Home / Windows İşletim Sitemi / Windows Mobile / Neden Nokia Here Maps ?

Neden Nokia Here Maps ?

Sevgili, WindowsPhoneMiz okurları neden here maps ? size kısaca anlatmaya çalışalım.

150. yaşını kutlayan Nokia’nın akıllı telefon pazarındaki düşüşünün ardından Lumia serisini Microsoft’a satması önemli bir gelişmeydi. Bu olayın ardından Nokia’nın kurumsal pazara yönelmesi en mantıklı seçim gibi duruyordu ve nitekim 15.6 milyar dolara Alcatel Lucent’i alarak bu alanda iddialı olacaklarını gösterdiler. Ancak Nokia’nın elinde pek fazla dikkat çekmeyen bir ürün daha var ve şimdi herkes onun peşinde.

Nokia’nın Here Maps ürünü akıllı telefonlarda pek fazla başarılı olamadı. iOS sürümündeki problemlerin yanında pazarlama anlamında da pek fazla şey yapılmaması ilginin çabuk kaybolmasına neden oldu. Belki de Microsoft bu sebeple Here Maps’i Nokia ile yaptığı anlaşmanın dışında bıraktı. Ancak Here Maps’in çok başarılı olduğu bir alan var: navigasyon. Rakamlara göre tüm dünyada navigasyon cihazlarının %80’i Here Maps altyapısını kullanıyor. Here Maps’in 2014 geliri ise 1.1 milyar dolar.

İyi bir harita uygulaması geliştirmenin ne kadar zor ve maliyetli olduğunu Apple’ın hamlesinden görmüştük. Google Maps altyapısını bırakan Apple, bir dönem kendi haritasında ciddi sorunlar yaşamıştı. Şimdi bile Apple’ın haritaları lokalizasyon anlamında pek de iyi noktada değil. Veri anlamında böylesi büyük bir iş yükü ve maliyetin altına girmek istemeyen şirketler için piyasada global anlamda iyi bir harita altyapı sunan Google Maps’in yanında TomTom ve Here Maps kalıyor. Başta da belirttiğimiz üzere Here Maps’in pazar payı da navigasyon pazarında oldukça iyi.

İşte bugünlerde Here Maps’in bu denli popüler olmasının sebebi de bu. Global bir haritaya ihtiyaç duyan Uber, Facebook, Amazon ve BMW gibi şirketlerin hem güçlü bir altyapıya sahip olmak hem de pazar payını ele geçirmek istedikleri için Here Maps ile yakından ilgilendiği söyleniyor.

Hakkında: Meric Demir

En sevilen editor

Ayrıca Buna Göz Atabilirsiniz.

Tapatalk Nedir? Nasıl Kullanılır?

 Bu uygulamayı yüklediğiniz zaman forum sitelerini hızlı bir şekilde dolaşabilir ve en az kotada düzeyine …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir