Home / Diğer Konular / Cilt Tipimizi Nasıl Anlarız

Cilt Tipimizi Nasıl Anlarız


Cilt Tipi Nasıl Anlaşılır

Cildimizin dış kısmı sebum adı verilen madde ve suyla kaplıdır. Sebum maddesinin yoğunluk oranı cilt tipinizi ortaya çıkaracaktır. Parmaklarınızla cildinize dokunduğunuzda hissettiğiniz, cildinizin durumunu göstermektedir. Ciltte sebum oranının yüksek olması durumunda cildiniz yağlı, çok az olması durumunda ise cildiniz kuru olacaktır. 

Cilt Tipleri

Kuru cilt tipine sahip olup olmadığınızı anlamak için cildinize bakmalısınız. Cildinizde ince ve fark edilmeyecek derecede gözenekler varsa cildiniz kurudur. Cildinizin görünümü sert ve solgundur. Bu belirtilerle kuru bir cilde sahip olduğunuzu anlarsınız. Sebum maddesinin az olması nedeniyle kuru ciltler dış etkilere karşı daha açık durumdadır. Çatlama, gerilme, soyulma ve kaşıntı gibi etkiler görülebilir. Kuru cilde sahip kişiler duş sonrasında ciltlerinde kızarmalar görebilir. Kuru bir cilde sahipseniz, cildinize uygun bakım ürünleri tercih etmeli kendinize göre bir cilt bakımı uygulamalısınız.  Yağlı ciltler kalın gözeneklere sahiptir. Bu nedenle cilt daha parlak görünür. Yüzdeki parlaklık burun ve çene gibi kıvrımlarda artacaktır. Cildinize parmaklarınızla dokunduğunuzda yağlı olduğunu kolayca hissedebilirsiniz. Yağlı cildin olumsuz yanları ise akne, sivilce, siyah nokta gibi sağlık sorunlarının genelde yağlı ciltlerde oluşmasıdır. Pozitif yönleri ise; en fazla kırışıklıkların çok az görülmesidir. Normal ciltler pembe bir görünüme sahiptir. Daha taze ve canlı görünürler. Bu cilt tipleri yağlanmaz ve kuru ciltlerde meydana gelen sorunlar görülmez. Normal cilt sahipleri en şanslı cilt tipidir. Pürüzsüz bir cilt için normal cilt sahibi olmanız gerekiyor.Uzmanlar, üç cilt tipinden hangisine sahip olursanız olun güneşten uzun süre uzak durmanızı önermektedir. Güneş ışınları insan cildi için oldukça zararlıdır. Ayrıca cilt tipinizi öğrendiğinize göre artık kendi krem seçimlerinizi yapabilirsiniz.

Hakkında: Mehmet Demir

TeknoCozumler.com editörü

Ayrıca Buna Göz Atabilirsiniz.

Interrail Nedir, Nasıl Yapılır

İntterrail Avrupa üzerinde seyahat edebileceğiniz bir tren yolculuğudur. Bu uygulama ile treninize atlayabilir ve Avrupa’yı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir