Home / Wordpress / iThemes Security eklentisi ile WordPress daha güvenli!

iThemes Security eklentisi ile WordPress daha güvenli!

Güvenlik alanında en popüler WordPress eklentisi hiç şüphesiz Wordfence Security. Bu eklenti tam otomatik çalıştığından genellikle kullanıcıların bir numaralı tercihi oluyor ama biraz fazla sistem kaynağı tüketiyor. Deneyimli kullanıcılar hem sistem kaynağı tüketmeyen hem de manuel müdahaleler yapabilecekleri eklentilerden biraz daha fazla hoşlanıyor.

Mesela bunlardan biri All In One WP Security & Firewall. Daha önce bahsetmiş, ayrıntılı olarak anlatmıştım. Bilenler Kabilesinin de sırtı ona emanet.

Ama bu yazıda bir başka eklentiyi konuşacağız. Eskiden Better WP Security olarak bilinen, iThemes tarafından satın alındığında iThemes Security olarak isim değiştiren bir başka kaliteli eklentiden bahsedeceğiz.

iThemes Security 3.6 milyon indirme popülaritesiyle, Wolfrence Security’nin birazcık gerisinde kalıyor (0.3 milyon fark). En popüler 2. güvenlik eklentisi. Ben bunu biraz zor kullanımına ve karışık arayüzüne bağlıyorum. Ama yazıyı takip ederseniz çok kolay bir şekilde kullanabileceğinizi garanti ediyorum.

Neden iThemes Security kullanmalıyım?

İnternettek web sitelerinin %20’si WordPress temelli. Bu kadar çok site aynı altyapı üzerine kurulunca hackerlar otomatik botlar yaratıyor ve bu bunlar da webi sürekli tarıyor (Google örümceklerine benzetebiliriz). Amaçları WordPress tabanlı sitelerdeki açıkları bulmak ve faydalanmak. Bilenler Kabilesinde de birkaç bot hep geziniyor.

Aslında onlar adına bunu yapması çok kolay diyebiliriz. Çünkü herşey standart. Mesela herkes sitesine “siteadi.com/wp-admin/” ekranından login oluyor. Botlar bir WordPress sitesi bulduğunda hemen bu sayfaya girip kullanıcı adı&şifre kombinasyonlarını deneme yanılma yöntemiyle bulmaya çalışıyor. Sonuçta zayıf şifre ve “admin” gibi bilindik kullanıcı adı kullanıldıysa site anında hackleniyor.

Örnekleri arttırabiliriz. Ama konunun temeli bu. “iThemes Security” bu durumdan kaynaklanan saldırılara karşı bazı güvenlik önlemleri alabiliyor. Mesela sizin sonradan isteseniz de kolayca değiştiremediğiniz “admin” kullanıcı adını değiştirebiliyor. Giriş yaptığınız sayfanın URL adresini değiştirebiliyor. Girilebilecek maksimum hatalı kullanıcı adı&şifresi sayısını belirleyerek Brute Force saldırılarını zayıflatıyor. Sonuçta iThemes Security kullanmak için birkaç iyi sebebimiz olmuş oluyor.

“iThemes Security” eklentisi ile WordPress güvenliği nasıl arttırılır?

İsterseniz eklentinin yeteneklerine ve nasıl kullanıldığına bakalım. Ama öncesinde WordPress’e nasıl eklenti kurulduğunu bilmiyorsanız, açılır kutuyu tıklayıp kurulumu öğrenebilirsiniz.

iThemes Security nasıl kurulur?

Hakkında: Meric Demir

En sevilen editor

Ayrıca Buna Göz Atabilirsiniz.

WordPress Yüklenilmesi Gereken 7 Eklenti

Şu ana kadar Dünyadaki tüm sitelerin %40’ı wordpress ile oluşturulmakta. Durum böyle olunca wordpress gün …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir