Home / Android / Google Play’in aşamalı sunumu nedir? Neden kullanılıyor?

Google Play’in aşamalı sunumu nedir? Neden kullanılıyor?

Akıllı Robot’ta uygulama ve Android güncelleme haberleri paylaştığımızda, özellikle Google ürünlerinde, okuyucularımız bize güncellemenin çıktığını belirttiğimizi ancak cihazlarında güncellemenin görünmediğini belirtiyorlar.

Bu durumu her büyük Google uygulama güncellemesinde belirtip, APK dosyalarını paylaşmamıza rağmen kullanıcıların bu konu hakkında pek bilgisi olmadığını(Google’ın da açık açık belirtmediğini ve daha önce de bu konu hakkında hiçbir şey yazmadığımızı) gözlemiyorum.

Aşamalı sunum nedir?

Aşamalı Sunum

Aşamalı sunum, geçtiğimiz yıl duyurulan ve Google Play geliştirici konsolu üzerinde bulunan bir seçenektir. Geliştirici, uygulamasına ait yeni bir APK dosyası yayınladığında, bu yeniliğin hangi oranda kullanıcıya ulaşmasını ayarlayabiliyor. Zorunluluk değil, tamamen bir opsiyon. Genel Google gibi milyonlarca kullanıcıya hitap eden şirketler dışında tercih edilmiyor.

Neden kullanılıyor?

Aşamalı sunuma ihtiyaç duyulmasının nedeni oldukça basit, güncellemenin test süresince fark edilmeyen bir problemden dolayı oluşturabileceği problemleri herkese ulaşmadan farkedip, sorunu çözerek daha geniş kitlelere ulaştırmak.

Google genelde uygulama güncellemelerini aktif kullanıcıların %5’ine dağıtıyor. Oran düşük gibi görünebilir ama örneği Gmail uygulaması 1 milyardan fazla indirilmiş. 1 milyarın yarısının aktif olduğunu varsayarsak, %5’lik dağıtım 25 milyon cihaz anlamına geliyor. 25 milyon pek çok mobil uygulamanın hayalini kuramayacağı kadar büyük bir indirme sayısı. Bu sayı her türlü cihaza ulaşmak ve problem varsa gözlemlemek için oldukça büyük, ve bir problem varsa etki oranı açısından da oldukça küçük.

Hakkında: Meric Demir

En sevilen editor

Ayrıca Buna Göz Atabilirsiniz.

Galaxy J7 Core Format Atmak – J7 Core Sıfırlama Hard Reset

Samsung Galaxy J7 Core Format Atmak Android işletim sistemine sahip akıllı telefonlarda yada tabletlerde bilgisayarlarda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir