Home / Diğer Konular / Çilek Faydaları Nelerdir?

Çilek Faydaları Nelerdir?

Latincesi fragaria vesca olan çilek, yüzeysel kök yapan, 10-30 cm boyunda, toprak üzerinde sürünücü gövdeli, nisan haziran ayları arasında beyaz renkli çiçekler açan bir bitkidir. Kökler iyi drene edilmiş (süzek) topraklarda 60-70 cm’ ye kadar iner. Ağır topraklarda ise kökler yatay büyür. Çilekte kısa günde çiçek gözleri, uzun günde kol gelişimi olur. Bu sebeple çilekte verim ile gün uzunluğu ilişkilidir. Bu sebeple bir bölgeye uyan çeşit diğer bölgeye uymayabilir. Ülkemizde en çok Marmara, Ege ve Akdeniz Bölgesinde yetişir.

  • Çilek İçindeki Maddeler (Etken Maddeler)

 Tanen, fragarin ve bir renk maddesi bulundurur. Ayrıca A, B1, B2, B3, C vitaminleri, kalsiyum, fosfor ve demir de içerir.

  • Çilek Faydaları

çilek faydalarıHemen hemen herkes bu şifalı meyveyi çok sever. Özellikle çocuklar şekere batırarak bu leziz meyveyi tüketmeyi çok sever. Yetişkinler de bu meyvenin lezzetinden vazgeçmez. Çilek faydaları arasında ilk olarak iştah açıcı, kabız yapıcı ve idrar söktürücü etkileri sayılabilir. Kökleri ve yapraklarından hazırlanan ilaç anjinlerde gargara olarak kullanılabilir. Meyvelerin suyu deride kronik yaralarda iyileşmeyi hızlandırır.Çilek, bedenimize sızmış olan bazı virüsler için öldürücü etkiler taşır. Bunlar arasında çocuk felci, bazı ağız ve deri yaralarını oluşturan virüsler sayılabilir. Ayrıca geleneksel olarak aknelere karşı kullanılır. Kansere yakalanma ve kanserden ölme riskini azalttığı, yapılan araştırmalar sonucu kabul görmektedir. Ayrıca romatizma ve gut hastalığı rahatsızlıklarını azaltıcı etkileri vardır.Çilek faydaları arasında sindirim sistemini düzenleyici olması, bağırsak kurtlarına karşı dökücü etkisi de sayılabilir. Bu şifalı bitki, kanı temizler, ağız kokularını giderir ve karaciğer rahatsızlıklarına da iyi gelir.çilek-Fragaria vescaBoyun tutulması tedavisi için yarım kilogram çilek, iyice ezildikten sonra, temiz bir tülbente konup, boyuna sarılır. 6 saat sonra sargı açılıp, ılık suyla yıkanır. Boyun tutulmasına iyi gelmesi de çilek faydaları arasındadır.İştah açıcı, ishale karşı ve idrar söktürücü etkileri için 50 gr. kuru yaprak 1 lt. suda kaynatılır ve günde 3 bardak içilir.Mafsal iltihabı, damar sertliği, tansiyon yüksekliği, karında su toplanması, böbrek ve mesane rahatsızlıklarında, kum ve taş rahatsızlıklarında bu şifalı meyvenin kökü ve yaprakları çay olarak içilmelidir.

  • Çilek Meyvesi Nasıl Kullanılır?

Meyvesi tek başına günlük olarak tüketilebileceği gibi, meyvelerinden reçel de yapılabilir. Meyvelerin aç karnına yenmesi daha yararlıdır. Çünkü aç karnına yenen taze meyveleri daha iyi sindirilir. Ayrıca çilek meyveleri ezilerek püre haline getirilir ve süt ile karıştırılıp cildi temizlemek ve cilde tazelik vermek için kullanılır.

  •  Çilek Kök ve Yaprakları Çilek Çayı Olarak Nasıl Kullanılır?

Kök ve yaprakları iyi kurutulursa çay olarak faydalı olabilir. 300 gr. çilek yaprağı ve kökü bir gece ıslatılarak bekletilir. Ertesi gün 1 lt. suda 20 dk. kaynatılıp çilek çayı olarak içilebilir.

  • çilekHerhangi Bir Hastalığımız Olmadan Çileği Hastalıkları Önlemek İçin Nasıl Kullanabiliriz?

Çilek faydaları düşünülürse günlük tüketimde vücuda kuvvet vermesi, vücudu zinde tutması açısından yenmesi gerekli bir bitkidir. Ayrıca cildi nemlendirir, cilde tazelik ve güzellik kazandırır, tansiyonu düşürür, stresi önler, bağışıklık sistemini güçlendirir. Bu gibi faydalarından dolayı taze meyvesi günlük olarak taze tüketilmelidir. Ayrıca yaprakları kurutulup çay olarak içilebilir veya tercihe göre çilek reçeli tüketilebilir.

  • Çileğin  Zararları Ve Yan Etkileri

Aşırı tüketimi cilt rahatsızlığı olan kişilerde alerjiye bağlı olarak kaşıntıya sebep olabilir.

Hakkında: Meric Demir

En sevilen editor

Ayrıca Buna Göz Atabilirsiniz.

Disk Fren Nasıl Çalışır

Disk Fren Nasıl Çalışır? Araçların en çok gerekli olan özelliklerinden biri de fren sistemleridir. Bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir