Home / Diğer Konular / Kasa İçi Bilgisayar Donanım Parçaları

Kasa İçi Bilgisayar Donanım Parçaları

Bilgisayarı bilgisayar yapan temel unsurlar RAM, hard disk, işlemci, ekran kartı ve anakarttır.

RAM (Bellek):

RAM, bilgisayar hızını etkileyen elemanların başında gelir.RAM kapasiteniz kişisel bilgisayarınızın genel hızını etkiler. Bellek olarak da isimlendirilir. Belleğinizi çok kullanmanız RAM’i fazla yorduğunuz anlamına gelir. Günümüzde en yaygın olarak kullanılan ram tipi DDR3‘tür. Bazı profosyenel kullanıcılar ve playerlarDDR5 ram de kullanmaktadır. En ideal bellek boyutu ise 4 GB’tır. Lakin günümüzde 8 GB bellekler daha ön plandadır.Bilgisayarınız ister kasalı bilgisayar isterse de laptop olsun. Her ikisindede ram soketlere takılıdır. Genellikle bilgisayarlarda 2 adet soket olur. Soketlerdeki takılı ram’lerin tam verimli çalışabilmesi için ise her iki sokete de aynı kapasitede ram yerleştirilmesi gerekir. Aksi takdirde ram kapasitesi ve performansı düşebilir.Ram performansını ve ram’in ne kadarlık kısmını kullandığınızı görev yöneticisindeki performans sekmesinden veya kaynak izleyicisinden rahatlıkla öğrenebilirsiniz. 

EKRAN KARTI (Grafik Kartı):

Ekran kartı için bilgisayarı kullanırken bilgisayar performansını zevkli hale getiren karttır diyebilirim. Ekran kartının iyi olması size oyunlarda ve üstün grafik tasarımlarında işinize yarar. Ekran kartını oyun amaçlı düşünüyorsanız Nvidia serisi sizin işinizi rahatlıkla görür. Günümüzde Nvidia GT serisini hemen hemen yeni üretilen bütün notebooklarda görebilirsiniz.Ekran kartının kapasitesi de ram kadar önemlidir. Lakin ram fiyatlarına göre daha pahalıdır. Genellikle 512 mb veya 1 gb ekran kartı kullanılır ama günümüzde üretilen ve bundan sonra üretilecek olan bütün notebooklarda 2 gb ekran kartı benimsenmiştir.Ekran kartının kapasitesinden çok bit sayısı ve grafik tipi önemlidir. Bazen 1 gb’lik ekran kartları bile 2 gb’lik ekran kartlarına göre daha üstün performans sağlayabilir. Ekran kartınızın sizin oyun ihtiyaçlarınızı karşılamasını istiyorsanız en az 128 bit olması gerekir. Eğer çok profosyonel oyunlar oynayacaksanız da hem ekran kartı kapasitenizi artırmalı hem de bit sayını 256 veya 512’ye çıkarmalısınız.

ANAKART:

Anakart, bütün sistemsel kartların ortak bir fonksiyon üzerinden bağlanmış olduğu en büyük öneme sahip sistem kartıdır. Anakart içerisinde bütün kartları ve devreleri barındırır.Bilgisayar alırken anakart özelliklerine de bakılmalıdır çünkü anakart yandığında veya bozulduğunda tamiri pahalıdır. Masaüstü bilgisayar kullanıcıları toplama bir bilgisayar yapacakları zaman anakartlarında doğru bir tercih yapmalıdır. Çünkü anakart seçimi, oyun performansını ve sistem performansını çok etkilemektedir.Notebooklarda ise anakart seçmek yerine marka seçmeliyiz çünkü her firmanın kendi cihazına özel anakartı vardır. En önemli özellikleri ise klavye zemini ile anakart arasında 1 cm’den fazla mesafe olmasıdır. Bu mesafe sayesinde hem notebook fazla ısınmaz hem de ani sıvı temasında anakart zarar görmeden müdahele edilebilir.

HARDDISK:

Harddisk bir bilgisayarın olmazsa olmazıdır çünkü işletim sistemi harddisk üzerine kayıtlıdır.Sistem hızınız ram ile birlikte harddisk hızınada bağlıdır. Günümüzde en yaygın olarak kullanılan harddisklerin dönme sayısı 5400 rpm’dir; ancak bazı profosyonel bilgisayarlarda hdd dönüş hızı 7200 rpm’dir.

İŞLEMCİ:

İşlemci için bir bilgisayarın beyni diyebiliriz. Bilgisayardaki yapılan tüm işlemler işlemler işlemciye uğramadan gerçekleşmez. Hatta fareyi oynatmanız, klayyede yazı yazmanız bile işlemci tarafından gerçekleştirilir. İşlemcinizin kalitesi ve performansı çok önemlidir.Günümüzde en sık kullanılan işlemci Intel’dir. Intel işlemciler bütün bilgisayarları ele geçirmiş durumdadır. Intel işlemciler sistem performansını verimli kullandığı için çoğu notebook firması da Intel’i tercih etmiştir. Intel Atom, Intel İnside, Intel Premium düşük performanslı işlemcilerdir lakin Intel Core 3, Intel Core 5 ve Intel Core 7 üstün düzey ve üstün performanslı işlemcilerdir. 

Bilgisayarın Genel Performansı:

Bilgisayarın performansı sadece işlemciye de bağlı değildir. Bilgisayarınızdaki çekirdek sayısı ve bilgisayarınızın kaçıncı nesil olduğu da çok önemlidir. Gereken performansı çift çekirdek bir bilgisayar da çok rahat bir şekilde karşılar.Bilgisayar performansı sadece donanıma bağlı değildir. Bilgisayarınızın dış görünümü de çok önemlidir. Dış kasanın yapılmış olduğu madde bilgisayarınızın dayanıklılığını ve ısınma miktarını belirleyen en önemli etkendir. Piyasada genellikle plastik kasalar mevcuttur. Bazı plastik kasalar aşırı derecede ısınır ve plastiğini aşındırır. Bazı plastik kasalarda ise ısınma sorunu yok denecek kadar azdır ve plastiğini asla aşındırmaz. Metal kasalar ise de plastik kasalara göre daha dayanıklıdır ama ısınma sorunu ise tamamen iç tasarım ve kasanın yapılmış olduğu maddeye bağlıdır.

Soğutma Sistemleri:

Soğutma sistemi, bilgisayara takılı bütün kartları ve donanımları fan yardımıyla soğutmaya yarayan sistemdir.Genellikle günümüzde çift fanlı bilgisayarlar kullanılmaktadır. Bir bilgisayarın ısınması ya da soğuması sadece fanlara bağlı değildir. Bulunduğu ortama ve içerisindeki kartların sistem yüzeyine bağlanmış olduğu yapay slikonun aşınma miktarına da bağlıdır. Eğer bilgisayarınız sıcak ve nemli ortamda bulunuyorsa ister istemez sistem ve kart sıcaklığınız %50-60’ın üzerine çıkacaktır ama serin ve kuru yerlerde bilgisayarınızın sıcaklığını %30-40 seviyesinde sabit bırakabilirsiniz.Bir diğer etken ise yapay slikondur. Bu etken sadece dizüstü bilgisayarlarda etkilidir. Çünkü dizüstü bilgisayarlardaki kartların hepsi bilgisayar kasasına özel yapay slikonlarla yapıştırılmıştır. Bilgisayar kullanıldıkça ve aradan zaman geçtikçe kartlar ile bilgisayar kasası arasındaki slikon aşınır ve bu yüzden bilgisayar ısınmaları artar. Eğer bilgisayarınızın bakımını gerçek anlamda yapmak istiyorsanız 2-3 yıl aralıklarla dizüstü bilgisayarınızın içindeki yapay slikonları bilgisayarınızın yetkili servisinden uygun bir ücret karşılığında yenileyebilirsiniz.

Hakkında: Meric Demir

En sevilen editor

Ayrıca Buna Göz Atabilirsiniz.

Disk Fren Nasıl Çalışır

Disk Fren Nasıl Çalışır? Araçların en çok gerekli olan özelliklerinden biri de fren sistemleridir. Bu …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir