Home / Oyunlar / Fotoğraf Kalitesinde Oyun (Fotogrametri)

Fotoğraf Kalitesinde Oyun (Fotogrametri)

Oyun grafikleri her geçen gün gelişiyor. Daha fazla poligon, daha fazla efekt, daha fazla parçacık. Fakat bu hızlı gelişmeye rağmen yakın zamanda karşılanabilir ücrete sahip donanımda fotoğraf gerçekçiliğinde oyun deneyimi yaşayamayacağız. Peki oyunları fotoğraf gibi gerçek yapmaya uğraşmak yerine neden gerçek fotoğraflardan oyun yapmayalım? Bu noktada fotogrametri bize yardım ediyor. İşte bu alternatif çözüm bize düşük donanımda bile kolayca çalışabilecek fotoğraf gerçekçiliğinde grafikler sunuyor.

GERÇEK GRAFİK

Genelde oyunlarda 3D modellemenin üzerine kaplama konularak nesneler hazırlanır. Fakat fotogrametri farklı bir yol izliyor. Oyunda olması istenen nesne veya çevrenin detaylı fotoğrafları çekilip bu fotoğraflar güçlü bir bilgisayar ve yazılım ile birleştiriliyor. Bu sayede hem nesne tam olarak modellenmiş oluyor hem de gerçek dokusu korunmuş oluyor. Bu işlemi gerçekleştirmek için gereken bilgisayar gücü nesne için gereken fotoğraf sayısına bağlı olarak değişebiliyor. Detaylı çalışmak için üst düzey bir bilgisayara sahip olmanız gerekirken eğer sadece bu teknolojiyi denemek istiyorsanız 2GB RAM’e sahip alt sınıf bir bilgisayar işinizi görecektir. Agisoft PhotoScan gibi bir yazılım ve ortalama bir fotoğraf makinesi ile bu teknolojiyi deneyebilirsiniz.

sad

BİZE FAYDASI NE?

Fotogrametri görsel açıdan çok iyi göründüğü gibi bu yöntemle oyun geliştirmek çok daha kolay. Nesne ve çevre modellemesi için gereken pahalı yazılım ve donanımlar gerekmediği gibi bu yöntemle işlem çok daha hızlı ilerlemekte. Bu da yöntemi bağımsız geliştiriciler için cazip kılıyor. The Vanishing of Ethan Carter şu an için bu yöntemi kullanan sayılı oyundan biri. Oyunda her ne kadar fotogrametri kullanılmış olsa da oyunun atmosferini sağlamak için grafiklerde bolca makyaj yapılmış. Sonuç olarak ortaya gayet iyi görsel kaliteye ve atmosfere sahip bir oyun çıkmış. Fotogrametrinin bir avantajı da burada ortaya çıkıyor. Fotogrametri ile elde edilen modelleri oyun motoruna aktarıp üstünde gerekli değişikliği yapmak gayet kolay. Yani sistem oyun geliştirmek için gereken her şeyle uyumlu. Ayrıca yöntemin bize en büyük faydalarından biri görsel kalitesi yüksek oyunları düşük donanımla oynayabilmek.ethan_carter_rocky_path

GELECEK

Her ne kadar fotogrametri işleri kolaylaştırsa da bütün bir oyunu bu teknik üzerine inşa etmek çok mantıklı değil. Elbet elle modellenmesi gereken nesneler olacaktır. Ayrıca The Vanishing of Ethan Carter’in yapımcılarının dediği gibi bu bir oyun, belgesel değil; atmosfer sağlanmalı. Yani yöntemi gerektiği zaman kullanmak daha iyi bir fikir. Şu an için fotogrametri kullanan oyun sayısı çok az fakat gerek maliyeti gerek kullanım kolaylığı açısından bu yöntemi gelecekte, özellikle bağımsız geliştiricilerde görebiliriz.

Hakkında: Meric Demir

En sevilen editor

Ayrıca Buna Göz Atabilirsiniz.

Battlefield 1 Sistem Gereksinimleri

Facebook’ta Paylaş Twitter’da Paylaş Ünlü oyun serisi olan Battlefield’ın yeni oyunu Battlefield 1 Beta sürecinden …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir