Home / Windows İşletim Sitemi / Windows 10 / Microsoft, Windows 10’da Yüz, Göz ve Parmak İzinden Oluşan Üst Düzey Güvenlik Sistemi Özelliğini Getiriyor!

Microsoft, Windows 10’da Yüz, Göz ve Parmak İzinden Oluşan Üst Düzey Güvenlik Sistemi Özelliğini Getiriyor!


Windows 10 Üst Düzey Güvenlik Sistemi

Her geçen gün yeni bir özelliği açıklanan Microsoft’un son işletim sistemi Windows 10, açıklanan özellikleri ile merakla beklenmekte. Şirket yetkilileri bu sürümün normal Windows’lardan daha kapsamlı ve güvenli olması için baya bir çaba göstermekte ki sürekli güvenlik konusunda çalışmalar yürütüyor. Son açıklanan özelliklere göreWindows 10, ”10 parmak okuma”, ”yüz tanıma” ve ”göz tarama” özelliği ile kullanıcılar ile buluşacak. Standart şifreleme sistemine güveni kalmayan şirket tarafından yapılan açıklamada Windows Hello sistemi duyuruldu. Peki Windows Hello nedir?Şirket yetkililerinin yaptığı resmi açıklamaya göre Windows Hello, kişisel bilgisayarları tam anlamıyla kişiselleştirecek. Yani siz istemediğiniz sürece alacağınız güvenlik önlemleri ile bilgisayarınıza sizden başka kimse ulaşamayabilir. Güven duygusunu en üst düzeyde tutmak için uğraşan çalışanlar yüz tanıma, göz tarama ve parmak okuma sistemi ile kullanıcılara bu duyguyu verebileceğine inanıyor.

Windows Hello Nedir ?

Bilgisayara erişmek için yüz, göz ve parmak izinden oluşan tarama sistemleri ile kişisel bilgisayarınızda bulunan bilgileri korumanız için geliştirilmiş güvenlik önlemi diyebiliriz. Normal kullanıcılar için bu durum pek bir önem ifade etmese de şirket bilgisayarı taşıyanlar veya şirketler için hayati bir öneme sahip. Şifre koyma ve sistemin oluşturduğu şifrelemenin unutulma ve hacklenebilme riskinden dolayı böyle bir yola başvuran çalışanlar bu sistem ile bilgisayarı tamamen size ait hale getirecek.Kısaca bu yöntem ile bilgisayarınıza sadece sizin erişebilmeniz için yüz tanıma, göz tarama veya parmak izi okuma gibi güvenlik sistemlerinden birini veya bir kaçını seçerek üst düzey güvenlik önlemi alabilirsiniz. Bilgisayarınızı siz olmadan bir başkası asla ve asla açamayacaktır. Yüz ve göz tarama konusunda kafalara takılan soru ise fotoğraf ile bu aşama geçilebilir mi ? Bu soruya da kızılötesi tarama sistemi ile donatılan kameralar ile çözüm bulan Windows açık kapı bırakmayı düşünmüyor anlaşılan.Bu işlemler ne yazık ki işletim sistemi satın alma ile gerçekleşecek kadar basit değil. Yüz ve göz tarama için ekstradan bir kamera sahibi olmanız gerekmekte. Intel ve Windows iş birliği ile üretilen Intel RealSense 3D Kamera‘lar size bu konuda yardımcı olacaktır. Normal kullanıcılar için harici bir masraf olsa da önemli bilgiler içeren şirketler için Windows Hello, kullanılması gerekli bir sistem olarak görünmekte.

  • Intel RealSense 3D Kamera Driver’ı indirme işlemini buradan

Intel Intel Real Sense 3D Kamera Windows 10 Göz Tarama Windows 10 Intel Real Sense 3D Kamera Windows 10 Parmak İzi Okuma Windows 10 Yüz Tanıma Windows Hello

Hakkında: Meric Demir

En sevilen editor

Ayrıca Buna Göz Atabilirsiniz.

Windows 10 Şifre Değiştirme

Windows 10 günümüzün en çok kullanılan işletim sistemi durumunda. Bunun sebeplerinden biriside Microsoft firmasının Windows …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir