Home / Android / CD Sürücü Nedir?

CD Sürücü Nedir?

CD sürücü nedirBu yazımızda sizlere CD sürücü hakkında bilgilerden söz ederek, CD sürücü nedir, CD sürücü ne işe yarar gibi soruların yanıtlarını aktarmaya çalışacağız. Bilgisayar parçaları arasında yer alan CD sürücü ile ilgili bilgilerinizi arttırmak, ya da yenilemek için yazımızdan destek alabilirsiniz… Ama ilk olarak CD’lerden kısaca söz edelim…

Compact Disk kelimelerinin baş harflerinin bir araya getirilmesi ile CD kelimesi ortaya çıkmıştır. CD’ler içlerine, sayısal verileri depolarlar; ve bu depolama işlemini de, makinelerin okuyabileceği şekilde gerçekleştirir, ikili sayı sisteminden yararlanırlar. CD içerisindeki veriler, ancak lazer okuyucular tarafından okunabilmektedir. CD’lerin, emsallerine göre daha hızlı, ve doğru çalıştıklarını, aynı zamanda da daha kaliteli olduklarını belirtmeden, CD’ler hakkındaki bilgilerimizi tamamlamamalıyız.

CD Sürücü Nedir?

Bilgisayar parçaları arasında yer alan CD sürücü, CD’deki verileri okuyarak, elde ettiği bilgileri bilgisayar kullanıcısına aktaran parça olarak bilinmektedir. İçerisinde kırmızı lazer bulunduran CD sürücü,, CD’deki verileri okuyabilmek için ilk olarak kırmızı lazeri CD üzerine tutar. Bu sayede CD üzerindeki çukurlar okunur, ve CD sürücü tarafından kullanıcının anlayacağı hale getirilen verilerin aktarımı gerçekleştirilir.

CD Sürücü Ne İşe Yarar?

Elinizde bulunan müzik CD’sinde bulunan şarkıları CD sürücü sayesinde bilgisayarınızda dinleyebilirsiniz. Aynı durum, CD içerisinde kayıtlı olan resim, ve videoları görüntülemek, ya da dosyaları okuyabilmek için de geçerlidir. Tüm bunlar, CD sürücü olmadan yapılamayacak şeylerdir.

Hakkında: Meric Demir

En sevilen editor

Ayrıca Buna Göz Atabilirsiniz.

Galaxy J7 Core Format Atmak – J7 Core Sıfırlama Hard Reset

Samsung Galaxy J7 Core Format Atmak Android işletim sistemine sahip akıllı telefonlarda yada tabletlerde bilgisayarlarda …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir