Home / Android / İkinci El Laptop Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

İkinci El Laptop Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

ikinci el laptop alırken dikkat edilmesi gerekenlerHer şeyde olduğu gibi ikinci el laptop fiyatlarında da bir avantajlı durum söz konusudur. Ve ikinci el laptop piyasasında da farklı çeşitler görebilir, alternatiflere sahip olabilirsiniz. Bunun nedeni, laptopların sürekli gelişiyor olmasıdır, ve rekabet ortamında zaman zaman uygun fiyatlı, iyi özelliklere sahip laptoplar karşımıza çıkabilmektedir. Böyle olunca da elimizdeki laptopu elden çıkartmak isteriz. Peki ikinci el laptop alırken nelere dikkat etmeliyiz? Yazımız içerisinde sizlere ikinci el laptop alırken dikkat edilmesi gerekenlerden söz edeceğiz…

İkinci El Laptop Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

• Her şeyin öncesinde alacağınız ikinci el laptopun çalıntı olmamasına dikkat etmelisiniz. Bunun için, ya almış olduğunuz laptopun faturasını da istemeli, ya da satıcıdan bir kağıda, laptopun seri numarası ile birlikte, çalıntı olmadığına dair imza atmasını, ya da kağıdı kaşelemesini istemelisiniz.

• İkinci el laptop alırken dikkat edilmesi gerekenlerden bir diğeri de, alınacak olan laptopun ne amaçla kullanılacağıdır. Eğer grafik tasarım yapacak, ya da oyun oynayacaksanız, paylaşımsız bir ekran kartı bulunan laptop almaya özen göstermeniz gerekecektir.

• Alacağınız laptopu test edin, ve bu sırada dikkat etmeniz gereken önemli nokta, cihazın bataryasının ne kadar, prize bağlı olmadan çalıştığı olsun. Bu sürenin en az bir saat olması gerektiğini unutmayın.

• Test sırasında dikkat etmeniz gereken bir diğer detay da, cihazın hard diskinin arızalı olmamasının gerekliliğidir. Bunun için yardımcı programlar kullanarak, hard diskte bad sektör olmadığından, ya da arızalı bölümğn kapatıldığından emin olun.

• Alacağınız laptopun ekranında çizik olmadığından emin olun. Ekranda dikkat etmeniz gereken bir diğer detay da ölü piksellerdir. Bunun olmadığını görmek için, masaüstü rengini önce beyaz, sonra da siyah yapıp dikkatli şekilde ekrana bakın.

• Optik sürücüyü kontrol edin. Okuma, ya da yazma ile ilgili problemlerin varlığını anladığınız anda, bu durumun kullanım fazlalığından gerçekleştiğini bilin, ve o cihazı almaktan vazgeçin…

• Satıcı kişiden, ikinci el laptopu test etmek için süre isteyin. Bir de, cihazı iade edebilmek adına kontrat yapın. Bu iki şeye tamam diyorsa içiniz rahat olsun; ama demiyorsa dikkatli olun.

• USB çıkışlarının tamamını bir flash disk kullanarak test edin. Pek çok USB çıkışı, önceki kullanıcının hataları nedeni ile çalışamaz durumdadır.

• Laptopun altında bir işletim sistemi lisansı bulunur. Bu lisansın; ve üzerinde yazan anahtarın, laptop içerisindeki ile aynı olduğundan emin olun.

Hakkında: Meric Demir

En sevilen editor

Ayrıca Buna Göz Atabilirsiniz.

Galaxy J7 Core Format Atmak – J7 Core Sıfırlama Hard Reset

Samsung Galaxy J7 Core Format Atmak Android işletim sistemine sahip akıllı telefonlarda yada tabletlerde bilgisayarlarda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir