Home / Android / Lollipop Sarj Süresini Gerçekten Uzattımı?

Lollipop Sarj Süresini Gerçekten Uzattımı?

İşletim sistemi olan Android henüz hayatımızda yer almasına rağmen, olmazsa olmaz listemizde yerini alıyor.  Bununla birlikte işletim sisteminin güncellenebiliyor olması bizi, güncellemeleri sürekli kontrol halinde tutmaya yetiyor. Yeni sürüm olan Lollipop duyurulara göre pil ömrünü uzatacaktı. Biz de yeni sürüm olan Android 5.0 Lollipop yüklü olan telefonlardan Samsung Galaxy S5, LG G3, HTC One M8 ve Nexus 5 modelleri arasında karşılaştırmalarla söylenenlerin doğru olup olmadığını inceledik.

Bakalım Lollipop cihazlarımızda ne kadar etkili?

loli

Google’ın Android 5.0 Lollipop’ta şarj iyileştirmelerine verilen isim Project Volta. Projenin ilk bileşeni ise, çoklu uygulamaların arka planda gerçekleştirdiği görevleri düzenleyen ve tek seferde çalışmasını sağlayan JobScheduler birimi. Yani, İnternet bağlantısıkullanarak çalışan tüm görevler, birçok defa data modemini kullanmak yerine aynı anda tek sefer çalışacak. Uygulamalar, çalışmak için ihtiyaç duyduğu birimleri (Wi-Fi veya şarj aletinin takılı olması gibi) belirtebilecek ve JobScheduler da yalnızca mümkün olduğu zaman bunları çalıştıracak. Geliştiriciler ek olarak Lollipop ile birlikte tam zaman vermek yerine zaman dilimleri seçebilecek, böylece daha çok uygulama tek bir aktivasyon ile çalışabilecek.

Bu sürümde bir de Şarj Tasarruf modu, yani dahili Battery Saver mevcut. Önceden bu moddan her şirketin kendi yazılımlarıyla faydalanılıyordu. Artık bunu tekel olarak Google Lollipop ile gerçekleştiriyor diyebiliriz.

Bahsettiğimiz modeller bu sistemle acaba ne kadar verimli çalışıyor? Bazıları önemli ölçüde performans yükseltirken, bir kısmı da hala zayıf. Etik olması açısından cihazları birbirleriyle değil eski sürümleriyle karşılaştırdık. Gelin bunları beraber inceleyelim.

Bu sürümle birlikte Galaxy S5 bekleme modunda 11 saatlik muthis bir artış gösterdi. Bu gerçekten cezbedici bir gelişme. HTC One M8 ise 6 saatlik yine azımsanamayacak bir gelişme göstermiş durumda. Bu gelişmelerin yanında diğer modellere bakarsak; LG G3 ve Nexus 5’de bir kaç saatlik azalma kaydediliyor.

Konuşma süresine gelirsek;  telefonlar ekran kapalıyken konuşurken pek pil harcamıyor. Buna rağmen Galaxy S5 önceden 21 saat olan konuşma süresini, Lollipop’la 6 saat artırarak 27’ye çıkardı. LG G3’te pek bir fark görülmedi. Fakat HTC One M8 ve Nexus 5’te ise 6 saatlik düşme gözlemlendi.

Telefonlar için çok fazla pil harcayan özellikler olan Web’de gezinme, ekranın sürekli açık olması gibi etkinliklerde HTC One M8 bu sürümle 3 saatlik bir artış kaydederken, diğer modellerde gelişme yok diyebiliriz. Kaldı ki bu etkinliklerde yapılabilecek çok fazla iyileştirme yapılamıyor.

Video oynatma için de asıl işi yapan çözücü olduğundan, oynatıcı programın pek bir etkisi yok. Bu sürümle birlikte Galaxy S5 performansını korurken, bahsettiğimiz diğer modeller bir saatlik düşüş gösteriyor. Lollipop’un burada da pek bir etkisi gözükmüyor, hatta daha düşük bir performansa sebep oluyor.

Farklı Marka Cihazlarda Farklı Sonuçlar Alınabiliyor

androidlolipop

Buradan çıkan sonuçlarla diyebiliriz ki; Android 4.4 KitKat’tan Android 5.0 Lollipop’a geçişte tek açıdan bakarak çok net ifadeler kullanamıyoruz. Fakat şu bir gerçek, Galaxy S5 bu neslin lideri, HTC One M8’e gelirsek sadece Web etkinliğinde  liderliğini korusa da, diğer performans düşüklükleriyle son sırada. LG G3 ise, zaten pil ömrü iyi olan bu telefon, az bir düşüşle çok şey kaybetmediğini gösteriyor. Nexus 5’in düşük pil performansı Android 5.0 Lollipop’la ne yazık ki iyice düşmüş durumda diyebiliriz.

Ama her firmanın kendi Lollipop güncellemesini gelşitirmesiyle bu tabloyu değiştirebilecekleri bir gerçek. Zaten bu kadar farkın oluşması da firmaların kendi yazılımlarına göre Lollipop sürümleri çıkarmasıdır. Burada iş yine firmaların çabasına düşüyor.

Lollipop güncellemesiyle yaşadığınız tecrübeleri yapacağınız yorumlarla bizimle paylaşabilirsiniz.

Hakkında: Meric Demir

En sevilen editor

Ayrıca Buna Göz Atabilirsiniz.

Krank Mili Nasıl Çalışır

Krank Mili Nasıl Çalışır? Bir arabanın yakıtın girişinden pistonlarına motoruna hatta dönme hareketi sağlayarak tekerleklere …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir