Home / Android / OnePlus 2 Root Atma Başlangıç Rehberi

OnePlus 2 Root Atma Başlangıç Rehberi

Bazı kullanıcılar telefonunu yalnızca kullanırken bazıları daha da derinlere inmek ister ancak telefonu kurcalamak için biraz ön bilgiye sahip olmanız gerekir. Bizde şimdi sizlere OnePlus 2 root atma işlemi yapmadan önce kesin bilmeniz gereken bilgileri paylaştık. Bu bilgiler yalnızca root atmak için değil telefonunuza bir çok işlemi yaptırmak için kullanabileceğiniz temel bilgilerdir. Aşağıdaki bilgileri dikkatlice okuyup öğrendikten sonra telefonunuzda işlem alanınız genişleyecektir. Bu tarz işlemler kimi zaman tehlikeli olduğu için başlangıç rehberini okuyup anlamak işlemleri daha bilinçli yapmanızı sağlayacaktır.

Gerekli Program Ve Dosyaları Edinelim

Öncelikle bir çalışan adb/fastboot programına ihtiyacınız olacak. Telefonumuzu kontrol etmek için bu programı bilgisayardan kullanıyoruz ve telefonumuza komut yolluyoruz. Bir nevi komut gönderme programı diyebiliriz. Buradan indirebilirsiniz.Programın düzgün çalışıp çalışmadığını kontrol etmek için komut dizinini açın. Açmak için shift tuşuna basılı tutun + sağ tıklayın ve komut dizinini açın. Aşağıdaki kodu yazıp test edin.adb versionBilgisayarınızda kullanabilmek için adb/fastboot driverını buradan indirebilirsiniz. Driver yükledikten sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın.Telefonunuz ile bilgisayarınızın doğru bir şekilde bağlı olup olmadığını anlamak için komut ekranına aşağıdaki kodu yazın.adb devicesEğer telefonun serial numarası çıkarsa doğru çalışıyordur.Bilgisayarınız ile telefonunuz bağlı iken Güç Tuşu + Ses Arttırma tuşuna bastığınız komut ekranı çıkıyor. Aşağıdaki kodu yazalım ve çalışıp çalışmadığını test edelim.fastboot devicesYine telefonun serial Numarası çıkarsa telefon doğru çalışıyordur.

İçerik

 1. Bootloader Kilidi Nasıl Açılır ?
 2. TWRP Recovery Nasıl Yüklenir ?
 3. TWRP İle Yedekleme Nasıl Yapılır ?
 4. Mevcut ROM ile Root Atmak
 5. TWRP ile ROM Nasıl Yüklenir ? ( Root Nasıl Yapılır )
 6. TWRP ile Kernel Nasıl Yüklenir ?
 7. Sonuç

1- Bootloader Kilidi Nasıl Açılır ?

Eğer Hudrogen OS kullanıyorsanız öncelikle Geliştirici Ayarlarından açmanız gerekiyor.Telefonunuzu kapatın ve Güç tuşu + Ses arttırma tuşuna basarak fastboot mod ile telefonu açın.Telefonunuzu USB kablosu ile bilgisayara bağlayın.Bilgisayarınızda komut dizini açmanız gerekiyor. Bunu gerekli programlar başlığı altında bahsetmiştik. Bunun için fastboot.exe ikonunun üzerine gelerek shift + mouse sağ tuşuna basıyoruz ve bir komut dizini açıyoruz.Fastboot bağlantınızın çalışıp çalışmadığını aşağıdaki kodu yazarak test ediyoruz.fastboot devicesBelirttiğimiz gibi eğer serial geliyorsa çalışıyordur.Şimdi bağlantımızı kontrol ettikten sonra aşağıdaki kod ile OEM kilidini açıyoruz. fastboot oem unlockDuruma göre Çince yazılar çıkabilir ancak biz bootloader’ımızın çalışıp çalışmadığını kontrol edebilecek bir koda da sahibiz. Test etmek için aşağıdaki kodu yazıyoruz.fastboot oem device-info” (bootloader) Device unlocked: true ” Eğer bu tarz bir cevap alırsak bootloader’ı doğru bir şekilde açtığımız anlamına gelir.İşlerimizi tamamladığımıza göre telefonumuzu yeniden başlatabiliriz.fastboot rebootTelefonumuzu yeniden başlattık şimdi güvenle isterseniz USB bağlantısını çıkartabiliriz.

2-TWRP Recovery Nasıl Yüklenir ?

Cihaza uygun olarak çıkan yalnızca bir tane recovery var. Buradan TWRP Recovery indirebilirsiniz.İndirdiğiniz dosyayı fastboot dosyası neredeyse oraya yüklüyoruz. Yani fastboot.exe’nin olduğu yere. Karışık oldu ancak kısa fastboot dosyasının içine dışına değil.Fastboot mode ile telefonumuzu açıyoruz ve USB kablo ile telefonumuzu bilgisayara bağlıyoruz. Artık bu kısımları detaylı olarak söylemiyorum yukarıda anlatmıştım.Komut dosyasını açıyoruz fastboot’tan. fastboot.exe’ye shift + mouse sağ tuşu ile açıyoruz ve komut dizini aç diyoruz.Aşağıdaki kodu yazıyoruz.fastboot flash recovery (filename).img(filename) kısmını indirdiğimiz şu recovery dosyasının adı ile değiştiriyoruz. Bu işlem bir kaç dakika sürecektir ve işlemin bitmesini bekliyoruz. Dilerseniz USB bağlantınızı çıakrabilirsiniz.Recovery mode açmak için Güç + Ses altma kombinasyonunu kullanıyoruz.

3-TWRP Recovery İle Yedekleme Nasıl Yapılır ?

Bu işlem gerçekten en önemli işlemlerden bir tanesidir. Neden derseniz bu işlem bizim geri dönüş anahtarımız olacak. Yapacağımız işlemler sırasında root atma , rom yükleme işlemlerinde bir sorun yaşarsanız ve kilit bir hata yaparsanız geri dönüş yapabileceğiz. Yani telefonumuzun standart dosyalarını yedeklemiş oluyoruz.Bu işlemi gerçekleştirmek için Recovery moda giriş yapıyoruz. Bunun için Gün + Ses Azaltma tuşlarına basıyoruz ve Backup kısmından işlemimizi gerçekleştiriyoruz. Bunu yapmak bir iki dakika sürecek ve sonra işlem bitecektir.

4-Mevcut ROM’u Root Yapmak

 • İlk öncelikle telefonunuza uygun SuperSU indiriyoruz.
 • SuperSU ‘yu telefonumuza SD karta atıyoruz.
 • TWRP recovery modu ile telefonumuzu açıyoruz. Güç + Ses Azaltma
 • TWRP ekranında install butonuna tıklıyoruz.
 • SuperSU’yu nereye attıysak onu seçiyoruz
 • Install tıkladıktan sonra yüklenecektir.

5-Root Nasıl Atılır ?

 • Artık root atma işlemi çok basit gelmeye başlamıştır belki biz söylemeden bile bu işlemi çok kolay bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.
 • Öncelikle Wipe işlemini yapıyoruz. Bunun için TWRP’ye giriyoruz. Wipe ayarlarına girdikten sonra advanced wipe seçeneğine giriyoruz. Gerekli dosyaların kontrolünü yapıyoruz. ve buradan çıkıyoruz.
 • Wipe işlemi nedir bunu anlatmak gerekir mevcut ROM’u temizlemekten başka bir şey değildir.
 • Şimdi öncelikle bir ROM gerekmekte. Telefonunuza ait ROM bulduktan sonra telefonumuzu SD kartına atıyoruz.
 • TWRP’yi açtıktan sonra Install seçeneğine tıklıyoruz.
 • .zip uzantılı yüklediğimiz ROM dosyasını seçiyoruz.
 • Install dedikten sonra ROM yükleme işlemi başlayacaktır.

6-TWRP ile Kernel Nasıl Yüklenir ?

 • Kernel yüklemek telefonunuzda ayrı bir izin boyutu kazanırsınız. Telefonunuzdaki bir çok şeyi kurcalayabilirsiniz. Şimdi telefonunuza kernel nasıl yüklerseniz bunu anlatalım sizlere.
 • Telefonunuzda yüklü bir ROM var ve bu ROM’a uygun kernel buluyoruz.
 • Kerneli SD karta atıyoruz.
 • TWRP recovery’e giriyoruz.
 • Install seçeneğine tıklıyoruz.
 • Kerneli SD kartta nereye attıysak onu bulup seçiyoruz.
 • Install seçeneğine basıp işlemi bitiriyoruz.

Sonuç

Evet arkadaşlar size kısaca telefonunuzun tüm kontrollerini sağlayabileceğiniz işlemleri öğretmiş olduk. Farkındaysanız bir süre sonra işlemler gerçekten çok basitleşmeye başladı çünkü ney nasıl yapılır artık öğrenmiş olduk. Bu rehber sayesinde telefonunuza özel hazırlanan ROM’ları yükleyebilirsiniz. Telefonunuzda dilediğiniz gibi oynamalar yapabilirsiniz. Konu ANDROHABER ekibi tarafından hazırlanmıştır.

Hakkında: Meric Demir

En sevilen editor

Ayrıca Buna Göz Atabilirsiniz.

Galaxy J7 Core Format Atmak – J7 Core Sıfırlama Hard Reset

Samsung Galaxy J7 Core Format Atmak Android işletim sistemine sahip akıllı telefonlarda yada tabletlerde bilgisayarlarda …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir