Home / Donanım / Google’ın Sürücüsüz Aracı Kaza Yaptı!

Google’ın Sürücüsüz Aracı Kaza Yaptı!

Google’ın bir süredir testlerine devam ettiği sürücüsüz otomobilinden kötü bir haber geldi. Uzun kilometreleri başarıyla kateden araç ilk kazasını yaptı ve bir kamyon ile çarpıştı. Google’ın sürücüsüz otomobil projesi hızla devam ederken, test aracından bu defa kötü bir haber geldi. Bir süredir halka açık alanlarda testleri devam eden araç ilk kez kazaya neden oldu. 14 Şubat günü Google’ın merkez ofisine yakın Mountain View bölgesinde meydana gelen kazada, sürücüsüz araç bir otobüs ile çarpıştı.

 Aracın İlk Kazası Değil Ama…Aslında yaşanan olay Google’ın sürücüsüz aracının karıştığı ilk kaza değil. Daha önce de çeşitli kazalara karışan araç ilk kez bu kazada doğrudan pay sahibi. Verilen bilgilere göre, saatte 3 kilometre hız ile ilerleyen araç, saatte 24 km hız ile giden bir otobüsün önüne sürünce kaza meydana geldi. Yaşanan durumun, Google’ın otomobilinin içinde yer alan görevlinin, aracın duracağını düşünerek otomatik sürüş sistemine müdahale etmemesi nedeniyle meydana geldiği açıklandı. (Düşünün, araçlarına o kadar güveniyorlar…)

 Kaza Google’ın Sürücüsüz Araç Projesi’ni Etkiler Mi?Google’ın sürücüsüz otomobili bugüne kadar Birleşik Devletler genelinde bir milyon milden fazla yol katetti ve sadece ufak kazalara karıştı. Daha önce yaşanan tüm kazalarda sürücüler hatalı bulunmuştu. Bu yaşanan kazanın projeyi olumsuz etkileyecek bir sonuç doğuracağını düşünmüyorum. Açıkçası, Google bu projeyi giderek olgunlaştırarak gelecekte trafik sisteminde devrim yaratacak bir sürecin başlatabilir. Zaten hedefleri de bu yönde. Bakalım Google’ın sürücüsüz aracı, kazasız ne kadar yolu daha geride bırakacak?

Hakkında: Mehmet Demir

TeknoCozumler.com editörü

Ayrıca Buna Göz Atabilirsiniz.

Samsung Galaxy C7 Google Hesabı Nasıl Açılır

Samsung Galaxy C7 Google Hesabı Nasıl Açılır Google Play Store sayısız uygulamasıyla Android kullanıcılarına hizmet …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir