Home / Diğer Konular / Kil Maskesi Çeşitleri

Kil Maskesi Çeşitleri

Kil Maskesi ÇeşitleriHangi renk kil maskesi ne işe yarar? Kil maskesi çeşitleri, faydaları ve yan etkileri: Cildin ihtiyacı olan her bakımı sağlayan kil özellikle yağlı ciltlerin temizlenmesinde etkilidir. Ülkemizde çok çeşidi olan, her yerde bulunan kil çeşitleri farklı renkler ve farklı özellikler barındırır. Hangi renk kil ne işe yarar? Kil maskelerinin faydaları ve zararları. Kil Maskesi Çeşitleri Beyaz Kil Maskesi Kil maskelerinin içinde en fazla kullanılan beyaz kil maskesidir. Ciltte oluşan akne ve sivilcelerin giderilmesi için tercih edilen beyaz kil maskesini aktarlarda kolaylıkla bulabilirsiniz. Beyaz kil maskesi her cilt tipine uygundur. Yeşil Kil Maskesi Yağlı ve sivilceli ciltlerin tercih edebileceği yeşil kil maskesi kısa sürede cildin iyileşmesini sağlar. Özellikle akneye meyilli bir cildiniz varsa haftada 1 kez mutlaka yeşil kil maskesi uygulanmalıdır.  Yeşil kil maskesi cilde uygulandığında herhangi bir mimik hareketi uygulayıp da kilin yüzdeki yapısını bozmayın. Kil kurumaya başladıktan sonra sertleştiğinden herhangi bir mimik hareketi cildin kırışmasına neden olabilir. Yeşil kil maskesi aynı zamanda siyah noktaların giderilmesinde de etkilidir. Mavi Kil Maskesi Ciltte pigment eksikliğinden ve güneşten sebep oluşan renk bozukluklarında mavi kil oldukça etkilidir. Ciltte bulunana hücrelerin oksijen almasını sağlarken cilt hücrelerinin sağlıklı işlemesine destek verir. Sarı Kil Maskesi Cildinizi ellediğinizde elinize gelen fakat gözle görülmeyen tabakalar ve dokular için etkilidir. cildin alt yapısını onaran sarı kil maskesini her cilt yapısı rahatlıkla uygulayabilir. Unutulmamalıdır ki alt yapı ne kadar sağlamsa cilt o kadar canlı bir görünüm verir. Pembe Kil Maskesi Çok hassas ve hemen kızaran ciltler için pembe kil maskesi kullanılmalıdır. Pembe kil maskesi kullanılmaya başlanıldığı anda cilt anında daha güçlenir ve oluşan kızarıklıklarda azalmalar görülür. 15 günde 1 kez cildinize uygularsanız cildiniz daha pürüzsüz ve daha duru bir görünüme kavuşur. Kırmızı Kil Maskesi Kuru ciltler için en etkili olan kil maskesidir. Kırmızı kil maskesi cildin pullanmasını önlerken kuruyan bölgelerdeki kaşıntıları önler. Cildin yağ dengesini ayarlarken ciltteki kuruluğu azaltır. Ayda 1 kez uygulanmalıdır. Kil Maskesi Nasıl Hazırlanır?Yukarıda verdiğimiz her renk kil için aynı şekilde hazırlanmaktadır.

 • 1/3 çay bardağı kil (ihtiyaca göre kil rengi seçilmeli)
 • Yeteri kadar su

Hazırlanışı ve uygulanışı: Geniş bir kaseye kili ekleyerek maske kıvamına gelene kadar üzerine su ilave edin. Hazırladığınız maskenin kıvamı çok yoğun veya sulu olmamalı, maskeyi cildinize sürerek 10 dakika bekletin ve ardından ılık su ile cildinizi yıkayın. Kil Maskesinin Faydaları Nelerdir?

 • Ciltte oluşan fazla yağın giderilmesini sağlar.
 • Cilt yüzeyinde oluşan sivilce ve aknelerin giderilmesinde etkilidir.
 • Kil mineral açısından zengin olduğu için anti aging etkiye sahiptir.
 • Cildin mikroptan arınmasına yardımcı olur.
 • Tıkanmış gözenekleri açar.
 • Cildin alt yapısında oluşa deformeleri onarır.
 • Cildin renk tonunu eşitler.
 • Cilt kil maskeleri sayesinde nefes alır.

 Kil Maskesinin Yan Etkileri

 • Doğal bir hammadde olan kili mutlaka bakanlık onaylı dükkanlardan almalısınız.
 • Yağlı ciltler için kullanıma uygun olan kil kuru ciltlerde aynı etkiyi göstermeyebilir.
 • Yukarıda verdiğimiz kuru cilt için olmayan kil maskelerinden uygularsanız cildiniz daha fazla kuruyarak pullanmalar oluşabilir.
 • Normal ciltlerde çok sık kil maskesi uyguladıklarında cilt yapıları bozulabilir. En doğrusu 2 haftada 1 kez uygulamaktır.

 Kil Maskesi Nerelere Uygulanabilir? Yüze rahatlıkla uygulanabilen kil peki vücudumuza uygulanabiliyor mu? Bu sorunun cevabı tabiî ki evet. Cildinizde sorun olan her bölgeye kil uygulanabilir. Aynı zamanda bazı maskelere eklenerek saçlarda da kil maskesi kullanılarak saçların beslenmesi sağlanabilir. 

Hakkında: GF

TeknoCozumler.com editörü

Ayrıca Buna Göz Atabilirsiniz.

Disk Fren Nasıl Çalışır

Disk Fren Nasıl Çalışır? Araçların en çok gerekli olan özelliklerinden biri de fren sistemleridir. Bu …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir