Home / Diğer Konular / Lahana Sarması Tarifi

Lahana Sarması Tarifi

Kış ve yaz mevsimlerinin sebzeleri ve meyveleri oldukça farklılık gösterir. Lahana, pırasa, kereviz, ıspanak gibi  sebzeler kış sebzeleri, mandalina, portakal, elma gibi meyveler ise kış meyveleri arasındadır. Aslında teknolojinin ve yetiştiriciliğin ilerlemesi sebebiyle birçok meyve ve sebze mevsimi dışında da yetiştirilmektedir. Kışın pişirdiğimiz yemekleri yazın da pişirebilmekte, yazın yediğimiz meyveleri ise kışın da tüketmekteyiz. İşte lahana da bu sebzeler arasındadır. Çokça tüketilen ve birçok kişinin sevdiği, severek tükettiği bir sebzedir. Sarması, dolması, yemeği, kapuska, çorbası yapılan yani çok çeşitli şekillerde kullanılabilen bir sebzedir. Tabii tüm bu kullanılma şekilleri dışında oldukça da şifalı bir sebzedir. Yemeklerin, dolmasının, sarmasının ve özellikle çorbasının içine daha birçok sebze ve şifalı bitki eklenmesi sebebiyle de şifası bir kat daha artmaktadır.

Malzemeler:

 • Lahana dolması1 tane sarmalık beyaz lahana
 • 500 gr. orta yağlı kıyma
 • 2 su bardağı pirinç
 • 5 yemek kaşığı zeytinyağı,
 • 3 çay kaşığı tuz
 • 2 adet soğan
 • Yarım demet maydanoz
 • Yarım demet dereotu
 • Yarım demet nane
 • Yarım limon
 • İsteğe göre karabiber, kırmızıbiber, kuru nane, kimyon, kekik

Lahana Sarması Nasıl Yapılır?

 1. Öncelikle lahana yaprakları ayrılarak iyice yıkanır. Orta (koçan) göbek kısmı isteğe göre ayrılır veya kaynar suya atılıp lahana suyu olarak tüketilebilir.
 2. Ayrılan yapraklar daha önceden hazırlanıp kaynatılmış suyun içine atılarak 5 dk. kadar haşlanır.
 3. Bu şifalı bitkinin haşlanan yaprakları sarma yapımı için suyun içinden çıkarılarak soğumaları beklenir.
 4. Lahana SarmasıYaprakların soğumaları beklenirken diğer taraftan da yaprakların içine konulacak harç hazırlanır. Harç için 2 su bardağı pirinç, 5 yemek kaşığı zeytinyağı, 3 çay kaşığı tuz ve isteğe göre çeşitli baharatlar ( karabiber, kırmızıbiber, kuru nane, kimyon, kekik) bir kap içinde karıştırılır. Bence mutlaka nane, kekik, kimyon, kırmızıbiber ve karabiber gibi baharatları sarmanın pirincine eklemelisiniz. Tüm bu şifalı baharatlar sarmaya ayrı bir tat ve lezzet katacaktır. Bu karışıma eklemek üzere iki adet soğan kabukları temizlenerek yıkanır. Soğanlar küp şeklinde doğranır ve üzerine temizlenip yıkanan maydanoz ile dereotu eklenir.
 5. Bırakılan yapraklar yeteri kadar soğuduysa hazırlanan sarma harcı yaprakların içine konularak yaprak sarması şeklinde sarılır.
 6. Sarılıp hazırlanan yapraklar tencereye dizilir ve üzerine halka şeklinde kesilen limonlar konulur. Tarifte yarım limon dedik ama yetmezse 1 limon da kullanabilirsiniz.
 7. Son olarak bir bardak su sarılan yapraklara eklenerek pirinçler yumuşayıncaya kadar bu şifalı yemek pişirilir. Harika sarma servise hazırdır, afiyet olsun.

Bu leziz sarma tarifi oldukça kolaydır. Aslında yaprak sarmasına da benzer bir tariftir. Sadece üzüm yaprağı yerine farklı bir yaprak kullanılmıştır. İç malzemeleri, iç kısmında kullanılan malzemeler aynıdır.

Hakkında: Meric Demir

En sevilen editor

Ayrıca Buna Göz Atabilirsiniz.

Disk Fren Nasıl Çalışır

Disk Fren Nasıl Çalışır? Araçların en çok gerekli olan özelliklerinden biri de fren sistemleridir. Bu …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir