Home / Oyunlar / Don’t Starve Rehberi

Don’t Starve Rehberi

Oyun piyasasındaki belkide en kaliteli yapımlardan biridir Don’t Starve oyunu. Farklı yapısı ile oyuncuların beğenisini kazanmış olan bu oyunda amaç hayatta kalmak ve bunu maceralar atlarak yapmaya çalışmak diyebiliriz. Bear Grylls adındaki adamı belki bilen vardır. Tam bir maceraperest olan bu adam tek başına doğada hayatta kalma adında program yapıyor. Bu oyunuda biraz ona benzetebiliriz. Wilson adında bir karakteri yönetiyorsunuz ve her öldüğünüzde farklı fikir ve taktikler geliştirerek hayatta kalmaya çalışıyorsunuz.Oyuna yeni başlıyor iseniz Wilson isimli bir bilim adamı sizleri karşılayacaktır. Oyun başladığında kocaman haritada tek başınasınız, sağlığınız için yemek bulmak ve güvenliğiniz için vahşi hayvanlardan korunmanız gerekmektedir. Ancak çeşitli kesici ve delici eşyalar üreterek bu hayvanları öldürmemiz ve yememiz mümkün olabiliyor.

Oyun Başlangıcı – İlk Gün

(adsbygoogle=window.adsbygoogle||[]).push({});Oyun başlangıcına yukarıda giriş yaptık. Şimdi ilk gecemiz için en çok bulunan çimen ve dal kaynaklarından toplamamız gerekiyor. Bunlar ile birlikte balta gibi çeşitli el aletleri yapabilecez. Ateş için ise çakmaktaşını ya kayalardan yada yerden bularak elde edebilirsiniz. Gücümüzün yettiği hayvanları avlayarak et bulabilir yada çalılardan böğürtlen toplayarak karnımızı doyurabiliriz. Ağaç kesmek için bir balta yapıp ağaçlardan odun kaynağını elde edebilecez. Ana kaynaklarımız şuan için bu kadar diyebiliriz.Gün bitti, gece çöktü eğer ateşiniz yoksa direkt olarak öldünüz zaten. Elinize bir ateş kaynağı almanız sizin için en iyisi olacaktır. Ayrıca gün bitmeden kendinize ufak bir kamp yeri belirlemeniz sizin için bir taktik yöntemi olabilir.Haritayı olabildiğince keşfetmeniz gerekmektedir, dilerseniz gece minumum 2 meşale olmak üzere elinize alarak keşiflerde bulunabilirsiniz. Aksi halde meşale söndüğü an bilumum yaratıkları tarafından öldürülebilirsiniz. Son olarak bir günü aç olmadan geçirmek için 8 böğürtlen ve bir geceyi geçirebilmek için en az 4 dal ve 4 çimene ihtiyacınız olduğunu hatırlatalım.

İlerleyen Zamanlar

Daha sonra günler ilerledikçe farklı kaynaklar bulma ihtiyacında olabilirsiniz. Bunlardan biri ise oyundaki en önemli kaynaklardan biri olan Altın bulmak gerekmektedir. Altın bulmak için ise, ya altın damarı kayalardan kırmak lazım yada Ping King ile takas yapmanız gerekmektedir. Kamp yerinizi belirlemeden önce kış yaklaştığı için, kaynakların ve hayvanların bol olduğu bir yer seçmelisiniz. Ayrıca kampı yollara yakın yere kurmanız vahşi hayvanlardan bir nebze kurtulmanıza olanak sağlayacaktır.Domuz ve Buffalo hayvanları sizleri tazı saldırısı gibi yırtıcı hayvanlardan koruyacaktır. Bunun dışında, Domuz köylerine yakın bir yere kamp kurmanız hem güvenliğiniz hemde domuzların ölmesi ile beraber ortaya çıkan yemek kaynaklarından faydalana bilirsiniz. İlerleyen günlerde avlanmak için silaha ve bulunduğunuz bölüme yıldırım düşmemesi adına paratoner gibi eşyalara ihtiyacınız olacak.

Tahta Kukla – Ölünce Dirilmek

Nedir bu tahta kukla olayı? Oyunda ölürseniz tekrar doğmanın üç adet yolu bulunmakta. İlk olarak kolye takmak, kolye üretebiliyorsunuz yada mezar kazarak içinden kolye çıkartma şansınız olabiliyor. Diğer yol ise Touch Stone, haritada domuz kafalı yapılar görebileceksiniz bunlar Touch Stone demek oluyor. Bunları aktif edince öldüğünüz noktadan tekrar doğabiliyorsunuz.Üçüncü ve son yol ise Kuklanızı yapmak. Kukla yapmak için ana madde olarak sakala ihtiyacımız oluyor. Bunun için ise jilete ihtiyacamız var. Wilson karakterinizin sakalı uzadığında tıraş olmanız belli miktarda sakal kazanmanıza olanak sağlayacaktır. Bir kukla için 4 sakal miktarına ihtiyacımız olacak. Her 16 günde bir traş olmanız 9 adet sakalınızın olmasını sağlayacaktır. Ancak tekrar dirildiğinizde üzerinizdeki eşyaları cesedinizden toplamanız gerekmektedir.

Kış Geliyor

Oyunda kışın gelmesi ile beraber yemek kaynakları azalıyor ve bizim açlıktan ölmememiz gerekmekte. Bu yüzden dolayı kış gelmeden yiyecek depolamanız sizin için iyi bir avantaj olacaktır. Yakınınızda tavşan yuvalarının olması sizi sevindirebilir, çünkü yiyecek anlamında doyurucu bir kaynak diyebiliriz. Ancak kışın avlanmakta zor olduğundan dolayı kendimiz köfte yapabiliriz. Bunun için ise canavar eti gerekmektedir.Canavar avlamak akıl sağlımızda zorluk çıkartsada avlamak için Bumerang eşyasını kullanmak zorundasınız. Bumerang yapmak için ağ toplamanız gerekmektedir. Ayrıca kışın soğundan korunmanız için kıyafet üretmeniz gerekmektedir. Don’t Starve rehber içeriğimiz bu şekilde oyunda daha birçok çeşitli şeyler bulunmakta. Oyunu macera severlere ve hayatta kalma tarzı oyunları severlere rahatlıkla önerebiliriz. Oyun bilgisayarlar için Steam’da ücretli bir şekilde satılıyor. Ayrıca oyunun Android versiyonuda bulunuyor. Bir başka rehber içeriğinde görüşmek üzere.

Hakkında: Meric Demir

En sevilen editor

Ayrıca Buna Göz Atabilirsiniz.

Brothers – A Tale of Two Sons %100 Türkçe Yama

Brothers – A Tale of Two Sons için hazırlanmış Türkçe yama dosyaları ve kurulum bilgileri …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir