Home / Android / İnternet Kotasını Bilinçli Kullanım

İnternet Kotasını Bilinçli Kullanım

internet kotasının dolmasıİnternet, günümüz kullanımı açısından oldukça önemli bir yere sahip. İnternetsiz bir ortam, eski çağda yaşam izine benzer; örneğin tüm bilgi akışının sağlandığı sağlık, iş, iletişim ve haber… kısacası çok hızlı ulaşabildiğimiz tüm bilgilere internet sayesinde ulaşılabileceğini biliyoruz. İnternet kullanımımız sınırlı olduğundan; yani kotalı internet kullandığımızdan, interneti daha verimli kullanabilmek adına, bilinçli kullanım, önemli derecede işinize yarayacaktır.

İnternet Kotasının Dolmasının Nedenleri:– Kullandığımız programlar– Web Sayfaları– Sistem güncellemeleri– Yazılım güncellemesi…Ve daha bir çok işlem olarak sıralanabilir. Bu işlemlerin bazıları kullanıcıdan onay alırken, bazıları da otomatik güncellemeye tabidir.

Belirtilmek istenilen, güncelleme alınmaması değildir. Bilginiz dışında gerçekleşebilen bu işlemler sizin internet kotanızın sömürülmesine neden olmaktadır. Arka planda, sizin haberiniz olmadan çalışan bu uygulamaların, bilginiz dahilinde olmalarına dikkat etmelisiniz.

Örnek verecek olursak eğer, şuanda youtube üzerinde izlediğimiz video, müzik… gibi kayıtlar, tekrarlama; ve devam etme özelliği eklenmiş olarak bizlere sunulmaktadır. Yani kullanıcı herhangi bir video açtığında sürekli olarak devam eden bir video sıralaması görecektir. Bu işlemin kontrolü kullanıcı tarafından engellenebilir veya temel ayarlarında sağlanabilir. Burada anlatılmak istenen, kayıtların kullanıcı kontrolünde izleniyor olmasının gerekliliği. kullanıcının kontrolünde olsun; veya olmasın, bu kullanım internet kotasını etkilemektedir. Ve yine aynı şekilde facebook adresi de buna dahil; videolar ön izleme seçeneği ile karşımıza çıkmaktadır. Otomatik ön izlemeyi aktif veya pasif yapabilmek için ayarlar sekmesinden yararlanabilirsiniz.

Vermiş olduğum iki örnek de şunu anlayabilriz: internet kotasını daha üst seviyelere çıkarmak ve kullanıcıya daha fazla internet kullandırabilmek için, bilinçli kullanım adına kullanıcının bilinçlendirilmesinin gerekliliğidir. İnternet kotasını düşünüp ona göre hareket etmek isteyenler bu durumu gözden geçirmelidir. Aksi takdirde internet kotasının dolması söz konusu olabilmektedir.

Bu işlemlerin farkına varabilmek için bilgisayarınızda bulunan programların veya tarayıcı eklenti ve tollbar’larının kontrolünüz dahilinde olması gerekir. Eğer kontrolünüz dışında bilgisayarınız işlem yapıyor ise derhal bir bilgisayar uzmanına başvurmanızda fayda var.

Hakkında: Meric Demir

En sevilen editor

Ayrıca Buna Göz Atabilirsiniz.

Galaxy J7 Core Format Atmak – J7 Core Sıfırlama Hard Reset

Samsung Galaxy J7 Core Format Atmak Android işletim sistemine sahip akıllı telefonlarda yada tabletlerde bilgisayarlarda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir