Home / Android / Demo Yazılım Örnekler

Demo Yazılım Örnekler

demo yazılımBu yazımızda siz değerli okurlarımız için demo yazılım nedir ve demo yazılıma örnekler başlıklı iki konudan bahsedeceğiz. Konuya girmeden önce yazılım ve türleri hakkında kısa bir bilgi verelim ki konumuz daha net anlaşılabilsin. Yazılım, bilgisayar ve bilgisayar destekli makinelerde kullanılan her türlü programdır. Donanımsal parçaların bir bütün içerisinde çalışması için yazılımlar gereklidir. Her bir yazılım da kullanılacağı cihazın işletim sistemine göre tasarlanır. Örneğin aynı özelliklere sahip iki makineden birisi Windows, diğeri Linux tabanlı olabilir. Bu nedenle ilgili makineyi her iki işletim sistemine özgü olarak hazırlamak gerekir. Yazılımlar işletim sistemi yazılımları ve uygulama yazılımları olarak sınıflandırılır. Kullanım alanlarına göre ise Lisanslı yazılım, demo yazılım, Freeware (Bedava) yazılım ve beta olmak üzere sınıflandırılabilir. Demo yazılım nedir diye bu şekilde genel bir açıklama yaptıktan sonra konuyu açarak biraz daha detaylandıralım.

Demo yazılım, ücretli olarak satışa sunulan bir programın tanıtımı amacıyla piyasaya sürülmüş halidir. Demo yazılımda programın genel özelliklerinden bazıları kısıtlı olarak kullanıma sunulur. Diğer özellikleri ise Lisanslı olarak satın alındığında kullanılabilir. Demo yazılımlar genellikle sürelidir. Yani bir hafta, 10 gün ya da bir ay gibi süre ile kısıtlıdır ve süresi dolduğunda kullanılamaz hale gelir. Bir nevi tüm programın genel tanıtıcı bir reklamı olarak nitelendirebiliriz.

Demo yazılıma örnekler için hemen her programın ismini sıralayabiliriz. Örneğin yeni bir bilgisayar aldığımızda Microsoft Office 2013 programı demo olarak gelir. Aynı şekilde Kaspersky Antivirus programı, Photoshop sürümleri, Acrobat XI Pro gibi programların önce demo yazılımları çıkar ve kısıtlı sürede kısıtlı özelliklerin kullanılmasına imkan tanır. Süresi geçtiğinde ise Lisans alınarak tüm özelliklerini de kapsayacak şekilde kullanmaya devam edilebilir.

Hakkında: Meric Demir

En sevilen editor

Ayrıca Buna Göz Atabilirsiniz.

Galaxy J7 Core Format Atmak – J7 Core Sıfırlama Hard Reset

Samsung Galaxy J7 Core Format Atmak Android işletim sistemine sahip akıllı telefonlarda yada tabletlerde bilgisayarlarda …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir