Home / Android / Demo Yazılım Nedir Kısaca?

Demo Yazılım Nedir Kısaca?

demo yazılım nedirGünümüzde teknolojinin bizlere sunduğu sayısız ürünler ve kolaylıklar bulunmaktadır. Hemen hepimizin kullanmış olduğu akıllı cihazları ve bilgisayarları bu konuda örnek olarak verebiliriz. Bu cihazları kullanabilmemiz için de içerisinde ihtiyacımız olan yazılımların yüklü olması gerekmektedir. Bu yazılımların ise üretici firma tarafından hazırlanmış lisanslı paketinin satın alınarak yüklenmesi şarttır. Fakat bazı firmalar üretmiş oldukları yazılımlara dair tanıtım amaçlı ücretsiz paketler göndermektedir. Bu paketler süre ve özellik kısıtlamalı olup demo yazılım olarak adlandırılır. Demo yazılım nedir kısaca diye sorulduğunda bu şekilde cevap verebiliriz.

Demo yazılım nedir sorusunu biraz daha açarak anlatmaya çalışalım. Firmalar üretmiş oldukları yazılımların telif hakkını saklı tutarlar ve belli bir bedel karşılığında satın almak isteyen kişilerin kullanımına sunabilir. Her bir yazılım için ayrı ayrı ya da toplu kullanım için lisans alınması gerekir. Yasa gereği bunların yapılması şarttır. Lisansı olmayan ya da kopya olan bir yazılımın kullanılması suç teşkil etmektedir. Demo yazılım ise firmanın tamamen reklam amaçlı piyasaya ya da doğrudan kullanıcılara verdiği örnek yazılımdır. Demo yazılımda programın sadece bir kısmı kullanıma açılır ve genellikle süreli olarak kullanılabilir. Süresi bittiğinde ise satın alınması gerekir.

Demo yazılım örnekleri için çok sayıda program ve oyun isimleri verebiliriz. Hem akıllı telefonlar hem de bilgisayarlar için piyasada milyonlarca demo program örnekleri bulunmaktadır.

Hakkında: Meric Demir

En sevilen editor

Ayrıca Buna Göz Atabilirsiniz.

Galaxy J7 Core Format Atmak – J7 Core Sıfırlama Hard Reset

Samsung Galaxy J7 Core Format Atmak Android işletim sistemine sahip akıllı telefonlarda yada tabletlerde bilgisayarlarda …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir