Home / Oyunlar / Heroes of the Storm Başlangıç-Rehber

Heroes of the Storm Başlangıç-Rehber

Heroes of the Storm, Blizzard Entertainment tarafından geliştirilen ve tahmin edebileceğiniz gibi yalnızca PC için çıkacak olan yeni MOBA oyunu. Oyunun hem Microsoft Windows hem de Mac OS X destekleyeceği daha önce açıklanmıştı. Oyunda kullanılacak kahramanlar ise, 20 yılı aşkın süredir oyun dünyasına hizmet veren Blizzard’ın Warcraft, Diablo ve StarCraft serilerinden alınan kahramanlar olacak. Örnek vermek gerekirse Arthas ile Tyrael karşı karşıya gelebilecek.

Gelin hep beraber Heroes of the Storm başlangıç rehberimize geçelim.

Heroes of the Storm ücretsiz mi?

Evet, Heroes of the Storm oynamak tamamiyle ücretsiz olacak. Fakat tabi ki, oyunda oyun içi satın alımlar aktif olacak. Karakterleri süslemek için kostümlerin satışa çıkması bekleniyor.

Blizzard, Heroes of the Storm’un türünü resmi olarak bir MOBA yada ARTS olacak açıklamadı. Çünkü oyunun bu türlere göre çok farklı bir oynanış biçime inandıklarından bahsettiler. Kendileri ise, oyun türüne Kahraman Dövüşü, “Hero Brawler” ismini uygun buldular. Oyun 13 Mart 2014 tarihinde süreli olarak Teknik Alfa test sürümüne geçti.

Heroes of the Storm’da Bulunacak Kahramanlar

Heroes of the Storm, Blizzard’ın 3 büyük serisi Warcraft, Diablo ve StarCraft dünyasının önemli karakterlerini oynanabilir kahramanlar olarak içeriyor. Peki bakalım oyunda hangi kahramanları göreceğiz.

Warcraft Kahramanları

 

heroes-warcraft-sampiyon

 

Oyunda oynanabilir olan Warcraft kahramanları şöyle sıralanıyor:

 • Arthas
 • E.T.C.
 • Falstad
 • Gazlowe
 • Illidan
 • Malfurion
 • Muradin
 • Stitches
 • Tyrande
 • Uther

Diablo Kahramanları

 

heroes-diablo-sampiyon

 

Tahmin edilebileceği gibi Warcraft’a göre daha az karakter barındıran Diablo’dan ise bu kahramanlar oyunda bulunacak:

 • Barbarian
 • Demon Hunter
 • Diablo
 • Tyrael
 • Witch Doctor

StarCraft Kahramanları

 

heroes-sc-sampiyon

 

Oyunun kahraman yükünü çeken bir diğer seri olan StarCraft ise bu karakterleri Heroes of the Storm’a gönderdi:

 • Abathur
 • Kerrigan
 • Nova
 • Raynor
 • Sgt. Hammer
 • Tassadar
 • Zeratul

Heroes of the Storm Hakkında Diğer Ayrıntılar ve Rehberler

 

Kahraman Açmak

Heroes of the Storm ile Blizzard’ın güçlü kahramanları ile oynama şansını sahip oluyoruz. Peki, bu kahramanları nasıl elde edeceğiz.

Heroes of the Storm’da bir kahraman ile oynamanın birden fazla yolu var. Öncelikle League of Legends’da olduğu gibi bu oyunda da her hafta bir kaç adet kahraman oynanabilir olacak. League of Legends her hafta 10 şampiyonunu verirken, Heroes of the Storm’da 5 kahraman verilecek. Fakat bu kadar ile kalmayacak, çünkü oyundaki hesabınızla 7. seviyeye ulaştığınızda, yeni bir kahraman rotasyonu slotunu aktifleştireceksiniz. Böylece her hafta size karşılıksız verilen kahraman sayısı altı olacak. Heroes of the Storm’da karşılıksız kahraman rotasyonları salı günleri yenilecek.

heroes-of-the-storm-rotasyonlar

 

E tabiiki karşılıksız verilen kahramanlar yerine herkesin ilgilendiği konu bir kahramanı sonsuza dek koleksiyona eklemek ve istenildiği zaman oynamak. Merak etmeyin, Heroes of the Storm bunun içinde diğer MOBA türü oyunlara benzeyen bir sistem kurmuş. Oyun içinde bulunan marketten her kahramanı satın almak mümkün, kahraman satın alırken altın harcıyoruz.

Altın Kazanma Rehberi

Peki altınları nasıl kazanıyoruz? Heroes of the Storm’da bulunan oyun içi görevleri yerine getirerek hatrı sayılır miktarda altın kazanmak mümkün. Altın kazanma özelliğimizi aktifleştirebilmek için oyunda beşinci seviyeye ulaşmamız gerektiğini de hatırlatalım. Altın kazanmanın diğer yolu ise Blizzard’ın aşırı sevdiği Günlük Görev sistemi. Her gün size verilen bir takım görevleri tamamladıkça altın kazancaksınız. Ayrıca oyunda seviye atladıkça da bir miktar altın ile ödüllendiriliyoruz. Buda ekstra bir motivasyon kaynağı olabilir.

Kahraman Deneme Sistemi

Bir kahraman karşılıksız kahraman rötasyonunda bulunuyor olsun ve olmasın. İstediğimiz kahramanları “Try Me” sistemi ile test etmemiz mümkün. Bu sistem aynı zamanda her kahramanı bu iş için özel hazırlanmış bir haritada, yetenekleri, buildleri ve itemları ile denememize imkan sağlıyor.

Ayrıca Diablo III: Reaper of Souls‘u erken siparişle alan kişilere Valla the Demon Hunter hediye ediliyor.

Kostümler ve Renkler

Eğer Blizzard’ın yıllar yılı gelip giden efsane karakterlerinin görüntüleri sizi tatmin etmediyse, üzülmenize gerek yok. Çünkü oyunda bulunan marketten bütün kahramanlar için hazır bulunan bir takım kostümlerden satın almanız mümkün olacak.

 

heroes-of-the-storm-kostumler

 

Bütün kostümler, kahramanın orjinal kostümü dahil, en az 2 adet farklı renk seçeneği barındıracak. Bir kahramanın orjinal renk seçeneği tahmin edebileceğiniz gibi o kahraman ile birlikte direkt olarak gelirken, ekstra renk seçenekleri Kahraman Görevlerinden kazanılabilecek. Örnek vermek gerekirse, ilk renk seçeneği, özel Kahraman görevlerinden ikincisini yaptıktan sonra, ikinci renk seçeneği ise yine bu özel kahraman görevlerinden dördüncü görevi bitirdikten sonra hediye edilecek.

heroes-of-the-storm-diablo-kostumagario

 

Her kahraman bir orjinal kostüm ile geldiği gibi, hepsinin bir kaç adet ekstra kostümleri bulunuyor. Bu kostümleri kazanmanında birkaç yolu var. Bazıları gerçek para ile satın alınırken, bir kısmı da oyun içinde yapılan özel etkinlikler ile verilecek. Ayrıca Blizzard, özel Kahraman Görevleri serisinin 6. görevinde o kahramanın bir adet kostümü hediye edeceklerini belirtti. Yani League of Legends’daki gibi kostümlerin %99’u gerçek para ile satılmayacak.

Kahramanın Orjinal renk seçeneklerinde olduğu gibi, özel kostümlerin renk seçenekleri de, yine özel kahraman görevleri süresince elde edilebilecek.

Binek Rehberi

Eminiz, bir moba oyunu hakkında yazdığımız bu yazı da Binekler diye bir bölüm görünce şaşırdınız. Fakat bu bi şaka değil, eh biraz hızlı olmanın herkesin hoşuna gideceğini düşünen Blizzard, Heroes of the Storm’a binek özelliğini de eklemiş. Heroes of the Storm’da bir çok binek bulunacak ve oyuncuların kendi bineklerinin görünüşlerini değiştirebilecekler. Bu binekler oyun içinde kahramanlarımız tarafından kullanılabilecek.

heroes-of-the-storm-binekler

 

Bütün binekler en az üç ekstra renk seçeneği barındıracak. İlk seçenek olan orjinal renk seçeneği bineği elde ettiğimiz anda bizim olurken, diğer renk seçenekleri özel kahraman görevlerinden beşinci görevi tamamladığızda bize hediye edilecek. Bütün oyuncular oyuna ücretsiz bit at bineği ile başlarken, diğer binekler gerçek para karşılığında oyun içi markette satılıyor olacak. Ayrıca oyunun alfa ve beta testlerinde gerçek para ile alışveriş yapan herkese oyunun final sürümünde bir adet unique binek hediye edilecek. Bu bineği daha sonra kazanma şansı bulunmayacak.

Deneyim Kazanmak ve Yükselmek

Görebileceğiniz gibi, Heroes of the Storm oyununda hesabınızın seviyesini yükseltmek bir çok şeyin anahtarı olacak gibi gözüküyor. Seviye atlayarak bir çok yeteneği aktifleştirebiliyor, altın kazanabiliyor ve bu altınlar ile yeni kahramanları aktif ederek özel kahraman görevlerinde ilerleyebiliyoruz. Bu görevler sonunda da bir çok kostüm ve renk seçeneğinin sahibi oluyoruz.

Oyunda seviye yükselmek için bir çok oyunda olduğu gibi deneyim puanı kazanmak gerekiyor. Heroes of the Storm’da herşeyi başarmanın bir çok yolu olduğu gibi, deneyim puanı kazanma konusunda da durum değişmiyor. Heroes of the Storm’da bitirdiğiniz her oyunun ardından oyunda gerçekleştirdiğiniz başarılara göre deneyim puanı kazanıyorsunuz. Oyunu kazanan takım daha fazla deneyim puanı alıyor. Ayrıca Battle.net arkadaş listenizdeki arkadaşlarınız ile oyuna girdiğiniz de bir arkadaşlık bonusu elde ediyor ve daha yüksek deneyim puanlarının tadını çıkartabiliyorsunuz.

heroes-of-the-storm-seviye

 

Oyuncular aynı zamanda oyunda bulunan görevleri tamamlayarak da deneyim puanı kazanabilecekler. Blizzard’ın oyunlara eklemeden duramadığı günlük görevler özelliği altıncı seviyeden sonra aktifleşirken, bu noktadan sonra her oyuncuya her gün bir adet günlük görev veriliyor. Görev defterimiz ise bize maksimum olarak üç adet günlük görev alma şansı veriyor. Deneyim puanı kazanmanın bir diğer yolu ise yukarıda bolca bahsettiğimiz Özel Kahraman Görevleri. Bu görevler hesaplar onuncu ve yirminci seviyelere ulaştığında aktifleşiyor. Onuncu seviyede aktif olan ilk kahraman görevleri serisi Temel Kahraman Görevleri olarak adlandırılıyor ve üç adet görev içeriyor. Hesabımız 20. seviyeye ulaştıktan sonra ise Epic Kahraman Görevleri serisi aktif oluyor ve dördüncü, beşinci ve altıncı kahraman görevlerini de yapabiliyoruz. Bu kahraman görevlerini tamamlamak bize sadece deneyim puanı kazandırmıyor. Önceki konularda bahsettiğimiz gibi, bu görevleri tamamlayarak birbirinden güzel kostümlerin ve karakterimizi kişiselleştirebileceğimiz özel renk seçeneklerinin sahibi olabiliyoruz.

Biz bu oyun için oldukça heyecanlandık. MOBA rekabetinin iyice kızıştığı şu dönemde umarız ki herkesi tatmin edecek ve MOBA’ya yeni bir soluk kazandıracak mükemmel bir oyun olur Heroes of the Storm. Zaten Blizzard’ın oyunu resmi olarak bir MOBA oyunu olarak dile getirmemesi bir şeyler olacağının haberi gibi. Biz de umarız ki, sizler için hazırladığımız bu yazıyı olduğu gibi, Heroes of the Storm’un kahramanlarını, kostümlerini, bineklerini ve içeriğini beğenmişsinizdir. Unutmamak gerekiyor ki Heroes of the Storm hala yapım aşamasındadır ve bu yazıda da bahsedilen bir çok şey ileride değişebilir. Blizzard cephesinde gelişmeler yaşandıkça, bizlerde size bildirmek için hazır bekliyor olacağız. Bu yüzden daha fazlası için takipte kalın!

kaynak: http://techoyun.com/heroes-storm-hakkinda-sey/

Hakkında: Meric Demir

En sevilen editor

Ayrıca Buna Göz Atabilirsiniz.

Battlefield 1 Sistem Gereksinimleri

Facebook’ta Paylaş Twitter’da Paylaş Ünlü oyun serisi olan Battlefield’ın yeni oyunu Battlefield 1 Beta sürecinden …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir