Home / Android / Blog Yazarı Ne Kadar Kazanır?

Blog Yazarı Ne Kadar Kazanır?

blog yazarı ne kadar kazanırBu yazımızda sizlere, blogger; ve blog yazarı hakkında bilgiler vererek, blog yazarı ne kadar kazanır sorusunun yanıtı hakkında bilgi sahibi olmanızı sağlamaya çalışacağız. Eğer siz de blogger olmak istiyorsanız, blog yazarlığı yapıp belli bir kazanç elde etmek, oturduğunuz yerden para kazanıp özgür hayatın tadını çıkartmak isterseniz, gerekli bilgileri yazımız içerisinde bulabilirsiniz:

Blog Yazarı Ne Demek?

Öncelikle kelime anlamından bahsedelim, Blog kelimesi WEB LOG kelimesinden türemiştir.

Blog sanal ortamda çevrimiçi veya çevrimdışı yeni ve eski bilgiler paylaşmak veya herhangi bir konu hakkında özgür görüş ve düşüncelerin paylaşıldığı bir ortam, bir nevi blog yazarlığı olarak tanımlanabilir. Tüm dünya konuları, edebiyat, sanat, müzik, dans ve daha bir çok konu hakkında araştırmaları, görüş ve düşünce paylaşımını konu alır. Bir konu hakkındaki kişisel görüş ve anlatım biçimi ile kişi takipçilerine görüş ve fikirlerini blog yazarlığı yaparak aktarabilir.

Ancak günümüzde blogger; ya da blog yazarlığı olarak aktarılan tabir sadece düşüncelerin aktarılması ile kalmayan, bir meslek haline gelen bir tabir olarak belirtilmektedir. Blog yazarı, blogger, kendisine ait olmayan bloglarda da yazılarını paylaşabilir, önemli olan konuların tamamen özgün, yani daha önce hiç bir yerde yayınlanmamış olmasının gerekliliğidir.

Kendine ait blog sahibi olan blog yazarı, ya da bloggerler de blogları içerisine aldıkları reklamlardan belirli bir gelir elde edebilmektedirler. Bu noktada hepinizin aklına şu soru gelecektir: Blog yazarı ne kadar kazanır? Dilerseniz bu sorunun yanıtını da sizlere aktamaya çalışalım…

Blog Yazarı Ne Kadar Kazanır?

Eğer kendinize ait bir blog siteniz varsa, bu site belirli bir hit; ve içeriğe ulaştığında, reklamverenlere ulaşarak sitenizden gelir elde etmeye başlayabilirsiniz. Ancak elde edeceğiniz gelir, tamamen, sitenize ne kadar kişinin girdiği ile alakalıdır. 1000 ziyaretçisi olan bir blog ile 5000 ziyaretçisi olan bir blog aynı geliri elde etmez, hatta doğru orantılı artan bir gelir de elde etmezler: Gelir, ziyaretçi sayısından daha hızlı bir şekilde artmaktadır.

Ama kendi blog sitenizin sadece geliri değil, aynı zamanda gideri de bulunmaktadır; örneğin, hosting masrafları, domain giderleri, eğer yeteri kadar içerik sağlayamıyorsanız, diğer bloggerlere, size sağladıkları içerik karşılığında ödeyeceğiniz ücret… Peki bu ücret ne kadardır?

Gelelim şimdi işin diğer yanına: Blogger, eğer kendi blog sitesi yok ise ne kadar kazanır? Genellikle bu rakam, yazılan içeriğin kelime sayısına göre belirlenmektedir. 100 kelime 1 TL şeklinde değerlendirilir, ama 75 kuruşa da yazan, 1.5 TL’ye de yazan blog yazarları bulunmaktadır. Bir blog yazısının ise en az 150 kelime olması istenir. Fazlası problem yaratmaz iken, azının sorun yaratacağını belirtmeliyiz.

Kimi blog yazarları ise sürekli çalıştıkları müşterilerinden aylık ücret alır, bir nevi maaş elde ederler. Yani, günde toplam 4 yazı yazan bir blog yazarına aylık 500 – 600 TL ücret verilebilir. Bu gibi bir çalışmada genellikle kelime sınırı 250’nin üzeri olarak belirlenmektedir. Ancak bu şekilde çalışan bloggerlerin, yazı yazmayı bıraktıkları anda gelirlerinin de kesileceği, ancak kendi blog sitesi olanların gelirlerinin, yazdıkça değil, sitelerine ziyaretçi geldikçe devam edeceğini belirtmemiz gerekir.

Hakkında: Meric Demir

En sevilen editor

Ayrıca Buna Göz Atabilirsiniz.

Galaxy J7 Core Format Atmak – J7 Core Sıfırlama Hard Reset

Samsung Galaxy J7 Core Format Atmak Android işletim sistemine sahip akıllı telefonlarda yada tabletlerde bilgisayarlarda …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir