Home / Android / Nexus 5X vs. Nexus 5 Karşılaştırması

Nexus 5X vs. Nexus 5 Karşılaştırması

Çok uzun süredir bir çok söylenti ve sızıntı bilgiler ile Nexus 5X hakkında bilgiler sunduk ve şimdi her şey ortaya çıktı ve akıllı telefon tanıtıldı. Telefon hakkında çıkan bilgiler bizim beklentimizden çok daha iyi seviye de çıktı diyebiliriz. Şimdi bir çok telefonun karşılaştırması yapılır ancak bu seferki karşılaştırma eski versiyonu ile yeni 5X ‘in karşılaştırması olacak.  Bakalım yeni cihazda ne gibi yenilikler ve ne gibi özellik gelişmeleri var şimdi biraz detaylara geçelim. 

Tasarım ve Sağlamlık

Telefonları karşılıklı aldığımızda tasarım ve görünüş açısından önceki LG Nexus 5 ile benzerlikle olduğunu görüyoruz. Ancak telefonlar tabi ki de birbirleri ile karıştırılamaz çünkü hem Google hemde LG kendisini geliştirdi ve farklı boyutlara ulaştılar. Bu şirket gelişmelerinin de telefonları nasıl etki ettiğini bu iki akıllı telefonda görebilirsiniz.İki cihazda fiyat açısından çok yüksek değil ve ikisi de alınabilir bir fiyata sahip. Telefonun kabına baktığımızda plastik kullanıldığını görüyoruz ancak bu kesinlikle ucuz bir telefonmuş gibi hissettirmiyor. Ağırlıklarına baktığımızda ise ikiside neredeyse aynı ağırlığa sahip. Nexus 5X 136 gram ağırlığa sahip , Nexus 5 ise 130 gram ağırlığa sahip. İnceliğine bakacak olursak ise yeni Nexus 7.9 mm inceliğinde ve biraz daha ince.Biraz da farklılıklarına bakacak olursak tabi ki de en büyük farklılıkların kamera ve parmak izi okuyucusu olduğunu söyleyebiliriz. Bir diğer değişiklik ise Nexus 5X’in altındaki USB C tipi giriş kullanılmış olması. Ön taraftaki konuşma kısmında da değişiklikler var ancak yine de iki telefon en temel özellik olarak aynı kullanıcıya hitap ediyor.

Ekran

İki akıllı telefonun ekranına baktığımızda ikisi de gayet büyük bir ekrana sahip ancak büyüklüklerinin aynı olmadığını söyleyebiliriz. Yeni nexus’da 5.2 inç 1080 LCD ekran bulunurken eski Nexus’ta 4.94 inç 1080p ekran bulunuyor. İkiside Gorilla Glass 3 ile korumaya sahip. İki telefonun ekranlarını karşılaştırdığımızda yalnızca çok ufak değişiklikler olduğunu söyleyebiliriz.

Donanım Özellikleri

Bu karşılaştırmaya kadar çok büyük farklılıklar görememiştik ancak şimdi asıl farklılıklara bu başlık altında göz atabiliriz. Zaten aslına bakarsanız bir telefon için en önemli değişim kısmı da burası diyebiliriz. Nexus 5X Snapdragon 808 6 çekirdekli işlemci 2.0 GHz , 2GB RAM , 16-32 GB hafıza ve 2700 mAh batarya özelliklerine sahip.Buna karşın Nexus 5 haliyle biraz geri kalmış özellikleri barındırıyor. Snapdragon 800 4 çekirdekli 2.3 GHz işlemci , 2 GB RAM 16-32 GB hafıza ve 2300 mAh wireless bataryaya sahip. Yeni Nexus’un tek eksik özelliğinin de wireless şarj özelliğinin bulunmaması diyebiliriz.Yeni eklenen özelliklerden bir tanesi de yeni Nexus 5X’e C tipi USB giriş eklenmiş olması.

Kamera

Google’ın yaptığı açıklama göre Nexus 5 ‘in kamerası çok iyi olacağı yönündeydi ve muhtemelen 8 MP arka kamera 1.3 MP ön kamera ile bu çok da başarılı olmuş gibi görünmüyor. Kamera özelliği konusunda eski Nexus bir hayli geri de kalmış gibi görünüyor.Bu durumu düzeltmek isteyen Google, Nexus 5X için geliştirmeler de bulunmuş ve yeni Nexus 5X 12.3 MP kameraya sahip ve yeni 1.55 micron piksel teknolojisini kullanıyor ve buda çok daha iyi fotoğraflar, videolar elde etmenizi sağlıyor diyebiliriz.Yeni Nexus’un OIS teknolojisini kullanmıyor olması bir eksik olarak görünmemeli çünkü bunun yerine farklı bir teknolojiyi kullanarak telafi ediyor.  Bu nedenle yeni olan Nexus eskisine göre çok daha iyi diyebiliriz.

Hakkında: Meric Demir

En sevilen editor

Ayrıca Buna Göz Atabilirsiniz.

Galaxy J7 Core Format Atmak – J7 Core Sıfırlama Hard Reset

Samsung Galaxy J7 Core Format Atmak Android işletim sistemine sahip akıllı telefonlarda yada tabletlerde bilgisayarlarda …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir