Home / Windows İşletim Sitemi / Windows Mobile / Microsoft’un akıllı telefon stratejisi yeniden yapılanıyor

Microsoft’un akıllı telefon stratejisi yeniden yapılanıyor

satya-nadella

Microsoft, PC ekosisteminde de olduğu gibi Satya Nadella döneminde mobil ekosistemde de stratejisini yenilemeye devam ediyor. Diğer platformlardan uygulama aktarmayı kolaylaştıran projelerin; servis haline gelen Windows’un ardından Microsoft, donanım üretme konusunda da bazı değişiklikleri bugün duyurdu.

Stephen Elop, Mark Penn, Jo Harlow ve bir kaç önemli ismin şirketten ayrılması ile başlayan bu ay içerisinde; Windows ve cihazlar bölümünün liderliğine Windows 10 ile birlikte ismini çok sık duyduğumuz, konferansların ve tanıtımların vazgeçilmezi Terry Myerson geldi.

7800 çalışanın işten çıkarılması ile başlayan süreç ile ilgili olarak Satya Nadella, cihaz üretim stratejisinin değiştiğini; Windows ekosisteminde kısa vadede canlı ve daha verimli bir şekilde ilerlemesi, uzun vadede bu verimin ve canlılığın sürdürülebilir olması için için cihaz bölümünün bağımsız şekilde ilerleyeceğini paylaştı.

Daha az Lumia cihaz tanıtılacak

Her ne kadar başlık itibariyle ilk görünüşte olumsuz bir görünüm bıraksa da aslında tam tersi olumlu bir hedef görünüyor. Öncelikle belirtelim ki; yaygın şekilde dolaşan dedikoduların aksine Microsoft kesinlikle Windows Phone’u bırakmayacak.

Satya Nadella’nın açıklamalarına geri dönecek olursak; Microsoft’un cihaz bölümü yıl içerisinde daha az cihaz tanıtacak. Temel olarak üç kategoride cihaz satışa sunulacak; Bütçe dostu, iş telefonu ve amiral gemi. Bloomberg’in paylaştığı bilgilere göre her kategoride her yıl 1-2 cihaz tanıtımı yapılması bekleniyor ki yıllık 6 cihaz demek oluyor.

Microsoft’un yeni stratejisine bakılacak olursa; Microsoft pazarın tek sahibi olmak istemiyor. Sıklıkla yayınlanan ve uygulamalardan edinildiği için en tutarlı istatistiklere bakılacak olursa pazarın %97’den fazlasını Lumia’lar oluşturuyor. Ancak bu durum diğer üreticileri zora sokuyor ve dolayısıyla Windows ekosisteminden uzaklaşmasına neden oluyor. Yani her kategoride ihtiyaçların tamamını karşılayan Lumia cihazların bulunması LG, Samsung, HTC gibi Windows Phone üreticilerinin cihazlarının tercih edilmemesine neden oluyor.

Bu durumda tıpkı Google elinden çıkan Nexus cihazlar gibi, Microsoft’un da sistemi en iyi şekilde temsil eden ancak daha az çeşitte cihaz üreteceği edinilen bilgiler arasında. Yine Bloomberg’den gelen bilgilere göre üst seviye ‘Surface’ markası altında Windows 10 Mobile cihazın üretilmesi de muhtemel görünüyor.

Microsoft’un ilerleyen dönemde Windows Phone konusunda, daha doğrusu mobil alanda bir çok iyileştirme yapacağı; son kullanıcı ve üretici açısından olumlu sonuçlar alınabilecek strateji izleyeceği düşünülüyor. Gelişmeleri hep birlikte göreceğiz.

Hakkında: Meric Demir

En sevilen editor

Ayrıca Buna Göz Atabilirsiniz.

Tapatalk Nedir? Nasıl Kullanılır?

 Bu uygulamayı yüklediğiniz zaman forum sitelerini hızlı bir şekilde dolaşabilir ve en az kotada düzeyine …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir