Home / Diğer Konular / Kızlarda ve Erkeklerde Ergenlik Belirtileri

Kızlarda ve Erkeklerde Ergenlik Belirtileri

Ergenlik dönemi; kızlarda ve erkeklerde gözlenen günümüz gelişmişlik özelliği doğrultusunda 10 yaş ile 18 yaş arasında girilen ve üreme olgunluğuna erişme anlamını taşıyan bir dönem olmaktadır. Her ne kadar iki cinste de ergenlik dönemi başlangıç gösterse de farklı belirtiler eşliğinde ortaya çıkmakta ve değişik reaksiyonlar göstermektedir. Bu yazımızda kızlarda ve erkeklerde ergenlik belirtileri konusunu ele aldık.

Kızlarda ve Erkeklerde Ergenlik Belirtileri Nelerdir?

 

Kızlarda Ergenlik Belirtileri;

Kızlarda Ergenlik Belirtileri NelerdirErgenlikte kızlarda en önemli belirtiler arasında; adet döneminin gözlenmeye başlaması yer alıyor. Her 28 günde bir kere 3 ile 7 gün arasında kanama yaşanır ve bir bayanın hamile kalabilmesi için bu dönemi mutlaka yaşaması gerekir.Kızlarda gözlenen en bariz değişimlerden bir tanesi de göğüslerdir. Göğüslerde hassasiyet artarak dolgun bir hal alır. Bu dönemdeki kızlara genelde küçük kadın benzetmesi de yapılıyor.Genital bölge ve koltuk altı bölgesinde kıllar çıkmaya başlamaktadır.Kalçada genişleme yaşanır ve bel de incelme gözlenir.

Erkeklerde Ergenlik Belirtileri;

Erkeklerde Ergenlik Belirtileri NelerdirErkeklerde ergenlik kıllanma ile birlikte başlar. Dudak üstünde ve koltuk altına çıkmaya başlayan kıllara genital bölgede çıkan kıllar da eşlik etmektedir.Vücut derisinde ve saç derisinde yağlanma oranının arttığı gözlenir.Yüz bölgesinde sivilce ve akne gibi noktaların belirgin hali göze çarpar.Seste kalınlaşma ve çatallaşma çevresi tarafından fark edilir.Testislerin olgunlaştığı gözlenir ve ereksiyon düzeyinde artış meydana gelir. Arama Terimleri:

    ergenliğe girememe sebepleri, ergenlik kokusuna bi care, erkekte ergenliğin belirtileri

Hakkında: Meric Demir

En sevilen editor

Ayrıca Buna Göz Atabilirsiniz.

Disk Fren Nasıl Çalışır

Disk Fren Nasıl Çalışır? Araçların en çok gerekli olan özelliklerinden biri de fren sistemleridir. Bu …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir