Home / Diğer Konular / Kudret Narı Ve Kudret Narının Faydaları

Kudret Narı Ve Kudret Narının Faydaları

Tırmanıcı, 1-2 metre yüksekliğinde, ince bir gövdeye sahip, temmuz ağustos aylarında sarı çiçekler açan, yaprakları parça parça şeklinde olan kudret narı, 10-20 cm uzunluğunda, üzeri çok pürtüklü ve olgunlaşınca turuncu renk alan meyvelere sahip, bir yıllık bitkidir. Kudret narı tohumları sayesinde üretilir ve fazla sulanmaktan hoşlanmaz. Ülkemizde özellikle tıbbi bitki olarak mide ve cilt hastalıklarına karşı şifalıdır.İçindeki Maddeler (Etken Maddeler) ve İçeriğiUçucu yağ, reçine, A, C ve E vitaminleri, lutein, likopen ve momordican adlı acı bir madde içermektedir. Ayrıca kudret narı yüksek oranda potasyum bulundurur.Halk Arasındaki Adı  (Diğer İsimleri)Acaip elma ve balsam apple isimleriyle de anılır.Kudret Narının Latince Adı : Momordica charantia

  • Kudret Narı Faydaları

Kudret Narı - Momordica charantiaKudret narı genel olarak mide hastalıklarının tedavisinde kullanılır. Ülser, gastrit, mide yanması, mide asidi rahatsızlığı, bağırsak iltihabı gibi bağırsak rahatsızlıkları ve kabızlık için de kullanılan kudret narı faydalarına oniki parmak bağırsağı rahatsızlıklarına karşı kullanılması da sayılabilir. Kudret narı macunu ve tohumları mide hastalıkları için kullanılır. Tohumlarıyla hazırlanan karışım ise basur (hemoroid) rahatsızlığına ve tırnak iltihaplanmalarına karşı faydalıdır.Kudret narının faydaları arasında ayrıca vücutta oluşan yaralara, sedef hastalığına, deride oluşan hastalıklara, egzama gibi rahatsızlıklara karşı kudret narı macunu kullanılarak yaraların çabuk iyileştirilmesine fayda sağlar. Rahimde bulunan yaralar, karaciğer rahatsızlıkları için tohumları kullanılır. Kan şekerinin kontrolü, şeker hastalığı tedavisinde kullanılan bu bitki, vücudun bağışıklık sistemini güçlendirerek vücuda direnç sağlar. Yanıklar ve cilt yaraları için tohumları veya meyvesi ezilir, lapa haline getirilir ve kudret narı macunu rahatsız olan bölgeye uygulanır.Kudret narının faydaları saymakla bitmiyor. Likopen ve lutein içermesi sebebiyle tümörlerin büyümesini engelleyici etki yaparak kansere karşı koruma sağlar. Antibiyotik etkisiyle özellikle meme kanserine karşı kullanılabilir. Kısırlık tedavisinde de büyük fayda sağlar.Kudret NarıDeri hastalıklarına karşı 2 adet olgunlaşmış meyve 300 ml. zeytinyağında 15 gün bekletilip bu müddet sonunda karışım ezilir. Elde edilen karışım aynı şişe içinde 4 gün daha güneşte bekletilir. Bu merhem günde 3 kez sürülmek suretiyle kullanılır.

  • Kudret Narı Kullanımı

Kudret narı bal karıştırılarak kullanılabileceği gibi zeytinyağı ile de kullanılabilir. 5 adet kudret narı yaprağı yıkanır ve küçük parçalar halinde doğranır. Doğranmış yaprakların üzerine 2 bardak su ilave edilir. Karışım 20 dk. çaydanlıkta kaynatılır. Daha sonra ocaktan alınır. Soğuduktan sonra günde 3 kez yarım çay bardağı kadar içilir.

  • Kudret Narı Macunu ve Hazırlanışı

Kudret narının çekirdekleri çıkarıldıktan sonra 2 adet kudret narı meyvesi ezilir ve yarım kavanoz balın içine konulur. Ballı kudret narı macunu 45 gün boyunca sabah ve akşam aç karnına bir yemek kaşığı tüketilebilir.

Kudret Narı Macunu Zeytinyağı İle Nasıl Hazırlanır?

İki adet alınarak çekirdekleri temizlenir ve küçük küçük doğranır. Büyük bir şişeye 1 kg zeytinyağı konur ve içine doğranan kudret narı ilave edilir. Şişe 10 gün boyunca güneşli bir yerde bekletilir. Bu süre sonunda kudret narı macunu kullanıma hazırdır. Deri hastalıkları veya mide rahatsızlıkları için macunu kullanılabilir.Ülser hastalığına karşı faydalı olan kudret narının zeytinyağı ile karışımı günde 1 çorba kaşığı içilebilir.

Herhangi Bir Hastalığımız Olmadan Kudret Narını Hastalıkları Önlemek İçin Nasıl Kullanabiliriz?

Genel olarak cilt, deri ve mide rahatsızlıklarına faydalı olan kudret narı, etkileri için kolaylıkla hazırlanarak kullanılabilir. Doğal olarak kolay bir şekilde yetiştirilebilen ve günlük hayatta macun şeklinde hazırlanarak tüketilirse mide rahatsızlıklarına ve cilde sürülürse deri hastalıklarına fayda sağlar.

  • Kudret Narının Zararları ve Yan Etkileri

Bilinen herhangi bir yan etkisi olmamasına karşın hamile bayanların kullanması tavsiye edilmez.

Hakkında: Meric Demir

En sevilen editor

Ayrıca Buna Göz Atabilirsiniz.

Disk Fren Nasıl Çalışır

Disk Fren Nasıl Çalışır? Araçların en çok gerekli olan özelliklerinden biri de fren sistemleridir. Bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir