Home / Android / Manual Camera, Camera2 API’ın tüm nimetlerinden yararlanıyor

Manual Camera, Camera2 API’ın tüm nimetlerinden yararlanıyor

Camera2 API, Android 5.0 Lollipop‘un sunduğu önemli kaput altı yeniliklerden biriydi. Bu yeni API ile uygulamalar kamera donanımının avantajlarından yararlanarak verimli, hızlı ve çok daha fazla kontrol seçeneği ile fotoğraflar çekebiliyor. Manual Camera uygulaması da Camera2 API’ın avantajlarından yararlanan bir uygulama. Uygulama birkaç aydır piyasada ancak yayınlanan son güncellemelerine kadar önerilebilecek kararlıkta değildi.

Manual CameraManual Camera arayüzü

Manual Camera, adından da belli olabileceği üzere Camera2 API’ın özelliklerinden faydalanarak kullanıcılara daha fazla kontrol sunmayı amaçlıyor ve kamera arayüzünün sol tarafını bu kontrollere ayırıyor. Varsayılan olarak tümü otomatik olmak üzere fotoğraf çekiminden önce fotoğrafın beyaz dengesi, odaklanma uzaklığı, ISO değeri, deklanşör hızı ve pozlama değeri elle ayarlanabiliyor.

Manual Camera - Elle ISO ayarıManual Camera’nın elle ayar yapımında değişen arayüzü

Kullanıcı bu seçenekleri elle düzenlemek istediğinde uygulamanın arayüzü değiştirmek istenen değeri ayarlamak için kaydırılabilir tekerleği deklanşörün altına yerleştiriyor ve uygun ayar yapıldığı anda kolaylıkla ayar yapılan parmakla deklanşöre dokunulabiliyor(çekim için ses tuşları da kullanılabiliyor). Tekrar otomatik seçeneği kullanılmak istenildiğinde ise ekranın sol tarafındaki ayar seçeneğinin üzerine basılı kalmak yeterli oluyor.

Manual Camera AyarManual Camera hızlı ayarlar

Manual Camera’nın ayar ikonunu dokunulduğunda ön-arka kamera dönüşümü için kısayol, kamera açıkken ekran parlaklığını maksimum olarak belirleme seçeneği, görüntüyü hizalamaya yardımcı olması için farklı boyutlarda ızgaralar için seçenek, 2 ve 10 saniyelik gecikmeli çekim ayarı, JPEG veya JPEG ile birlikte çekimleri RAW formatında kaydetme ayarı ve fotoğraflara konum ekleme, çekim sesi, beyaz dengesi türünün ayarlanabildiği gelişmiş ayarlar için kısayollar bulunuyor. Ayrıca tam ekrana girildiğinde gizlenen sanal tuşları bulunan cihazlarda, uygulamanın ayar ikonuna basılı kalarak uygulamanın kapatılabiliyor oluşu kullanılabilirliği arttırıyor.

Hakkında: Meric Demir

En sevilen editor

Ayrıca Buna Göz Atabilirsiniz.

Galaxy J7 Core Format Atmak – J7 Core Sıfırlama Hard Reset

Samsung Galaxy J7 Core Format Atmak Android işletim sistemine sahip akıllı telefonlarda yada tabletlerde bilgisayarlarda …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir