Home / Windows İşletim Sitemi / Windows Mobile / Lumia Kamera 5: Düşük Işık Koşullarında Gelen Başarı

Lumia Kamera 5: Düşük Işık Koşullarında Gelen Başarı

Lumia_Camera-ft

Denim güncellemesi ile Lumia Kamera yazılım 5.0 sürümüne yükselmiş ve bu sürümün düşük ışık şartlarında başarılı sonuçlara imza attığı söylenmişti. Bu söylen MsPlace internet sitesinin testlerinde ortaya çıktı.

İspanya’da yayın yapan site Lumia 1520 kullanarak bir test yaptı. Lumia Cyan sürümünde en düşük ISO değeri 100 olarak seçilebiliyordu. Denim ile yapılan testlerde bu değer ISO64 değerine kadar indirilebilmiş.

LC-ISO-68-MA_thumb

Normalde düşük ışık koşullarında fotoğraf çekerken iki seçeneğiniz var. Bunlarda biri uzun pozlama süresi (Long Exposure ) kullanmak yada ISO değerini artırmak. Tabi ki bunların kendilerine göre artıları olduğu gibi eksi yönleri de vardır.

ISO değerini artırmak fotoğrafın kalitesinde bozulma yani gürültü (noise) dediğimiz etkiye neden olabilir.Buna bir örnek verelim (resimler wikipediadan alınmıştır)

Noise_Comparison

Görüldüğü üzere soldaki resimde karıncalanmalar oluşmuştur. Buda iso değerini artırmanın her zaman işe yaramadığını gösterir her cihazın verimli olarak kullanabileceği bir ISO değeri vardı ve bu değerin üzerine çıktığınızda fotoğraf kalitesinden ödün vermiş olursunuz.

Şimdi düşük ve yüksek iso kullanımında fotoğrafta neler oluyor ona bir göz atalım. Aşığda ISO 100 ve ISo1600 de çekilmiş iki fotoğraf göstereceğim ilk başta baktığınızda bu fotoğraflarda parlalık dışında çok fark göremiyorum diyeceğinizi duyar gibiyim. İsterseniz fotoğraflara bir bakalım .

İlk fotoğraf ISO100 kullanılarak 1/350 s perde hızı ile çekilmiş.

Flower_at_100_ISO_for_comparison

İkinci fotoğrafımız ise ISO 1600 kullanılarak 1/4000 s perde hızında çekilmiş.

Flower_at_1600_ISO_for_comparison

Peki iso yükseldiğinde hiç kayıp yok mu olmaz mı kesinlikle var ama bunu detaylarda görebiliriz ancak.

ISO_comparison_150px

Bu resimde yüksek iso değerlerinde fotoğraftaki kalite kaybını açıkça gördüğünüzü düşünüyorum. Bunlar iso ve fotoğraf hakkında temel bilgi vermek içindi şimdi gelelim MsPlace’in elde ettiği sonuçlara.

ISO-64-Low-Res-MA

Burada ilk fotoğraf cihazın standart ayarlarında çekilmiş. İkinci fotoğraf ise Otomatik ayarlarda çekilmiş. En son resim ise ISO64 ve 4sn uzun pozlama kullanılarak çekilmiş bir fotoğrafı gösteriyor ki,bu fotoğraf bir cep telefonu ile çekilebilcek kalitenin üst noktalarında geziyor.

Hakkında: Meric Demir

En sevilen editor

Ayrıca Buna Göz Atabilirsiniz.

Tapatalk Nedir? Nasıl Kullanılır?

 Bu uygulamayı yüklediğiniz zaman forum sitelerini hızlı bir şekilde dolaşabilir ve en az kotada düzeyine …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir