Home / Diğer Konular / Bezelye Faydaları Nelerdir?

Bezelye Faydaları Nelerdir?

bezelyeAkşam yemeklerinde lezzetli ve enfes yemekler hazırlamak herkesin önceliğidir. Çocukların ve eşinin ne yemekleri sevdiğini herkes bilir ve bunlara dikkat eder. Herkes sevilen yemekleri hazırlamaya çalışır. Sebzeler, tahıllar ve etler özene bezene pişirilir. Bezelye, bamya, pırasa, lahana gibi sebze yemeklerinin yanında nohut, fasulye, mercimek gibi tahıllarda hemen hemen herkes tarafından sevilerek tüketilir. Tabii özellikle anneler bu sebze ve tahılların faydalarına da çok dikkat eder. bezelye faydalarıAilelerine, bilhassa çocuklarına şifalı ve faydalı yiyecekler yedirmeye dikkat eder. Hastalıklardan korunmak için elinden geleni yapar. Peki akşam yemeklerine hazırladığınız yiyeceklerin faydalarını tam olarak biliyor musunuz? Bu şifalı ve faydalı sebzelerin içinde bezelye faydaları nelerdir?

Bezelye Faydaları ve Yararları

Hemen hemen herkes tarafından sevilen bu şifalı bitki vücut için de oldukça faydalıdır. Akşam yemeklerinde sıkça pişirilen bu sebze, özellikle ilkbahar aylarında pazarlarda, manavlarda kolaylıkla bulunabilir. Marketlerde ise mevsiminde taze olarak bulunabilir, mevsimi dışında ise konserve olarak ulaşılabilir. Bezelye yemeğine eklenen patates, soğan ve havuç da yemeğin şifasına şifa katar. Latince adı pisum sativum olan bu bitkinin sağlık için faydaları oldukça fazladır. Ülkemizde de kolaylıkla yetiştirilebilir. Dünya üzerinde birçok ülkede de yetiştiriciliği yapılmaktadır.

 • Kolesterolün dengelenmesine yardım etmesi bezelye faydaları arasındadır.
 • İyi bir folik asit ve askorbik asit kaynağıdır. Ayrıca önemli ölçüde A, C ve K vitaminlerini içerir. Bu nedenle günlük K vitamini ihtiyacını önemli ölçüde karşılamaya yardım eder.
 • Beyindeki nörolojik hastalıkların tedavisine yardım eder.
 • Akciğer kanseri ve diğer birçok kanser türüne karşı koruma sağlar.
 • Demir, manganez, bakır, çinko ve kalsiyum içerir.
 • Zayıflamak, kilo vermek mi istiyorsunuz? Fazla kilolarınızdan sıkıldınız mı? Çeşitli diyet yöntemleri mi arıyorsunuz? Aslında yediklerinize dikkat ederek de kilo verebilirsiniz. Düşük kalorili yiyecekler yiyerek kilo almamayı sağlayabilirsiniz. İşte bezelye sayesinde kilo verebilirsiniz. Düşük kalorisi nedeniyle korkmadan bol bol tüketebilirsiniz.
 • Kemik sağlığının korunmasına yardım eder.
 • Kalp ve damar sağlığınızı da korur. Bu şifalı sebzeyi tüketerek kalbinizi koruyabilirsiniz.
 • Harika bir prebiyotik etkisi vardır.
 • Sindirim sisteminin rahatlamasına yardım eder. Hazımsızlığı önlemesi de bezelye faydaları arasındadır. Bu şifalı bitkiyi tüketerek yediklerinizi kolay sindirebilirsiniz. Bu nedenle bağırsaklarınız da rahatlar.
 • bezelyenin faydalarıÇocuklar için de ideal bir yiyecektir. Enerji vermesi sebebiyle çocuklar için idealdir. Okulda, sokakta, evde çocuklar hemen hemen her yerde çok hareketlidir. Bu nedenle de çokça enerji harcar ve yorgun düşerler. İşte bezelye enerji vererek yorgun düşmeyi engeller.
 • Mendel’in bezelye deneyi de oldukça meşhurdur ve herkes tarafından bilinir. Melezleme yoluyla değişik bilgiler elde edilmiştir.

Bezelye Zararları

 • Bilinen bir zararı yoktur.

 

Hakkında: Meric Demir

En sevilen editor

Ayrıca Buna Göz Atabilirsiniz.

Disk Fren Nasıl Çalışır

Disk Fren Nasıl Çalışır? Araçların en çok gerekli olan özelliklerinden biri de fren sistemleridir. Bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir