Home / Diğer Konular / Keçiboynuzu Pekmezi Tarifi

Keçiboynuzu Pekmezi Tarifi

Reçeller, marmelat ve pekmezler sabahları kahvaltı sofralarının vazgeçilmezleri arasındadır. Bu tatlı yiyecekleri sabah kahvaltısında tüketmek tüm gün enerjik ve güçlü olmamıza neden olur. Tabii çocuklar da bu leziz ve tatlı  olan yiyecekleri çok sever. Keçiboynuzu pekmezi, erik marmelatı, incir reçeli, ayva reçeli ve daha birçok reçel ile marmelat severek tüketilir. Anadolu’nun birçok köyünde, birçok yerinde bu reçeller, pekmezler yapılarak birçok bölgeye satılır. Özellikle köyde yaşayan insanlar bu leziz pekmezleri ve marmelatları muhteşem bir biçimde yaparlar. Tabii bu şekilde hazırlanan ve yapılan pekmezlerin, marmelatların da sağlık açısından birçok faydası, şifası ve yararı vardır. Bu leziz yiyecekler sayesinde hastalıklardan korunabilir, hastalıklara karşı önlem almış olabilirsiniz. Tabii tüm günü enerjik geçirmeniz de cabasıdır.Keçiboynuzu pekmezi şeker ve vitamin içeriğince gerçekten yararlı bir şifalı bitkidir. Bu faydalı pekmez de bir çok şifa içermektedir. Sizler için bu leziz ve şifalı pekmez nasıl yapılır ayrıntılı olarak bu yazımızda anlattık. Anadolu’da harnup pekmezi olarak da bilinir.Keçiboynuzu Pekmezi

 Keçiboynuzu Pekmezi Malzemeleri

 • 1 Kg Keçiboynuzu
 • 1 Kg Toz Şeker
 • Limon

Keçiboynuzu Pekmezi Tarifi

Keçiboynuzu pekmezi için 1 kg keçiboynuzu tencereye konur ve bitkilerin üzerine geçecek kadar su eklenir. Tencerenin içindekiler yumuşayıncaya kadar 1 saate yakın bir süre su haşlanır. Haşlanan ve yumuşayan bitkiler elek veya tülbent yardımıyla püre haline getirilir. Daha sonra tencereye 1 kg şeker, limon ve keçiboynuzu püreleri konur, 30 dk. kadar bu karışım koyulaşıncaya kadar kaynatılır. Daha sonra soğumaya bırakılır. Hazırlanan bu leziz pekmez servise hazırdır.

 Keçiboynuzu Pekmezi Faydaları

Keçiboynuzu Pekmezi Faydaları

 • Harnup pekmezi, balgam söktürücü, öksürüğü kesici , bronşit, nefes darlığı ve astıma karşı tedavi edicidir.
 • İktidarsızlık ve sperm sayısı problemi yaşayanlar için şifalıdır.
 • Şişmanlatıcı ve kan yapıcı etkisi vardır.
 • Osteoporoz (kemik erimesi) rahatsızlığı olan kişilerin kalsiyum ihtiyaçlarının karşılanmasında çok iyi bir destekleyicidir.
 • Bu şifalı ve leziz pekmezin faydaları arasında, tansiyonu dengelemesi ve kandaki yağ oranını düzene sokarak kolesterolün düşmesine yardımcı olur.
 • Bağırsak kurdu, bağırsak parazitlerinin düşürülmesinde etkilidir.
 • İshale karşı etkilidir.
 • Kalsiyum bakımından çok zengindir (Sütten 3 kat fazla kalsiyum vardır).
 • Bağırsak, karaciğer ve akciğer gibi organların hastalıklarını önler.
 • Kalp rahatsızlıkları için de faydalıdır.

Keçiboynuzuİşte bu lezzetli ve şifalı bitkinin pekmezi birçok hastalığı önler ve birçok hastalığın çaresidir. Sizde düşünmeden bu pekmezi yapabilir veya satın alabilirsiniz.

Keçiboynuzu Pekmezi Kullanımı

Bu şifalı ve sağlık için faydalı pekmez diğer bir adıyla harnup pekmezini diğer reçel ve marmelatları tükettiğiniz gibi tüketebilirsiniz. İçeriğinde şeker olmasına karşın çikolata ve şekerlemeler kadar yüksek kaloriye sahip değildir.Keçiboynuzu bu şekilde hazırlanarak yoğurt veya süt ile de karıştırarak tüketilebilir.Bu leziz ve şifalı pekmezi sabah kahvaltılarında afiyetle tüketebilirsiniz. Çocuklarınızın ekmeklerine bu pekmezi sürebilirsiniz, bu sayede çocuklar da sağlıklı bir kahvaltı yapmış olur.

Hakkında: Meric Demir

En sevilen editor

Ayrıca Buna Göz Atabilirsiniz.

Disk Fren Nasıl Çalışır

Disk Fren Nasıl Çalışır? Araçların en çok gerekli olan özelliklerinden biri de fren sistemleridir. Bu …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir