Home / Android / Microsoft’un Nokia hamlesinin akıllı telefon pazarına olası etkileri

Microsoft’un Nokia hamlesinin akıllı telefon pazarına olası etkileri

Microsoft geçtiğimiz günlerde Cep telefonu pazarının efsane markası ama son dönemlerde dibe batmış olan Nokia’yı satın aldı.

Software devi Microsoft 7.2 milyar dolara Nokia’nın mobil patentlerini ve mobil kısmını tamamen satın aldı. Bu satınalmanın akıllı telefon piyasasında büyük etkileri olacağını varsaymak için alim olmaya gerek yok.

microsoft-nokia-neden-ne-olacak-niçin

 

Microsoft’un bugüne kadarki mobil macerası için hüsran demek pek de yanlış olmaz sanırım. Hiç bir zaman Microsoft ismine yarışır pazar paylarına ulaşmayı başaramadılar. Yanlış veya yetersiz ortaklıklar yeterli ilgiyi çekememe ve rakiplerinin sürekli arkaplanında kalması mobil pazarında Microsoft’un gelişmesini engelleyen etmenlerdendi.

Nokia hamlesinin Microsoft ve pazar açısından önemini şöyle açıklayabiliriz. Pazar devi android  kullanan cihazlar hemen ardında iOS’lu Apple cihazları geliyor. Android cihazların pazar devi olma sebebi de her kesime hitap eden farklı bütçelere uygun modelleri olması olarak açıklayabiliriz. Apple daha tek tip bir üretim stratejisi izliyor. Kullanım ve Software & Hardware uyumu bazında olaya yaklaştığımızda ise Apple’ın Android cihazlardan çok daha üstün ve stabil olduğunu söyleyebiliriz. İşte burada hem cihazı hem de yazılımını aynı şirketin yapmasından dolayı ortaya çıkan uyumlu sistem karşımıza çıkıyor.

Bu satın alma ile Microsoft kendi ürettiği cihazlara kendi yazılımını yapacak ve çok daha stabil çalışan cihazlar piyasaya sunacak. Bu da bu hamlenin rekabeti artıracak en önemli artılarından bir tanesi olarak karşımıza çıkıyor.

Bakalım gelecek dönemler piyasada neler değişecek. Zaman bu hamlenin doğruluğunu veya yanlışlığını ortaya çıkartacaktır.

Hakkında: Meric Demir

En sevilen editor

Ayrıca Buna Göz Atabilirsiniz.

Galaxy J7 Core Format Atmak – J7 Core Sıfırlama Hard Reset

Samsung Galaxy J7 Core Format Atmak Android işletim sistemine sahip akıllı telefonlarda yada tabletlerde bilgisayarlarda …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir