Home / Android / Bilgisayarın Çöktüğü Nasıl Anlaşılır?

Bilgisayarın Çöktüğü Nasıl Anlaşılır?

laptop şarjının uzun gitmesi içinKullanımı hızla artan bilgisayarların kullanımı ve sorunlarının çözümüne yönelik internet ortamında pek çok bilgi paylaşımı bulunmaktadır. Özellikle karşılaşılan sorunlar ve bunların giderilmesi amacıyla gerek doğrudan anlatım gerekse soru cevap şeklinde paylaşımlar bulunmaktadır. Biz de siz değerli okurlarımızın en çok yaşadıkları bilgisayar sorunlarından birisi olan çökme sorunu ile ilgili paylaşımda bulunacağız.

Gelelim bilgisayarın çöktüğünü nasıl anlarız sorusunun cevabına. Aslında bu soruya cevap vermeden evvel bilgisayarın çoğu zaman çökme sinyalleri verdiğini belirtmemizde fayda var. Aşağıda yer alan belirtiler meydana gelmeye başladığında bilgisayarınızın işletim sisteminin zarar göreceğinin, yani yakın zamanda bilgisayarın çökeceğinin farkında olmanız gerekir.

– Bilgisayardan anormal şekilde seslerin ve tıkırtıların gelmesi: Sabit diskte bozuk sektörlerin oluşmasına ya da fanın artık işlevini göremeyecek hale gelmesine işarettir. Tüm verilerin sabit diskte yer aldığını göz önünde bulundurduğumuzda her an tüm verilerin kaybolma riski söz konusudur.

– Bilgisayarın çöktüğü nasıl anlaşılır sorusunun bir diğer önemli göstergesi de bilgisayarın aşırı derecede yavaşlaması, neredeyse kullanılamayacak hale gelmesidir. Bu durumda bilgisayara yerleşen virüsler ya da diskte meydana gelen bozulmalar bilgisayarın çökeceğine işarettir.

Peki, bilgisayar çöktüğünde ne yapılır? Bilgisayar çöktüğünde ilk olarak işin ehli bir kişiden yardım istemek mantıklı olacaktır. Böylece bilinçsiz olarak yapılacak yanlış bir hamle sonucunda daha ağır sonuçlara sebebiyet verilmemiş olur. Bilgisayar çöktüğünde eğer mümkünse çalışan (kurulmadan anında çalışan) bir işletim sistemi ile bilgisayar çalıştırılarak veriler kurtarılabilir. Eğer yapılabiliyorsa format atılır ve sorunlar düzeltilir. Tüm bunlara rağmen halen sıkıntı devam ediyorsa donanımsal bir sorun var demektir ve arızalı parçanın değiştirilmesi gerekir.

Hakkında: Meric Demir

En sevilen editor

Ayrıca Buna Göz Atabilirsiniz.

Galaxy J7 Core Format Atmak – J7 Core Sıfırlama Hard Reset

Samsung Galaxy J7 Core Format Atmak Android işletim sistemine sahip akıllı telefonlarda yada tabletlerde bilgisayarlarda …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir