Home / Tag Archives: Komutu

Tag Archives: Komutu

Linux Dig komutu

Linux işletim sisteminde alan adı sorgulamaları için dig komutu kullanılmaktadır. Bu komut Windows işletim sistemlerinde kullanılan nslookup komutu ile aynı işlevi görmektedir. Komutun kullanımı şu şekildedir; dig alanadı.com Örnek; dig www.teknocozumler.com Tekrar görüşmek üzere. Şimdilik hoşçakalın.

Read More »

Linux Dosya Yazdırma Komutu

Linux işletim sistemlerinde dosya yazdırmak lpr komutu kullanılmaktadır. Bu komutun kullanımı şu şekildedir; lpr dosya_ismi Bu şekilde komutu çalıştırdığımızda sistemimizde tanımlı olan yazıcıdan dosya yazdırılmış olacaktır. Tekrar görüşmek üzere. Şimdilik hoşçakalın.

Read More »

Linux Grep Komutu

Linux işletim sistemlerinde bir dosya içinde bir kelime veya kelime grubunu aratmak için grep komutu kullanılmaktadır. Bu komutun kullanım şekli şu şekildedir; grep aranacak_ifade dosya_ismi Örnek; grep bilgisayar dersleri deneme.txt Yukarıdaki örnekte bulunduğumuz dizinde yer alan deneme.txt dosyasının içinde bilgisayar dersleri ifadesini aratmış olduk.

Read More »

Linux Tac Komutu

Linux işletim sistemlerinde tac komutu bir dosyanın içeriğini son satırdan başa doğru gösterilmesini sağlamaktadır. Bu komutun kullanımı şu şekildedir; tac dosya_ismi Örnek; tac deneme.txt Yukarıdaki örnekte bulunduğumuz dizinde yer alan deneme.txt dosyası açmış olduk. Açılan dosya son satırdan başa doğru gösterilmiş oldu.

Read More »

Linux Whois Komutu

Linux işletim sistemlerinde bir ip adresine ait olan whois bilgilerini ekranda göstermek istiyorsak whois komutunu kullanmamız gerekmektedir. Bu komutun kullanım şekli aşağıdaki gibidir; whois ipadres Bazı ip adreslerinin Whois bilgileri gizlidir. adece izin verilmiş ip adreslerin whois bilgileri ekranda gözükecektir.

Read More »

Linux Pidof Komutu

Linux’ta çalışan bir programın işlem id sini öğrenmek için pidof komutu kullanılmaktadır. Bu komutun kullanım şekli aşağıdaki gibidir; pidof program_ismi Tekrar görüşmek üzere. Şimdilik hoşçakalın.

Read More »

Linux Sort Komutu

Linux’ta dosya açmak için kullanılan komutlardan bir tanesi sort komutudur. Bu komut ile dosya içeriğimizi alfabetik sıralı bir şekilde açmamız mümkündür. Bu komutun kullanımı şu şekildedir; sort dosya_ismi Örnek; sort deneme.txt Yukarıdaki örnekte bulunduğumuz dizinde yer alan deneme.txt dosyasını açmış olduk. Dosya alfabetik sıralı bir şekilde açılmış oldu.

Read More »

Linux Chfn Komutu

Linux’ta kullanıcılara ait kişisel bilgileri değiştirmek için chfn komutu kullanılır. Bu komut ile /etc/passwd dosyası içinde saklanan kullanıcı bilgileri değiştirilir. Komutun kullanımı; chfn parametre değer Örnek; chfn -f Ali Osman Yukarıdaki örnekte chfn komutunun içinde -f parametresini kullanarak kullanıcının adını ve soyadını değiştirmiş olduk. Diğer parametreler şu şekildedir; -p Telefon …

Read More »

Cpanel Bakım ve Güncelleme Komutu

Cpanel güncelleme panel üzerinde oluşan hataları ortadan kaldırmak için ve güvenlik nedeniyle yapılması gereken işlemlerden biridir. Bu işlemi Cpanel kurulu olan sunucumuza ssh bağlantısı yaparak aşağıdaki iki komutu uygulayarak gerçekleştirebiliriz; /scripts/upcp -force /etc/init.d/cpanel restart İlk komut Cpanel’i güncelleyecektir. İkinci komut ise Cpanel’e reset atacaktır. Not: Bu işlemi yapmadan önce sunucunuzun …

Read More »