Home / Android / Kendinize iyilik yapıp, Google+ Fotoğraflar’ı kullanmaya başlayın

Kendinize iyilik yapıp, Google+ Fotoğraflar’ı kullanmaya başlayın

Fotoğraf ve video yedeklemek yıllardır teknik yeterlilik açısından her seviyedeki kullanıcı açısından oldukça zor ve karmaşık bir problem. Sınırsız bütçe, depolama alanı ve donanıma rağmen istenilen anda erişim ve veri kaybı yaşanmamasını garanti altına almak genelde sancılı bir süreçten geçiyor. Öncelikle şu konuda anlaşalım: Cihazınızın bozulması, çalınması gibi durumlara hazırlıklı olmanız için mutlaka cihazınızdaki fotoğraf ve videoları yedeklemeniz gerekiyor. Ayrıca cihazların sınırlı kapasiteleri düşünüldüğünde video ve fotoğraflarınız bir süre sonra cihazınızın sınırlarını zorlayacak olması da, arşivinizin bir cihazda yaşayamayacağına dair ciddi bir işaret.

Yedeklemek güzel bir fikir ancak her yedekleme yöntemi yöntemi eşdeğer değil. Örneğin telefonunuzdan bilgisayarınıza yedekleme yaptıktan sonra telefonunuzdan içerikleri sildiğinizde yedeklerinize her yerden erişim olanağını kaybediyorsunuz. Ayrıca bilgisayarınızın da çalınma veya diskinin bozulması tehlikesi bulunduğundan, veriyi bir fiziksel yerden başka bir fiziksel yere taşımanın yedekleme açısından pek değeri bulunmuyor.

Bilgisayar, DVD, harici disk… yeterli değil

Günümüzde Android, iOS ve Windows gibi işletim sistemlerini artık çevrimiçi servisleri öne çıkarıyor. Google yıllardır bu konuda önde ve rakipleri fotoğraf alanında henüz Picasa dönemlerini yakalamaya çalışıyor. Eğer Android(hatta iOS) kullanıyorsanız, Google+’nın fotoğraf yedekleme servisi veri kaybı ve güvenliği konusunda tüm yükünüzü sırtlayabilir. Evet, kimsenin beğenmediği Google+’ı kendinize iyilik yapmak için kullanabilirsiniz.

Cihazınızda Google+ uygulaması bulunuyorsa, bu uygulamanın oluşturduğu Fotoğraf kısayolu da bulunuyordur. Tipik galeri uygulaması gibi kullanılabilen bu uygulama yedekleme servisini de barındırıyor. Google+’nın yedekleme servisi ile cihaz ile çekilen fotoğraflar ve videolar yedeklenebiliyor. Bunlara ek olarak ekran görüntüleri veya herhangi bir uygulamanın yarattığı klasörlördeki fotoğraf ve videolar da bu servis aracılığıyla yedeklenebiliyor.

Google+ Fotoğraflar ile ücretsiz olarak terabaytlarca veri yedeklenebiliyor

Google+ Fotoğraflar, bağlı olduğunuz Google hesabındaki ücretsiz 15GB alanı kullanabiliyor. En geniş ayrıtı 2048 pikselden düşük olan fotoğrafların(çoğunlukla ekran görüntüleri) bu kotayı etkilemiyor, Google ücretsiz olarak o içerikler depoluyor. Aynı şekilde 15 dakikadan kısa ve 1080p çözünürlükten yüksek olmayan videolarınız da kotanıza işlemiyor. 15 dakikalık bir 1080p video yaklaşık 2-3GB yer kaplayabildiğini düşündüğümüzde, bu ücretsiz alan sınırlamaları kotayı doldurmama adına fazlasıyla önemli bir avantaj sunuyor. Varsayılan olarak fotoğraflar tam boyutlarıyla yedekleniyor ancak isteğe bağlı olarak standart çözünürlük seçilebiliyor(maksimum genişlik 2048px) ve yüklenen hiçbir görsel kotayı etkilememiş oluyor.

15GB’lık kota yeterli görülmediği durumlarda ek seçenekler satın alınabiliyor. 100GB’lık seçenek aylık 2 dolar/5TL değeri ile göreceli olarak böyle bir servis için ucuz.

Bir yerden yedekle, her yerden eriş

Google+ Fotoğraflara otomatik veri yedekleme yapmak için Android veya iOS uygulamalarını kullanmak gerekiyor. İstenilen durumlarda servisin web sitesi üzerinden seçilen içerikler yüklenebiliyor. Yedeklemeler tamamlandıktan sonra tüm içerik Android’den, iOS’den veya web üzerinden görüntülenebiliyor. Birden fazla Android cihazınız varsa bir cihazda yapılan yedeklemeler diğer tüm cihazlarda anında görüntülenebiliyor. Google+ yedeklenen içeriğin önizlemelerini senkronize ediyor ve cihazda bulunmayan herhangi bir içerik görüntülenmek istendiğinde sunucudan orijinal boyutu talep ediyor. Yani her cihazınızda arşivinizin boyutu kadar boş alana ihtiyacınız bulunmuyor.

Arşive istenilen anda, istenilen yerden erişebilmek muhteşem bir ayrıcalık. Arkadaşlarınız, aile üyeleriniz, çevrenizdeki önemli herhangi biri… önemli günlerden bahsederken sadece birkaç saniyede o ana ait fotoğrafları herkesin önününe koyabilirsiniz. Google+ Fotoğraflar’ın gelişmiş aramaları(şehir, nesne, kişi) ve tarihe gitme özellikleri erişimi kolaylaştırma adına önemli avantajlar sunuyor.

Yedeklediğiniz içerikleri silin, boş depolama alanınızı genişletin

Google+ Fotoğraflar gibi servisleri kullanmanın en büyük avantajlarından biri dahili depolamaya duyulan ihtiyacı azaltmak. Google+ üzerinden yedeklemeyi tamamladıktan sonra cihazınızdaki içerikleri silerek boş alan yaratabilirsiniz.

Dikkat: Fotoğraflar uygulamasını açıp doğrudan silme yaparsanız, hem cihazdaki hem de Google’daki kopyayı silmiş olursunuz(çöp kutusundan bu işlemi geri alabilirsiniz). Sadece cihazdaki içeriği silmek için yan menüden “Cihazdakiler” bölümüne giriş yapın ve görüntülediğiniz klasörlerden istediğiniz içeriği temizleyin.

Yedeklemenin ötesinde, gelişmiş düzenleme yetenekleri

Hakkında: Meric Demir

En sevilen editor

Ayrıca Buna Göz Atabilirsiniz.

Galaxy J7 Core Format Atmak – J7 Core Sıfırlama Hard Reset

Samsung Galaxy J7 Core Format Atmak Android işletim sistemine sahip akıllı telefonlarda yada tabletlerde bilgisayarlarda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir