizdeki en ufak kağıtla alın. ve büyüklerine şans tanıyın
Batak oyununda koz ihale sonucunda belirlenir. Eğer oyuna siz başlıyorsanız 4 ile ihaleyi başlatmış olursunuz, sırayla diğer oyuncular bu sayıyı artırır, ihaleye girmek istemeyen oyuncu pas diyebilir. Eğer herkes pas deyip sıra size döndüğünde ihale sizde kalmış olur ve koz belirlemeye geçilir.

ihale1

Kozu elinizde en çok ve en iyi kartların bulunduğu kart türünden seçmeniz gerekmektedir.

Kartların değerleri şu şekildedir. (A) (K) (Q) (J) (10) (9) (8) …

batak

Oyunda her oyuncuda 13 kart bulunur. Oyuna başlayan oyuncu herhangi bir kart ile oyuna başlar. Örneğin Sinek 9 ile oyuna başladığında ondan sonra oynayacak oyuncu elinde bulunuyorsa daha yüksek değerli bir kart atmaktadır. Elinde sinek (A) (K) (Q) (J) (10) kartlarından biri var ise bunlardan birini atması gerekmektedir. Ancak elinde bu kartlardan bulunmuyorsa daha düşük değerli bir Sinek atabilir. Eğer elinde sinek yoksa diğer kart türlerinden birini atabilir. Eğer koz olan kart türünden birini atarsa diğer oyuncular yine sinek atmak zorunda olduğu için ve koz üstün olduğu için koz atan oyuncu yerdeki kartları alır ve 1 puan kazanmış olur. Bu bölümde koz atıyorsanız ve diğer oyuncuların sinek atacağından eminseniz elinizdeki en düşük kozu atmaya özen göstermelisiniz çünkü yüksek değerliler ileride de lazım olacaktır. Eğer siz koz attığınızda elinde sinek olmayan başka bir oyuncu da koz atarsa, hangi koz daha üstün ise yerdeki kartları o alır. Oyun içerisinde koz çıkılmamış ise en yüksek değerlikteki kart oyunu alır. Ancak elinizde sinek veya koz yok ise attığınız kart kupa (A) dahi olsa yerdeki kartları sinek olan kartların en yüksek değerliklisini atan kişi kazanır.

Eğer ihaleyi belirleyen oyuncu ihaleyi belirlediğinde söylediği sayı kadar puan alamaz ise 6 ile ihaleyi belirlediyse -6 puan alır. Eğer söylediği kart sayısı kadar veya daha fazlasını aldığında aldığı puan hanesine yazılır örneğin 8 tane 4’lü aldıysa 8 puan kazanır. El içerisinde hiç kart alamayan oyuncu ise ihaleyi kazanın -1 katı kadar puan kaybeder örneğin ihaleyi kazanan oyuncu 8 puan kazandıysa hiç kart alamayan oyuncu -8 puan alır.

Oyun bittiğinde puanlar toplanır ve en çok puan kazanan oyuncu 1. olur.

Eşli Batak Nasıl Oynanır

Eşli batağın mantığı, ihaleli batak ile aynıdır. Eşli batakta karşınızda yer alan kişi eşiniz olur ve puanlar ortaktır. Eşli batakta ihale’ye 8’den girilir. İlk ihaleyi eli dağıtan kişinin sağındaki söyler eğer kimse ihaleye girmezse, eli dağıtanın sağındaki oyuncuya 7’den ihale kalır. İhaleye girmiş bulunan oyuncu koz belirler, koz belirlendikten sonra eşi elini herkes görecek şekilde yere açar.

esli-batak

Yerde açık olarak bulunan eli, ihaleye giren kişi yönetir. Mantık aynı olsa da yerdeki el açık olduğu için strateji farklı olacaktır.

Batak İhale Kuralları
Batak nasıl dağıtılır
Batak nasıl oynanır
Batakta ihale kime kalır
Eşli batak nasıl oynanır

Hakkında: Meric Demir

En sevilen editor

Ayrıca Buna Göz Atabilirsiniz.

Battlefield 1 Sistem Gereksinimleri

Facebook’ta Paylaş Twitter’da Paylaş Ünlü oyun serisi olan Battlefield’ın yeni oyunu Battlefield 1 Beta sürecinden …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir