Home / Diğer Konular / Drone Kaydı Nasıl Yapılır? Kimler Drone KAYDI YAPTIRMAK ZORUNDADIR? Cezası Nedir?

Drone Kaydı Nasıl Yapılır? Kimler Drone KAYDI YAPTIRMAK ZORUNDADIR? Cezası Nedir?

Türkçe’ye insansız hava aracı olarak çevirdiğimiz drone sektöründe kayıt edilme şartı bulunmaktadır. Aksi takdirde yasal olarak sıkıntı yaşamanız olasıdır.

Her gün sayısı artan bı cihazları için Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün talimatı üzerine resmi kayıt yaptırma zorunluğu uygulaması vardır. Endişe etmeyin uzun süren ve bürokrasiye takılan bir uygulama değil şu an için. Ülkemizde bu cihazın kayıt edilmesi için bazı şartları aranmakta. Eğer sahip olduğunuz drone aşağıdaki gibi değilse yasal olarak kayıt ettirmek zorunda değilsiniz.

Drone Kaydı Kimler İçin Zorunludur?Hangi Drone Kayıt Edilmelidir?

Kayıt edilmesi zorunlu Drone özellikleri:

Drone ağırlığı 500 gram ve 25 kilogram arasında ise cihazınızı kayıt ettirmelisiniz bu şekilde size benzersiz bir numara verilecek ve bu numara gerekirse sahibini tespit amaçlı kullanılacaktır.

Drone’un ticari amaçla kullanılması durumunda tüm cihazlar için kayıt işlemi zorunlu olarak yapılmakta. Mesela ticari amaçlı foto çekiyor ve video kaydı yapıyorsanız o zaman kayıt yaptırmak zorundasınız.

Kayıt sistemi uygulaması nasıl yapılıyor?

  1. Başlangıç olarak arak Kayıt Sistemi’ne girmeniz gerekiyor tıklayın. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından açılan internet sitesine giriş yaptıktan sonra kayıt işlemine başlayın.Açılan sayfada Kayıt ol butonuna tıklayın.
  2. İkinci adım olarak ”Hesap oluşturma” işlemini gerçekleştireceksiniz. Bunun için ilk olarak yaptığınız kayıt sistemine girip, kişisel bilgilerinizi(ad, soyad, e-posta …) istenilen alanlara yazın. Bir ”Şifre” oluşturmanız gerekecek, şifrenizi de oluşturduktan sonra ”Kayıt Ol” butonunun göreceksiniz,buna tıklayın.
  3. Drone kaydı için e-postanıza hesap doğrulama işlemi için onay linki gönderilecektir. Linki tıkladıktan sonra ”Hesabım” ifadesini göreceksiniz. Bu ifade altında yer alan özel bilgilerinizi (TC kimlik no, tel no, sicil kayıt bilgileri …); ”Kişisel Bilgilerim” kısmına doğru şekilde yazın. Son olarak fotoğraf ekleme işlemi için uygun bir fotoğraf seçerek sisteme ekleyin.
  4. Bu adımda girdiğiniz bilgilerden sonra İHA Kayıt Sistemi, pilotluk yeteneğiniz ve bilgileriniz hakkında sizi bazı işlemlere tabi tutmakta olup onay alırsanız sertifika, drone bilgileriniz ile üç ayrı fotoğraf olmak üzere sisteme ekleme yapabiliyorsunuz.
  5. Beşinci adımda drone’u satışa çıkarmak veya hurda şeklinde elden çıkarmak istiyorsanız formunuza alıcının TC kimlik numarasını girmeniz gerekmekte. Alıcı da onay verirse drone’unuz karşı tarafın hesabına geçmiş oluyor.
  6. Son olarak işin uzmanları tarafından incelenen kullanıcı, onaylanır. Ardından cihazın bir plakaya sahip olması gerekir. Bu işlem içinde yeni plaka tahsis edilerek, işleminizi tamamlarsınız.

Drone Kayıt Edilmezze Ceza Ne Kadar Olacak?

Bu konuda mevzuata incelediğğimizde net bir cevap veremiyoruz. Fakat araştırma yapınca 10.000 TL ve 17.000 TL ye kadar  gibi rakamlarla karşılaşmaktayız. Net bilgi bulabilirsek bu başlığı tekrar güncelleyeceğiz. Bu teknoloji yeni bir teknoloji olmasından ötürü net bilgiye ulaşmak kolay olmuyor.

Sormak istediğiniz drone markaları veya modelleri hakkında, kayıt edilir mi edilmez mi? gibi soruları aşağıdan ücretsiz şekilde yorum olarak eklerseniz cevaplarız.

Hakkında: Meric Demir

En sevilen editor

Ayrıca Buna Göz Atabilirsiniz.

Disk Fren Nasıl Çalışır

Disk Fren Nasıl Çalışır? Araçların en çok gerekli olan özelliklerinden biri de fren sistemleridir. Bu …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir