Home / Diğer Konular / Cilt Yağ Dengesini Ayarlayan Maskeler

Cilt Yağ Dengesini Ayarlayan Maskeler

Yağlı cilt özellikle bakım gerektiren br konudur. Eğer yüzde meydana gelirse sivilcelere, siyah noktalara sebep olur. Diğer cilt bölgeleri üzerinde görülürse deri hastalıklarına veya hücrelerde oksijen yetersizliğine sebep olabilir. Bu yüzden yağlı ciltlerde yağ dengesini korumak üzere bakımlar uygulanmalıdır. Yağlı ciltler parlama, sivilce ve siyah noktalara sebep olmaktadır.Bayanlar kötü bir görünüm oluşmasınistemiyor ve a cilt sağlığını korumak istiyorsanız evde yapabileceğiniz doğal maskelerden faydalanabilirsiniz.

Kuru Maya MaskesiYağlı ciltler için önereceğimiz ilki kuru maya maskesidir. Bu cilt bakım maskesi ilecildiniz üzerindeki yağ oranını azaltabileceğiniz. Gerekli malzemeler şunlardır;

 • 1 tatlı kaşığı kadar kuru maya
 • 1 tane aspirin
 • 1 çay kaşığı kadar su
 • 1 çay kaşığı oksijenli su

İlk olarak aspirini su içerisinde eziniz. Ardından kalan tüm malzemeleri bir kaba boşaltıp karıştırınız. Malzemeler iyice karıştıktan sonra cilt üzerinde uygulanmaya hazır hale gelmiş olacaktır. Cildinize yavaşça sürünüz ve 15 dakika kadar beklediktiniz. Sürenin sonunda nazikçe ılık su yardımı ile cildinizden temizleyiniz.Kuru maya maskesini kışın haftada 2 defa, yaz günlerinde ise haftada 1 defa kullanabilirsiniz. Kuru maya maskesi sayesinde yağlı cilt probleminizden kurtulacksınız.

Beyaz Kil MaskesiPek çok güzellik merkezinde ve güzellik ürününde kullanılan kili kullanarak yağlı cilt sorununu çözmek mümkündür. Beyaz Kil maskesi yapmak için gerekli malzemeler;

 • 1 yemek kaşığı kadar beyaz kil
 • 2 yemek kaşığı miktarında temiz su
 • 1 çay kaşığı kadar limon suyu

Listedeki tüm malzemeleri hazırlayın ve kap içerisinde karıştırın. Karışım krem kıvamına gelince yüzünüze iyice yedirin ve kurumasını bekleyin. (maske yüzünüzde kaldığı sürece mimiklerinizi hareket ettirmemeye ve konuşmamaya çalışın yani yüzünüzü kıpırdatmamaya çalışın). Yüzünüze beyaz kil maskesi kuruduktan sonra temiz su yardımcı ile yüzünüzü yıkayarak maskeyi temizleyebilirsiniz.Beyaz kil maskesi cilt yağ oranını dengeleyecektir. Bu maske cildin daha duru olmasını sağlayabilirsiniz.Beyaz kil maskesi önerilen kullanım sıklığı haftada 1 defadır.

Sivilceler Önleyen Yağ Dengesini Ayarlayan MaskeYapımı biraz zahmet ve zaman istesede oldukça faydalı olan sivilce ve siyah nokta tedavisinde bolca kullanılan bir yöntemden bahsedeceğiz. Gereken Malzemeler;

 • 1 çorba kaşığı kadar bebek pudrası
 • ve 6 adet ayva çekirdeği

6 tane ayvayı çekirdeklerini çıkartınız ve 1 hafta boyunca içi tamamen su dolan bir kasede bekletin. 1 hafta sonunda ayva çekirdeklerinin bulunduğu suyu alın ve içerisindebebek pudrasının ilave edin. Karışımı maske kıvamına alana kadar iyice karıştırınız.Hazırladığınız maskeyi yüzünüze sürdükten sonra 25 dakika kadar boyunca bekleyiniz. Sürenin sonunda soğuk su ile cildinizi temizleyin.Önerilen kullanım sıklığı Haftada 2 kere defadır. Bu kullanım ile cildinizi yağdan arındıracak ve daha canlı, temiz ve güzel hale gelecektir.

Yağ Dengesini Ayarlayan Peeling TarifiPeeling yöntemleri ölü deriyi ciltten atmak içindir. Fakat aynı zamanda doğru şekilde uygulanırsa yağ sorununu gidermek içinde kullanılabilir. Gerekli malzeme listesi;

 • 1 yemek kaşığı şeker
 • 5 adet çilek
 • 1 yemek kaşığı limon suyu
 • 1 yemek kaşığı bal

Öncelikle çilekleri çatalla parçalayarak eziniz. Ardından tüm malzemeleri katıp karıştırınız. 2 dakika boyunca karıştırız ardından karışımı yüzünüze sürüp 30 dakika boyunca bekleyiniz. Sürenin sonunda ılık su ile yüzünüzü yıkayınız. yıkayın. Sabun kullanmamaya özen gösteriniz.Bu yöntem ile cilt üzerinde fazla yağdan kurtulabilirsiniz. Eğer önerilen kullanım sıklığından daha fazla uygular iseniz tekrarlandığında ciltte peeling etkisi yapacaktır.Önerilen kullanım sıklığı 15 günde 1 defadır.

Yağ Dengesini Ayarlayan Doğal Bakım TarifiSalatalık ve limon kullanarak doğru şekilde cilt bakımı ile ciltteki fazla yağdan kurtulmak mümkündür. Malzemele listesi;

 • 1 adet orta boy limon
 • 1 adet orta boy salatalık

Öncelikle salatalığı güzelce dilimleyiniz. Dilimlerin kalın olmamasına dikkat ediniz. Ardından bu dilimlerin üzerine birkaç damla limon sıkınız ve yüzünüze koyunuz. Salatalıkların yüz tamamen japlamış olmasına dikkat ediniz. Asla göze değmemelidir.Bu yöntemi düzenli olarak haftada 1 defa kullanırsanız cildinizdeki yağ oranı azalacaktır, Bu sayede cildiniz daha genç ve elastik bir cilt yapısına sahip olacaksınız.

Yağlı Cilt İçin TonikTonik yapımı cilt bakımı konusunda şanslı bayanların ellerinde harika sonuçlar vermektedir. Bu tonik ile yağlı cilt sorununu çözeceksiniz.

 • Bir tutam lavanta
 • 1 bardak sıcak su

Öncelikle lavantayı 1 bardak suyun içinde demleyiniz. Ardından soğuduktan sonra süzünüz. Kalan posayı kapalı bir kap içerisine koyunuz. Elinizdeki pamuk ile karışımı sabah ve akşamları cildinize sürerek cildinzde kullanabilirsiniz.

Hakkında: Meric Demir

En sevilen editor

Ayrıca Buna Göz Atabilirsiniz.

Disk Fren Nasıl Çalışır

Disk Fren Nasıl Çalışır? Araçların en çok gerekli olan özelliklerinden biri de fren sistemleridir. Bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir