su girmiş telefona bunu sakın yapmayın

Apple yetkilerinin yaptıkları açıklamada: ” İphone’unuzu Sakın Pirinç İçinde kurutmayın! ” uyarısında bulunan bir yazı yayınladı.

Apple, iPhone’ların ıslanması durumunda pirinç içinde kurutulmasını önermiyor. Uzmanlar uzun süredir bu yöntemi önermiyor ve testlerin etkili olmadığını gösterdiğini belirtiyorlar. Şimdi Apple, kullanıcılara bu yöntemin cihazlara zarar verebileceğini belirten bir kılavuz yayınladı.

Firma, kullanıcıların ıslak bir telefonu hafifçe sallayarak veya telefonun konektör kısmını aşağı bakacak şekilde nazikçe sıvıdan arındırmalarını ve ardından kurumaya bırakmalarını öneriyor.

İphone'unuzu Sakın Pirinç İçinde kurutmayın!
 

devi, akıllı telefonların suya maruz kaldığında onları tamir etmek için popüler ancak basit yöntemlerin yetersiz kaldığını belirtiyor.

Pirinç torbalarının yanı sıra, ıslak bir telefonu kurutmak için “harici bir ısı kaynağı veya basınçlı hava” kullanılmaması da tavsiye ediliyor. Bu, radyatörler veya saç kurutma makinelerinden kaçınılması gerektiği anlamına geliyor.

Ayrıca, kullanıcıların telefonlarına “pamuklu çubuk veya kağıt havlu gibi nesnelerin” sokulmaya çalışmalarının yanlış bir yöntem olduğu vurgulanıyor.

Telefonumun İçine Su Girdi Ne Yapmalıyım?

 

Apple uzmanları bunun için yapılması gereken ilk işin su girmiş telefonun hızlıca güç düğmesi yardımıyla mümkünse batarya çıkarılarak kapatılmasını önermektedirler. Bu iç bileşenlere olası hasarı en aza indirebilir. Telefon kapatıldıktan sonra hava akışı olan kuru bir alanda bırakılmasının iyi bir  çözüm olacağı ifade edilmektedir.

Telefonun iç kısımlarının tamamen kurumasını sağlamak için birkaç gün boyunca cihazı açık bir alanda, güneş ışığından uzakta bırakmak faydalı olabilir. Bu süre zarfında telefonun iç kısımlarının tamamen kuruması için beklemek önemlidir. Çünkü nemin kalanı elektronik bileşenlere zarar verebilir. Telefonunuz bu tür yöntemler ile kurtarılamayacak kadar hasar gördüğünde Apple yetkili tamir servisine başvurmak en iyisidir. Profesyonel tamir uzmanları, cihazdaki hasarı değerlendirebilir ve gerekli onarımları yapabilirler. Bu, telefonunuzu uzun vadeli olarak korumanın ve kullanım ömrünü uzatmanın en güvenli yoludur.su girmiş telefona bunu sakın yapmayın

  Önümüzdeki yıllarda telefon kurutma derdi kalmayacaak!

Uzmanlar akıllı telefonların tasarımındaki değişikliklerin gelecekte bu tür tavsiyelere olan ihtiyacı azaltabileceğini belirtiyor. Çünkü cihazlar, suya karşı daha dayanıklı hale getiriliyor. Örneğin, iPhone 12 ve sonraki modeller, altı metreye kadar ve yarım saate kadar suya dayanabilirler. Apple  dışında diğer telefon üretim şirketleri de suya dayanıklı cep telefonları üretimine ağırlık vermeye başladı.

Ancak suya dayanıklı olmayan cep telefonlarına sahip  birçok kişinin ıslak bir akıllı telefonla ne yapması gerektiği konusunda hala tavsiyeye ihtiyaç duyabileceği gerçeğini değiştirmiyor.