Home / Diğer Konular / Çikolata Kisti Nedir?

Çikolata Kisti Nedir?

Çikolata kisti; bayanlarda gözlenilen ve vajinal bölgede meydana gelen bir hastalıktır. Bazı zamanlarda kötü huylu olmasa da kist ilerlediğinde etkisini arttıracak ve bu yüzden de vücuda zarar vermeye başlayacaktır. Bayanların en çok karşılaştığı sorunlardan bir tanesi çikolata kisti olmaktadır.  Biz de sizlere çikolata kisti hakkında bilmeniz gereken gerçekleri açıklayarak bilgilendirmek istedik.

Çikolata Kisti Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Çikolata kisti 3

  • Kadınlarda bulunan endometrizois hücreleri adet kanaması şeklinde vajinadan dökülmektedir. Bu hücreler dökülmediği zamanlarda ise; yumurtalık gibi değişik üreme sistemi hücrelerinde birikir ve dışarıya akmaz. Bunun sonucunda da o biriken bölgede kist meydana gelir. Daha sonra da çikolata sosu gibi bir kıvam alır. Bu nedenle de oluşan kiste; çikolata kisti adı verilir.

Tavsiye yazı:  Doğurganlığı Arttıran Besinler

Çikolata kisti 2

  • Çikolata kisti; bayanlarda gözlenen bir hastalık olsa da her bayan da bu kistin oluşması mümkün olmaz. Kistin meydana gelmesi için; kadının adet döngüsü içerisinde olması gerekiyor. Yani; bayanlar menopoz dönemi içinde ya da ergenlik döneminden önce çikolata kisti sorunu ile karşı karşıya kalmaz.

çikolata kisti

  • Çikolata kistinin yaşattığı sorunlardan söz etmek gerekirse; eğer kist tüplerde olmuşsa; hamilelik döneminde gecikmeler meydana gelir. Cinsel ilişki esnasında normalden daha ağrılı ve sancılı bir ilişki yaşamanıza neden olur. Bağırsak bölgesinde oluştuysa tuvalete çıkarken; ağrılar yaşayabilirsiniz.

Saymış olduğumuz bu belirtileri yaşıyorsanız; mutlaka bir kadın doğum uzmanına danışınız.

Hakkında: Meric Demir

En sevilen editor

Ayrıca Buna Göz Atabilirsiniz.

Disk Fren Nasıl Çalışır

Disk Fren Nasıl Çalışır? Araçların en çok gerekli olan özelliklerinden biri de fren sistemleridir. Bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir