Home / Android / iPhone 5, iPhone 5S ve iPhone 5C karşılaştırması

iPhone 5, iPhone 5S ve iPhone 5C karşılaştırması

iPhone 5 ile yeni iPhonelar 5S ve 5C’nin kıyaslamasını, farklarını , özelliklerini burada bulabilirsiniz.

Apple’ın iPhone 5 i ile yeni duyurduğu 2 iPhone modeli olan iPhone 5S ve iPhone 5C’ye bugün yakından bakıp farklarına yeniliklerine değineceğiz.

Öncelikle iPhone 5C’nin iPhone 5 ile kasa dışında aynı olduğunu söyleyerek başlayalım. iPhone 5C iPhone 5’in plastik kasalı ve renk seçenekleri olan versiyonu diyebiliriz.

Tasarım ve Ebatlar

iphone-5s-5c-karsilastirmasi

Tasarım olarak baktığımızda 5S’in daha ince olduğunu ve daha hafif olduğunu söyleyelim(5S=112 gram, 5C=132 gram). Tasarımsal açıdan en büyük farkı yaratan iPhone 5C oluyor. Rengarenk kasa seçeneklerine sahip 5C’nin kasası da sert plastikten üretilmekte. iPhone 5S klasik renklere ilaveten şampanya rengini de sunuyor ve iPhone 5 ise klasik iPhone tasarımı ve renklerini taşıyor.

iPhone 5S ve 5C farkları

Ekran

Ekran boyutları hepsinde aynı 4 inç. Ekran çözünürlükleri de aynı 1136×640 piksel. iPhone 5 ve 5C Retina panel ekranlara sahipken 5S IGZO panel kullanmakta IGZO daha keskin bir görüntü sunmakta ve  enerji tasarrufuyla öne çıkıyor.

İşlemci ve Hafıza

iPhone 5 ve 5C işlemci olarak 32 bit’lik A6 işlemciler kullanmakta. iPhone 5S ise 64 bit’lik A7 işlemcisi ile 64 bit işlemci kullanan ilk telefon oluyor. Bu işlemciyle performasını iki’ye katlıyor.

Kamera

Üç cihazda da megapixel olarak aynı (8 MP) kameralar var fakat  5S’in lensi çok daha kaliteli ve daha net, keskin bir çekim imkanı sunuyor.

Parmak izi okuyucu

iphone_5s_parmak-izi-okuyucu

iPhone 5S’in en çarpıcı yeniliği olarak adlandırmamızda sakınca olmayan bir özelliğe geldi sıra: Parmak izi okuyucu.

Bu özellik ile telefonunuzda güvenlik kavramını yeni bir boyuta taşıyorsunuz. Bu özellik sadece 5S’te mevcut.

Hakkında: Meric Demir

En sevilen editor

Ayrıca Buna Göz Atabilirsiniz.

Galaxy J7 Core Format Atmak – J7 Core Sıfırlama Hard Reset

Samsung Galaxy J7 Core Format Atmak Android işletim sistemine sahip akıllı telefonlarda yada tabletlerde bilgisayarlarda …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir