Home / Donanım / Dişlere Zarar Veren 10 Besin

Dişlere Zarar Veren 10 Besin

; Gülüşler her insanın kimliği gibidir, güzel gülüşler için dişlerimizin bakımlı ve beyaz olması gerekir çünkü dişler karşı taraf için önelidir. Ayrıca dişlerin bakımı ve sağlıklı olması sağlımız içinde önemli rol oynamaktadır.Dişlerimizin arasına bir şey girdiğinde kürdan kullanmak dişlerimize zarar vermektedir, onun için daha sağlıklı olan diş iplerini kullanmakta fayda var. “Sürekli dişimi fırçalıyorum diş doktoruna gitmeme gerek yok” bu yanlış bir cümle olur. Diş doktoruna gitmekte gerçekten fayda var. Asitli olan gıdaların içerisinde bulunan zararlı maddeler diş minelerimize zarar verir, yediğimiz gıdalara da dikkat etmemiz gerekiyor.Bu haberi de okumanızda fayda var: Uyku Hakkında Bilmediğiniz Enteresan 15 Gerçek

Diş Hekimi Oğuz Karasağlıklı bir gülümseye sahip olmak için uzak durulması gereken 10 zararlı yiyecek ve içeceği açıkladı. İşte o besinler:

Sigara

dişler ve sigaradişler ve sigaraSigara’nın zararlarını saymakla bitiremeyiz. İçilen sigara en çok dişlere ve diş etlerine zarar verir ayrıca ağız kokusuna da neden olmaktadır.

Alkol

alkol ve dişleralkol ve dişlerTükürük ağızımızdaki plağın ve asidin etkisini azaltacak ilk savunmamızdır. Bu yüzden ağız kuruluğuna sebep olacak her şey diş için zararlıdır. Alkol de ağız kuruluğuna sebep olacağı için kullanılmaması gereken bir içecektir.

Meyve Suları:

PH’ı 7 den düşük olan gıdalar dişlere zarar verir. PH ‘I 2,5 olduğu için meyve suları da dişlere zararlıdır.

Limon:

PH’ı 2 olduğu için dişler için zararlıdır.

Kola:

En zararlı içeceklerden biridir. Çünkü hem fosforik asit hem şeker hem de sitrik asit içerir.

Enerji içeceği:

Sitrik asit ve şeker içerdiklerinden dolayı dişler için zararlıdır.Yapışık gıdalar (lokum, jeli bon vb.) : Tatlı şekerlemelerden daha zararlıdır. Çünkü daha fazla şeker verirler ve aynı zamanda sitrik asit içerirler.

Kuru meyve:

Kuru meyveler karbonhidrat ihtiva eder. Aynı zamanda kuru meyveler yapışkan olduklarından ağız içinde daha uzun süre kalır. Sürekli kuru meyve yiyip dişlerinizi fırçalamamanız dişlerinizin çürümesine sebep olur.

Buz:

Buz çiğnemek iyi bir fikir değildir. Buz çok serttir. Eğer eski büyük dolgularınız varsa buz yediğiniz zaman çok kolay bir şekilde dişleriniz kırılabilir. Soğuk aynı zamanda dişlerinizin kamaşmasına sebep olur.

Beyaz ekmek:

Tükürükte bulunan amiloz enzimi karbonhidratları şekere çeviren enzimdir. Fakat şekeri zararlı kılan şey ağızdaki bakterilerin şekeri yemesi ve asit ortaya çıkarmasıdır. Eğer ağızda hiç plak yoksa şekeri aside çevirecek ve diş çürüğü oluşturacak bir şey de yoktur.

Hakkında: GF

TeknoCozumler.com editörü

Ayrıca Buna Göz Atabilirsiniz.

Samsung Galaxy C7 Google Hesabı Nasıl Açılır

Samsung Galaxy C7 Google Hesabı Nasıl Açılır Google Play Store sayısız uygulamasıyla Android kullanıcılarına hizmet …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir