Home / Oyunlar / Gösterilenden Çok Daha Kötü Grafikli 5 Oyun

Gösterilenden Çok Daha Kötü Grafikli 5 Oyun

E3, Gamescom. Oyunların az da olsa içinde olanlar bu fuarları duymuştur. Her sene bu fuarlar heyecanla beklenir ve harika oyun fragmanlarına ile herkes hayran kalır. En azından yıllar önce öyleydi. Artık kimse ne her sene kendini tekrar eden serilerin yeniden tanıtılmasından ne de yeni fragmanlardan, oynanış demolarından keyif alıyor. Çünkü biliyoruz ki elimize geçen oyun büyük ihtimalle fragmandaki gibi olmayacak. Nereden mi biliyoruz? İşte en dikkat çeken 5 grafik düşürmesi:

FAR CRY3Far Cry3 grafik düşürme

Ubisoft grafiksel düşürmede başı çekiyor. Bunu 5 oyundan oluşan listenin kaçının Ubisoft oyunu olduğuna bakarak anlayabilirsiniz. Listede sadece Far Cry 3’e yer verdik fakat Far Cry 4’de benzer bir düşürme söz konusu.

Forza Motorsport 5Forza Grafik Düşürme

Sıradaki düşürme Microsoft Studios’tan geliyor. Genelde bu tarz grafik düşürmelerini PC’ye de çıkan oyunlarda görürüz ancak Forza Motorsport 5 sadece Xbox One’a özel bir oyun. Demo da bir Xbox’da çalışmaktaydı. Her halde ekip performanstan memnun kalmamış ki kaliteyi gözle görülür şekilde düşürmüşler.

Dark Souls 2 Dark Souls 2 Grafik Düşürme

Tipik bir grafik düşürme ile karşı karşıyayız. Oyun zaten grafik açısından çok iddialı değil fakat grafik düşürme ile resmen bir PS2 oyununa dönmüş. Oyunun 2014’te PS3, XBOX 360 ve PC için çıktığını hatırlatalım.

Watch_Dogs Watch_Dogs Grafik Düşürme

Listede kesinlikle en popüler grafik düşürme. E3 demosunu izlediğimizde hepimizin ağzı açık kalmıştı. Uçuşan kağıt parçacıklarından harika yansımalara kadar her şey mükemmeldi. Fakat elimize geçen oyun tam anlamıyla sınırlandırılmıştı. En azından oyunun dosyalarından birkaç ayar ile kısmen de olsa E3’deki kaliteye yaklaşabiliyorsunuz.

PES 2016 Pes 2016 Grafik Düşürme

Son kısımda aslında yine bir Ubisoft oyunu olan Tom Clancy’s The Division olacaktı. Fakat bu Pes 2016 gelmeden önceydi. Pes 2016’yı eğer konsollarda oynuyorsanız diyecek hiç lafımız yok. Ancak PC’de oynamaya niyetliyseniz hemen vazgeçin. Çünkü 75TL’ye aldığınız yeni nesil(!) Pes 2016 aslında PS3 grafiklerine sahip. Evet, yanlış okumadınız PS3. Oyunun PS4 ve XBOX One grafikleri yeni nesil terimini hak ederken PC versiyonu ile PS3 versiyonunu ayırt etmek gerçekten yetenek istiyor. Konami oyunun PC’de konsollar kadar iyi olmayacağını söylemişti. Ancak bu kadarını beklemiyorduk.

AMA NEDEN?

Pek çok cevap var. İlk cevap konsollar. Kabul etmek gerekir ki PC’ler konsollara kıyasla çok daha güçlü olabiliyor. Ancak pek çok platforma çıkan oyunlar doğal olarak en kötüye göre tasarlanıyor. Böylece her platformda akıcı çalışıyor.

İkinci cevabımız ise oyunun her PC’de çalışmasının istenmesi. Herkesin aşırı güçlü bilgisayarı yok. Bu sebeple oyun geliştiricileri oyunlarının iyi kötü her bilgisayarda çalışması için minimum gereksinimi oldukça düşük tutmak zorunda. Böylelikle daha geniş bir kitleye hitap ederler.

Üçüncü ve son cevabımız ise tek bir ortama odaklanmak. Bazı oyunlar konsollar için üretilip PC’ye port ediliyor. Port işlemi önemsenmediğinde ya berbat grafikler görüyoruz ya berbat performans veya en kötüsü her ikiside.

Hiçbir geliştiricinin oyunun grafiklerini herkesin oynayabilmesi için düşürmesine karşı değiliz. Ancak oyunun grafiklerinin düşürülmesi planlanırken asla göremeyeceğimiz grafikler ile demo veya trailer yayınlamasına karşıyız. Ancak maalesef devasa oyun sektörü artık böyle işlemiyor.

Hakkında: Meric Demir

En sevilen editor

Ayrıca Buna Göz Atabilirsiniz.

Brothers – A Tale of Two Sons %100 Türkçe Yama

Brothers – A Tale of Two Sons için hazırlanmış Türkçe yama dosyaları ve kurulum bilgileri …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir