Home / Linux İşletim Sistemi / Linux Hosting Dosya İzinleri Değiştirme RESİMLİ ANLATIM

Linux Hosting Dosya İzinleri Değiştirme RESİMLİ ANLATIM

Linux alt yapısına sahip sunucular rakipleri Windows sunuculara göre daha fazla kullanılmaktadır. Centos, Ubuntu, Debian, Fedora… liste yzayıp gidiyor. Açık kaynak olması ve geliştiriciler tarafından geliştirilebilmesinin yanında oluşan hataları çözmek için pek çok kaynak da mevcut. Aklınıza takılan herhangi bir konuda çok saıda forum, blog yada destek sitelerinden istifade edebilirsiniz.

Dosya İzinleri Nedir ?

Bu yazımızda sizlere linux host sahibi iseniz dosya izinlerini değiştirmekten bahsetmek istiyorum. Öncelikle dosya izinlerinin mantığı üzerinden gitmek istiyorum. Linux yapısı Windows’dan biraz farklıdır. Windows da bir klasör oluşturunca o klasörü istediğiniz gibi kullanabilirsiniz. Kullanmak ile katedilen klasör siler, ismini değiştirir, içine resim, video yüklersiniz. Lakin Linux tarafında işler bu şekilde yürümemektedir. Linux işletim sisteminde bir dosya veya klasörü önce administrator girişi yaparak gerekli izinleri vererek oluşturursunuz. Bitti mi? hayır tabiki. Bu klasörü kullanmak örneğin resim yükleme yapmak için dosya izinlerini 755 yapıp sonra istediğiniz şekilde klasörü kullanırsınız.Wordpress dosya izinlerini degistirme

İlk etapta biraz karışık gelebilir ama endişe etmeyin. İzin numaraları öğrenmek zorunda değilsiniz. Windows bilgisayar kullanıyorsanız FileZilla programı size yardımcı olacaktır. Bir kaç tıklama ile size gerekli olan ayarları rahatlıkla yapabilirsiniz.

Filezilla ile Dosya İzinlerini Değiştirme( CHMOD Ayarları)

Programı yükledikten sonra SunucuKullanıcı AdıŞifre ve Kapı alanlarını host bilgilerinizi yazıp ana dizine bağlanınız. İstediğiniz dosya veya klasöre sağ tıklayın ve en alt kısımda bulunan Dosya İzinleri yazısına tıklayınız. Yukarıdaki resimde görüldüğü gibi açılacak pencerede dosya izinlerini değiştirebilirsiniz.

Eğer resim yükleme veya indirme bağlantısı oluşturmak istiyor iseniz Sayısal Değer kısmında 755 yapınız
Eğer dosya izinleri hakkında hiç bir bilginiz yok ise değiştirmemenizi öneririz.

 

Hakkında: Meric Demir

En sevilen editor

Ayrıca Buna Göz Atabilirsiniz.

Cpanel Relay Kapatma

Cpanel sunucularda spam yapılmasını engellemek için php mail özelliğini kapatmak tam çözüm değildir. Bu işlemin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir