Home / Diğer Konular / Maydanozun Faydaları Herkesi Şaşırtıyor

Maydanozun Faydaları Herkesi Şaşırtıyor

Maydanoz, 50cm boyunda, ağustos- eylül aylarında beyaz renkli çiçekler açan, yeşil yapraklara ve sapa sahip bir bitkidir. İki yıllık veya çok yıllık bir bitki olarak kabul edilir. İlk yıl bir yaprak rozeti, ikinci yıl ise bir gövde meydana getirir. Gövdeleri dik, tüysüz, köşeli, içi boş ve çok dallı, yaprakları saplı, parçalı, içe doğru girintili ve koyu yeşildir. Hemen hemen her bölgede yetiştirilebilen bu bitki, sulak alanları sever. Bitkinin yaprakları ve sapları tüketilebilir. Birçok türü vardır, yetiştirmek için seçilen tür genellikle ülkeden ülkeye, yemek zevklerine göre değişiklik gösterir. Kimi ülkelerde büyük yapraklı maydanoz türleri tercih edilirken kimi ülkelerde ise küçük saplı ve yapraklı maydanozlar tercih edilir. Bu bitkinin faydaları ile şifa bulabilirsiniz.

Maydanozun FaydalarıMaydanozun Faydaları Nelerdir?

Kokusu ve lezzeti ile iştah açıcı ve hazmı kolaylaştırıcı ayrıca ağız kokularını giderici etkisi vardır. Sindirim sistemine de etki eder, kabızlığı önler. İdrarı arttırır, vücudu terletir, bağırsak gazlarını azaltır. Yüksek tansiyon rahatsızlığı olan kişilerin tüketmesi tavsiye edilir. Kanı da temizleyici özelliği vardır. Karaciğer hastalıklarını önlemesi, kalbe etki etmesi, kanser hastalığına karşı olan koruyucu yönüdür.Bitkinin faydaları arasında, romatizma gibi kemik rahatsızlıkları, diş eti hastalıklarına karşı kullanımı da vardır. Özellikle maydanoz suyu, ciltteki lekelere, sivilcelere, egzamaya karşı kullanılabilir, saçlara parlaklık verir ve cilde ferahlık kazandırır. Kan şekerini düzenler. Şeker hastaları tarafından tüketilmesi tavsiye edilir. Maydanozun faydaları arasında kadınların ağrılı regl (adet) dönemlerinde ağrıyı, sancıyı azaltıcı bir bitki olarak kullanılabilir.Ezik tedavisi için lapa haline getirilir, biraz zeytinyağı ve az tuz ilave edilerek karıştırılır, ezilen kısma sarılır, günde 4-5 defa tekrarlanır. Ezikler için diğer bir tedavi yönteminde ise, 1 bar­dak suya, 50 gr maydanoz tohu­mu konur, 3 dk kaynatılır, suyuna bez batırılır, ezilen kısma konur, günde 4-5 defa tekrarlanır. Maydanoz 40 derecelik alkolde ezilir, ezilen kısmın üzerine ko­yur.İdrar söktürücü olarak bir bardak ılık suya 1 çay kaşığı tohumu atılarak içilir.Safra kesesi iltihabı tedavisi için 4 bardak suya iki tutam maydanoz konur. 5 dakika kaynatıldıktan sonra süzülür. Günde 2 kere birer çay bardağı içilir.Tırnak iltihabı tedavisi için dört bardak suya 2 tutam maydanoz konur. 10 dakika kaynatıldıktan sonra süzülür. Maydanozlar tırnağın üzerine konup temiz bir bezle sarılır. Aynı işleme iltihap boşalıncaya kadar devam edilir.

Maydanozun Zararları veya Yan Etkileri

Aşırı miktarda tüketilirse özellikle suyu böbreklere zarar verebilir. Ayrıca hamile bayanların bitkinin suyunu tüketmesi tavsiye edilmez.

İçindeki Maddeler (Etken Maddeler) ve İçeriği

Yaprakları A, C, E ve K vitaminleri bakımından zengindir. Kalsiyum, kükürt, magnezyum, potasyum ve demir de içerir. Bitkinin tohumlarında apiin glikozidi, apiol, terpenlerpinenler içeren bir uçucu yağ, sabit yağ ve flavon türevleri vardır.

Halk Arasındaki Adı  (Diğer İsimleri)

Bu şifalı bitki halk arasında garamsa, keros, kişniş adlarıyla da anılır. Bazı yörelerde ise acımuk, gin isimleriyle adlandırılır.

 MaydanozlarHerhangi Bir Hastalığımız Olmadan Maydanozu Hastalıkları Önlemek İçin Nasıl Kullanabiliriz?

Maydanoz faydaları düşünüldüğünde günlük hayatta kullanılması gereken bir bitkidir. Ayrıca yemeklere tat, koku vermesi sebebiyle çorbalara, böreklere, köfte gibi yemeklere maydanoz ilave edilir. Gerek sağlığa olan faydaları gerekse yemeklere tat katması düşünüldüğünde maydanoz günlük hayatta sıkça kullanılmalıdır.Ayrıca maydanozu zayıflamak için maydanoz suyu ve maydanoz kürü şeklinde de kullanabilirsiniz. 

Hakkında: Meric Demir

En sevilen editor

Ayrıca Buna Göz Atabilirsiniz.

Disk Fren Nasıl Çalışır

Disk Fren Nasıl Çalışır? Araçların en çok gerekli olan özelliklerinden biri de fren sistemleridir. Bu …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir