Home / Android / Cyanogenmod ROM nedir? nasıl kurulur? nasıl kaldırılır?

Cyanogenmod ROM nedir? nasıl kurulur? nasıl kaldırılır?

Laptop almaya imtina ederim çünkü içinde kurulu gelen onlarca sponsor program beni kızdırır. İşin yoksa kullanmayacağın programları kaldır, artıklarını temizle. Asla temiz bir Windows’un olmaz. Tek çözüm format atıp Windows’u kendin kurmandır.

Gördüğüm kadarıyla Android cep telefonları ve tabletlerde de durum pek farklı değil. Cihazlar onlarca gereksiz uygulama ile geliyor. Ödediğimiz para firmalara yetmiyor olacak ki birde telefona sponsor yazılımlar yükleniyor.

Bu yazılımları isterseniz kaldırabilirsiniz tabi. Mesela ben Samsung Galaxy S3 cihazlarda 40+ gereksiz uygulamayı kaldırıyorum ama yine de tamamen istediğim sonucu elde edemiyorum. Çünkü telefonda 200+ uygulama yüklü geliyor ve hepsini tek tek değerlendirmek, hangisi fazlalık bulmak mümkün olmuyor. Kısaca temiz bir Android isteyenler için bu yöntem çalışmıyor. O yüzden en iyisi laptoplarda yaptığımız işlemi tekrarlamak. Stock Rom dediğimiz telefonun kendi işletim sistemini kaldırarak ekstra içermeyen temiz bir Custom Rom kurmak.

Ben de tam olarak bunu yaptım ve uzun süre önce telefonumda Cyanogenmod kullanmaya başladım. Doğrusu çok memnun kaldım ve stock rom’u bir kez bile aramadım. O yüzden kısa bir tanıtım/kurulum rehberi hazırladım.

Eğer sizin de böyle bir işe girişmeye niyetiniz varsa yada Cyanogenmod’u merak ediyorsanız, buyrun devam edelim.

Cyanogenmod rom nedir? neden kullanılır?

Bildiğiniz gibi Android, Linux tabanlı, açık kaynak kodlu bir işletim sistemi. İsteyen kodları kendine göre özelleştirip ayrı bir işletim sistemi olarak yayınlayabiliyor. Bu da piyasada tercih edebileceğimiz türlü türlü ROM’ların oluşmasına vasile oluyor. (Telefon için; rom=firmware=işletim sistemi)

Mesela, Samsung açık kaynak kodlu Android’i alıp kendi programlarını, arayüzünü vb. ekleyerek kendi markasına ait bir işletim sistemi oluşturuyor. Bu işletim sistemi telefonlarda hazır halde bize ulaştığından “Stock Rom” adını alıyor. Her telefon üreticisinin sattığı her telefon modeli için ayrı bir Stock Rom’u var.

Fakat birde telefon üretmeyen ama Android’i kendince özelleştirip piyasadaki telefonlara hazır hale getiren üreticiler var. Onların ürettikleri işletim sistemlerine de “Custom Rom” deniyor.

Cyanogenmod bahsettiğimiz Custom Rom’lardan biri. Android’in belki de en temiz hali. İçinde hiçbir sponsor uygulama bulunmuyor. Sadece çok zaruri 80+ uygulama ile geliyor ki aralarında Google Play dahi yok. Hangi uygulamalara ihtiyacınız olduğuna siz karar veriyor, istediğinizi sonradan siz yüklüyorsunuz. Hızlı, hafif, kendinden rootlu ve daha uzun pil ömründen dolayı çok tercih ediliyor.

Ürünü hemen hemen tüm popüler telefonlarda kullanabiliyorsunuz. Bildiğiniz gibi telefon modellerinin her yıl yeni versiyonları çıkar ve üreticinin gözünde eski modellerin değeri kalmaz. Yazılım desteği çok çabuk sonlanır. Bazen 1-2 senelik telefonunuzda dahi güncel Android sürümünü kullanamazsınız. Cyanogenmod, “eski” telefonlara da yeni Android sürümlerini port ediyor. Bu da ürünü kullanmak için önemli sebeplerden bir diğeri oluyor.

Cyanogenmod nasıl kurulur? nasıl kaldırılır?

Bu kadar reklam yeter diyelim ve işletim sisteminin telefona nasıl kurulduğuna geçelim. Cyanogenmod, herhalde en kolay kurulan rom durumunda. Otomatik kurulum yazılımı ile telefonunuzu root etmeden, hiç işten anlamadan, rom nedir bilmeden öğrenmeden dahi kurulumu gerçekleştirebilirsiniz. Tek ihtiyacınız olan bir Windows PC ve telefon bağlantısı için USB kablosu.

Önce telefonunuza Cyanogenmod uygulamasını yükleyin, ardından da bilgisayarınıza Cyanogenmod kurucusunu yükleyip çalıştırın. Ekrandaki basit 1-2 talimatı takip edin yeter, işlem otomatik tamamlanacaktır. Hepsini adım adım anlatacağım, buyrun;

000061-04-01

Telefonunuzdan tarayıcıyı açın. “get.cm” adresini ziyaret ederek Cyanogenmod yardımcı uygulamasını indirin.

000061-04-02

İndirme tamamlandığında uygulamayı kurun.

000061-04-03

Uygulamayı çalıştırdıktan sonra önce “Begin” ardından “I Agree” butonları seçin.

000061-04-04

“Continue” butonuna tıklayarak açılan ekrandan “USB PC bağlantısını Kamera (PPT)” moduna geçirin. İşlem tamam, bilgisayar kısmından devam edebilirsiniz.

000061-05-01

Cyanogenmod installer yazılımını indirip çalıştırın. Yazılım kendini Update edecektir.

000061-05-02

Fotoğraftaki ekranı gördüğünüzde telefonu bilgisayara bağlayın.

000061-05-03

Cyanogenmod Installer, telefonunuzu tanımlayacak…

000061-05-04

… ve telefonunuza uygun rom’u bilgisayarınıza indirecek.

000061-05-05

İşlem tamamlandığında, Install butonuna tıklayın.

000061-05-06

Cyanogenmod yüklenecek…

000061-05-07

… ve işlem tamamlanacak.

000061-05-08

“Exit” butonuna tıklayıp telefonunuzun bilgisayar bağlantısını kesebilirsiniz. Hoşgeldin Cyanogenmod.

000061-05-09

Eğer yükleme esnasında bu şekilde bir uyarı görürseniz işte yapmanız gerekenler;

1. Telefonunuzun USB kablosunun çalıştığından emin olun. Mümkünse kabloyu değiştirin. İşlem esnasında kabloya dokunmayın. 2. Kabloyu çıkarın ve bilgisayarınızdaki bir başka USB portuna bağlayın. 3. Bilgisayarınızda Mobogenie gibi yazılımlar varsa, kaldırıp işlemi tekrar deneyin.

Bu yöntemin küçük bir dezavantajı var. Cyanogenmod kurduğunuzda malesef yaptığımız işlemi kolayca geri almamız mümkün değil. Önce Stock Rom’u bulmak sonra da telefona kurmak lazım. Bunlar da zahmetli işler olduğundan TWRP gibi araçlarla telefonun tam bir yedeğini oluşturmak en iyi çözüm gibi duruyor.

Sonuçta olaylar sıradan bir kullanıcı için gittikçe daha komplike hale geliyor. O nedenle ben “orjinal rom’a geri dönmek isteyebilirsiniz” diye bir başka yöntemi kullanmanızı tavsiye ederim. Yöntem için telefonunuzun root edilmiş olması gerekecek ama yaparsanız buna değecek. (Ayrıca PC ihtiyacı da ortadan kalkacak)

Bu yöntemde de bir zorluk yok, telefonunuza Rashr – Flash Tool uygulamasını yükleyin ve aşağıdaki adımları takip edin yeter.

000061-02-01

Telefonunuzdan tarayıcıyı açıp “download.cyanogenmod.org” sayfasına girin. Açılan sayfanın Devices kısmında telefon modelinizi bulup tıklayın. (Eğer telefon modelinizi bilmiyorsanız, Telefon ayarlarını açıp “Telefon hakkında” öğesini seçin. Model numarası bölümünde telefonunuzun modeli yazacaktır. Mesela Samsung Galaxy S3’ün model numarası GT-i9300’dür. Cyanogenmod Devices kısmında i9300 şekilde yer almaktadır.)

Yine sayfanın sol üstteki Type kısmından “Stable” yada “Snapshot” linkine tıklayın ve sağ taraftan telefonunuza ait en güncel rom’u indirin.

000061-02-02

Telefonunuza yüklediğiniz Rashr – Flash Tool uygulamasını çalıştırın. Uygulama root erişimi istediğinde, izin verin.

000061-02-03

Uygulama, biraz korkutucu bir uyarı gösterecek. İsterseniz önce yedek alın. İstemezseniz “Tehlikenin farkındayım” butonuna tıklayın. Parmağınızı yukarıdan aşağıya sürükleyerek uygulamayı güncelleyin. Güncelleme bittikten sonra “Recovery” öğesini seçin.

000061-02-04

Uygulama isteğimizi yerine getirebilmek için TWRP Recovery aracına ihtiyaç duyuyor. O nedenle en güncel sürümünü telefona kurun.

000061-02-05

TWRP yüklendikten sonra “Hayır, teşekkürler” butonuna dokunun ve uygulamadan çıkın. Ardından telefonu herzamanki gibi kapatıp tekrar açın.

000061-02-06

Telefon açıldıktan sonra tekrar uygulamaya girin ve Recovery-Betik Yöneticisini açın. Bir yedek adı girerek tüm öğeleri seçili konuma getirin. “Kuyruğa Zip ekle” butonuna dokunun.

Yedekleme işlemini sonradan istersek orjinal rom’a dönebilmek için yapıyoruz. Wipe işlemini önceden sistemimize kurduğumuz uygulamaları ve bunların bellekte yarattığı artıkları kaldırmak için yapıyoruz. Amaç temiz sıfır bir Android elde etmek.

000061-02-07

Sırasıyla sdcard->Download öğelerine dokunarak indirdiğiniz Cyanogenmod rom dosyasını seçin.

000061-02-08

Önce “Tamam” sonra da “Çalıştır” butonlarına dokunun. Bundan sonra telefonunuz kapanacak, TWRP arayüzünde tekrar açılacak. TWRP betikteki emirleri uygulayacak ve Cyanogenmod yüklenecek. İşlem tamamlandığında telefonunuz Cyanogenmod işletim sistemi ile açılacak.

Cyanogenmod’da Google Play hazır olarak gelmiyor. Eğer yüklemek isterseniz, buradan indirip aynı Cyanogenmod’u yüklediğiniz şekilde yükleyebilirsiniz. (Zaten kurulu olduğundan tekrar TWRP kurmanız gerekmeyecektir. Recovery-Betik Yöneticisinden Wipe/Yedekleme öğelerini seçmeden yükleyebilirsiniz.)

000061-03-01

Rashr – Flash Tool uygulamasını çalıştırın. “Recovery’yi başlat” öğesine dokunun.

000061-03-02

Önce “Cihazınız anında recovery modunda yeniden başlatılır” metnini sonra “Evet, lütfen” öğesini seçin. Telefon restart yapacak ve TWRP arayüzü karşımıza gelecek. “Backup” öğesine dokunun.

000061-03-03

Kurulum yaparken oluşturduğumuz yedeği seçin ve parmağınızı sürükleyerek geri alma işlemini başlatın.

İşlem esnasında güç tasarrufu için ekran kapatılır ve ekrana tekrar dokunduğunuzda ekran kilitli görünür.

000061-03-04

İşlem bittiğinde ekran kilidini açıp “Reboot System” butonuna dokunun. Telefon restart yapacak ve eski halinde tekrar açılacak.

(Reboot butonuna dokunduğunuzda, TWRP sistemi yeniden başlatmadan önce size telefonunuzu root yapmayı önerebilir. Tercih sizindir. Konunun backup&restore işlemi ile bir ilgisi yoktur.)

Gördüğünüz gibi hem Cyanogenmod yüklemek hem de telefonunuzun orjinal romuna dönmek bu yöntemle çok kolay.

Toparlarsak…

Cyanogenmod, beni gerçekten çok memnun bırakan bir rom/işletim sistemi. Stock Rom’dan sonra gerçekten kendi telefonuma sahip oldum dedim ve kullanmaya başladıktan sonra telefonun orjinal haline geri dönmeyi hiç istemedim. Merak edip yüklediğim diğer romlarda dahi pek vakit geçiremedim ve Cyanogenmod’a geri geldim. Halen kullanıyorum. Size de tavsiye ederim.

Cyanogenmod hakkında daha fazla şey

Cyanogenmod yüklemek riskli mi?

 • Yüklemeye başlamadan önce muhakkak telefonunuzun içindeki değerli bilgilerinizi yedekleyin (Rehber, Fotoğraflar vb).
  • Yedekleme için Samsung KIES gibi telefonunuzun resmi yazılımını kullanmayın. Çünkü Cyanogenmod yüklediğinizde yazılım artık telefonu tanımaz. Google Play’deki birçok yedekleme uygulamasından birini yada Mobogenie gibi universal yazılımları kullanabilirsiniz.
  • Tedbirli olun, yedeğinizi muhakkak bilgisayara da aktarın.
 • İşleme başlamadan bataryanızı doldurun.

Cyanogenmod Installer kullanıyorsanız bunlara da dikkat edin;

 • Telefonun bilgisayar ile bağlantısını sağlayan USB kablonuzun düzgün çalıştığından emin olun. Mesela telefonu bağlayın, dosya aktarımı yapın. Aktarım problemsiz tamamlanıyorsa, genellikle sorun yok demektir.
 • Bilgisayarınızdaki güvenlik yazılımlarını işlem esnasında geçici olarak devre dışı bırakın. Hatalı bir güvenlik uyarısı yaptığınız işlemi durdurmasın.
 • Kurulum başladığında USB kablosuna ve telefona dokunmamaya çalışın. Kablo temassızlık yapıp işlemi durdurmasın.
 • Bilgisayarınız mümkünse güç kaynağına bağlı olsun, ani elektrik kesintisi yaşanırsa sorun çıkmasın.
 • Telefonunuzun USB sürücüleri bilgisayarınızda kurulu olsun. Telefonunuzun resmi yazılımını yüklediyseniz, USB sürücüleri de yüklenmiştir. (Mesela Samsung için KIES)

Cyanogenmod sürümleri arasındaki farklar nelerdir?

Cyanogenmod Installer şu anda beta aşamasında ve sadece belirli telefon modellerine destek veriyor. Eğer telefonunuz onlardan biri değilse, neredeyse tüm telefonlarda uygulanabilen ikinci yöntemi kullanmanızı öneririm. Şimdilik desteklenen telefon listesi şu şekilde;

 • HTC One
 • Google Nexus S
 • Google Nexus S 4G
 • Google Nexus 5
 • Google Nexus 4
 • Google Nexus 7
 • Google Nexus 10
 • Google Galaxy Nexus
 • Samsung Galaxy S2
 • Samsung Galaxy S3
 • Samsung Galaxy S4
 • Samsung Galaxy Note
 • Samsung Galaxy Note 2

Cyanogenmod’u hangi telefonlara yükleyebilirim?

Hakkında: Meric Demir

En sevilen editor

Ayrıca Buna Göz Atabilirsiniz.

Galaxy J7 Core Format Atmak – J7 Core Sıfırlama Hard Reset

Samsung Galaxy J7 Core Format Atmak Android işletim sistemine sahip akıllı telefonlarda yada tabletlerde bilgisayarlarda …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir