Home / Donanım / HDMI Kablo alınırken dikkat edilmesi gereken önemli hususlar.

HDMI Kablo alınırken dikkat edilmesi gereken önemli hususlar.

 

Merhaba arkadaşlar

Kimimiz için önemsiz bir nokta olarak gözüksede  görüntü kalitesi için önem arzeden bir durumdur ; Hdmi kablo seçimi biraz zor olduğunu düşünmekteyim.. Bu konuya açıklık getirmek amacıyla ;

HDMI NEDİR ?

        

 • HDMI Kablo girişi Monitörümüzde ki görüntü kaybını önlemek için kullanılmaktadır.
 • Yayından gelen görüntü kalitesinin aktarımında ki hataları engelleyerek yayını var olan kalitede izlememizi sağlar.
 • A/V ile HDMI arasında ki en büyük temel fark görüntü kalitesidir.
 • HDMI görüntü kalitesi farkı özellikle 1080p gibi yüksek çözünürlüklerde daha bariz ortaya çıkmaktadır.
 • HDMI dış etkenlerden daha az etkilenir ve yüksek kontrasta bu fark daha çok anlaşılır.
 • HDMI diğer A/V kablolarda olan yanlış bağlantı olasılığı da ortadan kaldırmaktadır.
 • HDMI teknolojisinin en önemli özelliklerinden bir diğeri de çift taraflı haberleşme yeteneğidir.
 • Yani HDMI çıkışlı bir kaynak, görüntüyü aktaracağı birimle haberleşerek kullanıcıya herhangi bir ayar gerek bırakmadan, yanlış bağlantı olasılığı olmadan en uygun ve en iyi çözünürlük deneyimini sunmaktadır.

HDMI kablonun kullanım sebebi ise; aldığımız yayının monitörümüze tam anlamıyla iletilmesini sağlayarak görüntü ve çözünürlük kaybı yaşama olasılığımızı ortadan kaldırmasıdır.

 

 

HİGH DEFİNATİON MULTİMEDİA İNTERFACE  yani kısaca görüntü & ses aktarımının Uluslararası Standartlarındaki adıdır.

 

 

 

 

 

 

 

HDMI kabloları, görüntü ve ses aktarmada standart halini aldılar. Bu kablodaki yaygınlaşmanın asıl sebebi düşük maliyetle yüksek kalitedeki frekansların çok geniş olmayan konnektörler sayesinde  kayıba uğramadan monitöre iletilmesi yatıyor.

 

HDMI kablosu satın alırken dikkat etmeniz gereken birkısım unsurlar vardır. Satın alabileceğiniz kablolar arasında çeşit olarak ;

 • Standart
 • Ethernet’li Standart,
 • Yüksek Hız
 • Ethernet’li Yüksek Hız kabloları

bulunmaktadır.
Kablo üreticileri, kablonun türünü üzerinde açıkça göstermek zorunda olduklarından, onları ayırt etmeniz güç olmamalı.

Standart kablolar 720p ve 1080i sinyallerini aktarabilirler. 1080p‘yi kaldırmaları mümkün olsa da bunun bir garantisi yoktur. 3D için ise Yüksek Hızlı (High Speed) kabloya ihtiyacınız var. Bununla birlikte bu standartlar kullanılmaya başlamadan önce satın aldığınız bir kablonun da 1080p’yi gösterebilme ihtimali var. Ethernet özellikli kablolar ise tahmin edebileceğiniz gibi veri aktarımına izin vermektedir.

Dikkat etmeniz gereken diğer bir nokta ise 3D’nin HDMI 1.4‘e ihtiyaç duyması. Buna ek olarak HDMI kabloları analog değil, dijital sinyallerle çalıştığından kablo bozulmadıkça aralarında bir görüntü kalitesi farkı olmayacaktır. Yani ucuz bir kablo ile pahalı, kalite bir kablo arasında görüntü ve ses kalitesi açısından fark yoktur.

 

     Philips  – Belkin – Monster – Hama  Bu tarz  markalar piyasanın KALBUR-ÜSTÜ markalarıdır…

 

 

Ve  Belirtmekte fayda var ;

 

 • Kablolar asıl kalitelerini 3- 5 metre aralığında değilde  5 metreden sonra yavaş yavaş belli etmeye başlıyorlar.Ve bu değerler çok düşük derece farklar yaratmaya başlarlar.
 • Zamanla kaliteli olmayan kablolar Tak- Çıkar işlemlerinden dolayı birtakım aşınmalar olduğundan bir zaman sonra takılan platform/cihaz seçici olmaya başlayabilir.
 • Örneksel (analog) veri aktarımında kablo kalitesi önemlidir. Örneğin kulaklık ya da hoparlör kabloları için bunu söyleyebiliriz ; ama sözkonusu fark sıradan bir dinleyicinin algılayamacağı düzeydedir. Toplamda %1 gibi fark yaratan “kaliteli” kablolara Hi-Fi tutkunları bir sürü para dökerler, bu bir kişisel tatmin ve tercih konusudur. Sayısal (dijital) veri aktarımı yapan bir kablonun kalitesi ise veri aktarımına (diyelim ki) %99 etkide bulunmaz. En fazla, yorumcuların yazdığı gibi bağlantı uçlarının çabuk aşınması veya bozulması, kablonun kopması, belki çok nadiren parazitlerden etkilenme gibi sorunlar yaratabilir.

 

 

ÖZETLE ; 1 dolarlık değil ama 5 dolarlık bir kablo işinizi rahatlıkla görür. 20-200 dolarlık bir HDMI kablosu almak %1 fark için %1000 fazla ödemek anlamına gelir. Bir sürü para ödeyip bu kabloları alanların arada çok fark var demeleri teknolojik değil psikolojiktir. İsteyen bu konuda yapılmış çok sayıdaki denemenin sonucuna bakabilir netten.

Saygılarımla…

 

 

 

 

Hakkında: Meric Demir

En sevilen editor

Ayrıca Buna Göz Atabilirsiniz.

Samsung Galaxy C7 Google Hesabı Nasıl Açılır

Samsung Galaxy C7 Google Hesabı Nasıl Açılır Google Play Store sayısız uygulamasıyla Android kullanıcılarına hizmet …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir