Home / Yazılım / MySQL ile SQL Replace Kullanımı, Kodu, İşlemleri ve Örneği

MySQL ile SQL Replace Kullanımı, Kodu, İşlemleri ve Örneği

Düşününki 6000 satırdan oluşan bir veri tablonuz var, ve siz bu tablo içerisinde yer alan bir hücre içerisindeki metin üzerinde değiştirme işlemi uygulatmak istiyorsunuz. Bunu PHP ile yazacağınız basit bir kod ile gerçekleştirebilirsiniz. Fakat bunun için her bir satırdaki değeri alıp, PHP ile değiştirip ve sonra o hücreyi tekrar güncellemeniz gerekir. Bu da vakit alır tabi :) Fakat SQL REPLACE ile çok kısa sürede aynı işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

MySQL ile SQL Replace Kullanımı, Kodu, İşlemleri

SQL replace sorgumuz aşağıdaki gösterdiğim kadar basit :)UPDATE n_ruyalar SET tabir = replace(tabir, '<br>', 'n');Sorgumuzu şöyle bir inceleyelim.

  1. UPDATE n_ruyalar ile n_ruyalar adındaki MySQL tablomu güncelleştirmek istediğimi bildirdim.
  2. SET tabir ile n_ruyalar tablosundaki tabir kolonumu güncellemek istediğimi belirttim.
  3. Ve asıl fonksiyonumuz replace(tabir, ‘<br>’, ‘\n’). Burada tabir kolonu içerisindeki <br> karakterlerini \n ile değiştirmiş oluyoruz.

İşte bu kadar :). Artık arkanıza yaslanabilir ve Mysql veritabanı içerisinde kelimeleri cümleleri veya karakterleri değiştirebilirsiniz. Yaptığım testlerde php üzerinde 5000 satılık testler bunlar sistemime yük bindirmeden 1 saniye gibi bir rakamda replace işlemini gerçekleştirdi. Sizlerde isteğe bağlı olarak php ajax işlemleri ile hosting yük bindirmeden mysql de kelime değiştieme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Hakkında: GF

TeknoCozumler.com editörü

Ayrıca Buna Göz Atabilirsiniz.

Linux Bilgisayardan Modem IP Öğrenme

Linux işletim sistemi kurulu bilgisayarımızdan modemimizin ip adresini öğrenmemiz mümkündür. Bu işlem için Linux komut …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir